1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Kayalık akvaryumlarda temizlik.

Başlığı 'Malawi Cichlid Forumu' kategorisinde LostRua tarafından 7 Nisan 2011 başlatılmıştır.

1. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Arkadaşlar ne denediysem bir türlü başaramadım. Kayalarda sirkülasyon yarattım yine olmadı. Dış filtrenin çıkışını yaklaştırdım kayaların arasına yine olmadı. Ben bu kayaların arasında biriken yem artıklarını vb... pislikleri dekoru kıpırdatmadan nasıl temizleyebilirim. Her dekoru kıpırdattığımda balıklar ürküyorlar. Bunun kolay bir yöntemi yok mu. Her hafta %15 su değişimi yapıyorum. Dipte gördüğüm pislikleri alıyorum. Dış filtre her daim çalışıyor zaten. Bu artıklar bir sorun yaratır mı. Bana göre yaratması lazım, öyleyse nasıl temizlenir. Üstadlardan yardım bekliyorum... :(

2. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Cevap: Kayalık akvaryumlarda temizlik.

Doğuş, tabandan vereceğin minik bir sürkülasyon motoru ile kayalar arasında biriken atıkları hareketlendirip, filtre emişine yönlendirebilirsin.

3. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY

Hocam aynısını düşündüm hatta denedim 3 wattlık 2 adet filtreyi koydum tabana doğru zaten siyah renkte olunca belli olmadı rahat olmuştu. Kayaları bir kaldırdım yinede içerisinde inanılmaz derecede birikmiş. Daha güçlü filtre ile deneyeceğim. Tabandan su verme imkanım olsa aslında güzel olurdu. Tüm su tabandan çıksa kumun üzerindeki tüm pislikler gider galiba...

4. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Aslında ne yapsakta tüm birikenlerdan kurtulamayız, bence sen çok titiz davranıyorsun, nedersin?:D

LostRua bunu beğendi.
  5. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY

Olabilir hocam ama bilmiyorum o parçalar o pislikler birikiyor en ufak bir su değişiminde dökülen yeni suyla havalanıyor. O kadar temizliyorsun bir bakıyorsun yine suda yüzüyorlar. O anda tüm temizliğin boşa gitti hissi galiba beni bu hale getiriyor. :) Bakalım şu filtreleri de biraz daha kayalara yaklaşıyım. Ve düzenli su değişimlerine devam edeyim sanırım bu şekilde sorun olmayacak. :)

murer bunu beğendi.
  6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ben bir yol deniyorum bunun için ara sıra ve işe yarıyor. Belli zamanlarda 1500 saat litre gücünde bir kafa mororunu elime alıp akvaryum içinde dekor üzerine ve aralara tutuyorum. Tüm katı atık havalanıyor ve filtreye sump kule diyelim ben de suymp var çünkü 3 kat elyaf koyup kaba pislikleri elyafa toplayıp atıyorum. 20 günde bir yapsan cam gibi olur sürekli.

LostRua bunu beğendi.
  7. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Yem atıkları vs zamanla kayalara yapışıyor ve hiçbir motor bunları havalandırmaya yetmiyor.Bu durumda kayaları çıkartıp temizlemek gerekiyor. Ama bu atıkların kayalara yapışması zaman alıyor. Yani bu motorla dipte yaratacağın akıntıyı sık aralıklarla yapmalısın Doğuş. Dipte 1 aydır bekleyen pislikleri havalandırmazsın yoksa.Havalandırsanda anca kabasını havalandırırsın.

8. seyyaHH

seyyaHH

Yer:
    Ankara
    İsim:
    KÖKSAL YILDIRIM

Olcay hocamında dediği gibi bir iki ayda kayaları çıkarıp iyice temizlemek gerekiyor, ama dekoru yine aynı şekilde yerleştirmekte fayda var yeni dekora uyum sağlamaları zaman alıyor.

Sayfayı Paylaş