1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Kaya

Başlığı 'Tatlı Su Üretme ve Yetiştirme' kategorisinde cihan tarafından 11 Mart 2011 başlatılmıştır.

 1. cihan

  cihan

  Mesajlar:
  12
  İsim:
  cihan yalın
  Öncelikle herkese selamlar, ben de boyu 1 metre yükseklik 50 eni 45 olan cam kalın lığı 1 cm bir akvaryum var içinde sarı prenseslerim ve mavi prenseslerim var. Bunların kayaları ve kayalardan oluşan mağaraları sevdiklerini herkes bilir ama sorum şu bu kayalar akvaryuma herhangi bi zarar verme gibi bi olasılık var mı ? Acaba akvaryumda düşünce çatlama kırılma v.s gibi silikonla yapıştırma falan oluyo ama ilerde değişiklik yapmaya kalksak nasıl olacak şimdiden teşekkürler yorumlar için.
   
 2. servis222

  servis222

  Mesajlar:
  1
  İsim:
  esat kükrer
  Cevap: kaya

  Kayanızın salınım yapma riski var... Asit testi ile anlaşılır...
   
 3. ozgun_cyprus

  ozgun_cyprus

  Mesajlar:
  1.885
  Yer:
  KIBRIS
  İsim:
  Özgün Olguner
  Cevap: kaya

  Öncelikle hoşgeldiniz. Malawi cikletleri hareketli canlılar olduğundan ve sık sık bölge kavgası yaptıklarından en önemli nokta kuracağınız dekorda yer alacak kayaların keskin yüzeylere sahip olmaması.
   
 4. ozgun_cyprus

  ozgun_cyprus

  Mesajlar:
  1.885
  Yer:
  KIBRIS
  İsim:
  Özgün Olguner
  Cevap: kaya

  Camda kırılma riskini kaldırmak için ben dekoru strofomdan yaptım, tavsiye ederim. Yapımını ve görsellerini açtığım konuda paylaşmıştım. Aşağıda linklerini veriyorum. İnceleyin isterseniz bir, benzer bir dekor kurmayı düşünürseniz ve yapım aşamasını formumuzda paylaşırsanız, sizi adım adım yönlendirebiliriz.

  http://www.akvaryumportali.com/threads/9318-Strofordan-yaptigim-ilk-arka-dekor-akvaryum-hacmi-200-lt.

  http://www.akvaryumportali.com/thre...tigim-ikinci-arka-dekor-akvaryum-hacmi-500-lt.
   
  YIKIKTEMO bunu beğendi.
 5. alper5959

  alper5959

  Mesajlar:
  365
  İsim:
  Alper USTA
  Cevap: Kaya

  Özgün abi vallaha bıravo on numara yapmışsın. Hele o kırmızı ışıklı volkana bittim :) Peki o sert straforlar suya salınım yapar mı ve o straforları boyadığınız gri madde nedir? Ayrıca Cihan bey benim akvaryumumunda camının kalınlığı 1 cm boyu 2.05 yükseklik 50 genişlik 50 ve içi neredeyse ful su dolu ve 50 kg kadar kaya var ve hiçbir sorun olmaz.Fakat siz kayaları içine koyarken suya bırakırken yukardan elinizle salarsanız o ayrı :) Ayrıca adını bilmediğim ortaları büyük delikli balıkların saklanabileceği gibi kaya cinsleri var onlarda sizin için olabilir benim sp lerim yavru tuttuğu zaman onların içine saklanmayı çok seviyorlardı.Bence arka dekoru Özgün beyin yaptığı gibi yapın içine de o kayalardan koyun.
   
 6. Heliak

  Heliak

  Mesajlar:
  925
  İsim:
  Anıl
  Cevap: Kaya

  Kayaları tuz ruhu ile test edebilirsiniz. Köpürme yapıyor ise kullanılması sakıncalıdır.
   
 7. zgrkaralar

  zgrkaralar

  Mesajlar:
  600
  İsim:
  Özgür KARALAR
  Cevap: Kaya

  Ben kaya kullanıyorum bol kaya ile dekor düzenlemeyi düşünüyorum bu arada şuanda çok bol değil akvaryumdaki kayalarım ancak ilerleyen dönemde böyle bir düşüncem var balıklar için iyi oluyor saklanacak yerleri oluyor güzelde eğlencelide oluyor balıklar için kayalık bölge ancak sivri uçlu kayalardan kaçınmanız gerekir ;)
   
 8. ozgun_cyprus

  ozgun_cyprus

  Mesajlar:
  1.885
  Yer:
  KIBRIS
  İsim:
  Özgün Olguner
  Cevap: Kaya

  Strafor suda balıkları etkileyecek kadar salınım yapmaz. Kaplama malzemesi çimento esaslı elastik içme suyu depoları için üretilmiş özel bir çift bileşenli izolasyon. Yapı kimyasalları üreten her firmada bulabilirsiniz. Örneğin Remmers, Sika, Köster...
   
 9. taygun

  taygun Guest

  Cevap: Kaya

  Merhaba Anıl,

  Niçin böyle bir kanıya vardın merak ettim doğrusu? Bende çiklit akvaryumuma kaya almaya giderken yanımda tuzruhu götürdüm test için. Köpürmeyen kayaları almadım. :F Vallahi. :)

  Üstelik Cihan Bey başka birşey sormuş. ;)

  Cihan Bey,

  Sizin sorunuza gelince. Düşüncelerinizde haklısınız. Hele bir de deprem bölgesinde oturunca insanın aklında bu tip konular doğal olarak geçiyor.

  Benim size bu konuda tavsiyem şudur:

  Balıklarınızın kumu hareketlendirmesinden dolayı kayalarınızın yerinden oynayıp camı çatlatmaması için temelde sağlam bir yerleşim gerekli bunun için akvaryumu hazırlarken en tabanda duran kayaları koyum sonra kumu koymalısınız. Böylelikle en alttaki kayalar balıkların kumu kazmalarından dolayı oynamazlar. Zaten dibe oturmuş durumdalar. Bu kayaların üzerine sağlam dengeli bir şekilde diğer kayalarınızı korkmadan yerleştirebilirsiniz.

  Tabandaki kayaların taban camına yaptığı baskıyı hem yumuşatmak ve hem de camın bir şekilde çizilmesini önlemek için de size bir tavsiyem daha olacak.

  O da şu:

  Taban yerleştireceğiniz kayaları akvaryuma yerletirmeden birkaç gün önce kayaların akvaryum tabanına temas edecek yüzeyine silikon sürün ve kurumaya bırakın. Silikon kuruduktan sonra kayanın slilkonlu yüzeyini taban camına gelecek şekilde kayayı yerleştirin. Böylelikle kaya üzerinde var olan sivri bir çıkıntı akvaryumun taban camınıza baskı yaparak çatlatamayacaktır. Ondan sonra bu kayaların üzerilerine kat çıkmak :F size kalmış.

  Saygılar
   
  Heliak bunu beğendi.
 10. Heliak

  Heliak

  Mesajlar:
  925
  İsim:
  Anıl
  Cevap: Kaya

  Tamer abi aslında kayalar beslenicek türe göre seçilmelidir. Sert suyu seven balıklar için hiç bir problem yoktur. Ama yapı bakımından hassas ve yumusak su isteyen balıklar için önemlidir. Belli cichlid türlerinde kullanılabilir tabiki :) Tuz ruhunu kullanma sebebimiz ise asit döküldüğünde köpüren kaya veya kumlar suyun içinde dağılacağını ve eriyeceği anlamına geldiği için kullanılmaz. Ne kadarda sert suyu balıklarınız olsa hızla eriyen bir kayadan veya kumdan uzak durmanız iyidir :)
  Kısaca köpürme oluyorsa PH yükselicektir. Olmuyor ise PH'ı etkilemiyeceği anlamına gelir.
  Cichlid için uygun, hassas türler için uygun değildir :)
   
 11. alper5959

  alper5959

  Mesajlar:
  365
  İsim:
  Alper USTA
  Cevap: Kaya

  sağolasın özgün ağbi en kısa zamanda senin volkanından bitane bende yapıcam ve buraya koyucam resmini :D
   
 12. taygun

  taygun Guest

  Cevap: Kaya

  İnan bana Anıl, bu sebeple akvaryumda eriyip dağılacak bir kayayı görmeye ne senin ne de senin çocuklarının ömrü yeter. Bu konuyu dert etmemek lazım.

  Sarı ve Mavi Prensesler sert su sevmiyorlarmıymış peki?
   
  Heliak bunu beğendi.
 13. Disturbed

  Disturbed

  Mesajlar:
  42
  İsim:
  Furkan
  Cevap: Kaya

  Bende deniz kenarından toplayıp koydum.Ama iyice yıkadım kaynar su ile şimdilik bir şey yok.
   

Sayfayı Paylaş