1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Kayaları saran şey ne?

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde 8020_r31s tarafından 30 Mart 2013 başlatılmıştır.

1. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    Akvaryumumda canımı sıkan bişey var.Giderek kayalarımın üstünü kaplıyor yaklaşık 1-3 mm gibi kısacası 3-4 günlük sakal uzunluğunda.Genelde resimlerde işaretledim rengi beyaz veya krem rengi.Ne olduğunu bilen var mı acaba?Son 1 haftada çoğaldılar.Akvaryum yarın 3. haftasını tamamlayacak.

kh:10
    nitrit:0
    nitrat:5
    amonyak:0,05 den küçük
    ph 8-8,5 arası
    Tuzluluk 1023
    Sıcaklık 25
    Canlılar:Karides,cocnh ve kavuk salyangoz.

2. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Sanki daha önce oralar yeşil yosundu da şimdi o yosunlar ölüyormuş gibi. Yoksa sıfırdan mı türediler.

3. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Bunlar bi tür zararlı diye biliyorum. Şimdi ismini hatırlayamadım. ÖZDEMİR beyin bilgisi olabilir. Aiptasia araştırırlen yabancı bir sitenin linkini atmıştı orda götmüştüm.

Sent from my iPhone using Tapatalk

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Canlı kayalar yerli mi İthal mi?

Kayalar üzerindeki gördüklerin Divisio Ochrophyta veya Sargassum muticum olabilir.Alg türü olduğunu düşünüyorum. Yer yer diatom var ve bilemiyorum emin olmamakla birlikte cyano oluşumu var gibi geldi. Kolay dağılan kırmızı renkte bir küf gibi oluşum var mı sence? Çizdiklerinin haricinde soruyorum.

5. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Bunun gibi oluşumlar benim kayalarda da vardı. Şimdi çok azaldı böyle bir şey mi? beyaz beyaz.
    100_4238.JPG

6. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    Veysel Bey ortadaki yeşil alg gibi olanlardan değil ama yanlış görümüyorsam sizin kayalardada sakal gibi ufak olanlar var onlara benziyor.Akıntı karidesleri savurduğu için dalga motorlarının 1 tanesini kapadım.

Cyano olmadığından eminim ama kayalarda onlardanda ufak ufak mevcut.Yaklaşık 5-6 yerde ufak ufak var gözlüyorum sürekli ani bir yayılma olmadı.

Kayalar 5-6 yıllık bir tanktan çıktı.Baya canlı halde geldi.Geldiğinde üzerinde bu canlılar yoktu.Sadece tüp kurtları vardı.Birde belirtmem gerekirse sünger gibi 1 cm çapta sarı bişey var.Birde bazı yerlerde koza gibi beyaz bişeyler var.Sanırım açıklayabilmişimdir.

Şuan akıntı 1000 lt su basma pompası
    1 adet coralia 1
    1adet coralia 1(Bazen açıyorum) bu şekilde.O zaman tüm akıntı ekibini devreye sokayım.Bu arada akvaryum boyu hs-60 128 lt

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Akıntıyı artır evet düşük görünüyor. Cyano için ise kullandığın tüm besin unsurlarını ve miktarını, yine kullanılan suyu sorgularsan sorun kalmaz. Bu oluşumların biraz da kendilerini göstermelerinin nedeni ortamda onları tüketecek tang, angel vb balık türlerinin olmaması. Akvaryum geliştikçe bunlar kalmaz.

8. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    Anladım.Şuan tank tam 3 haftalık.Yemleme sadece 5 karides için günde 5 yem atıyorum.Akvaryumu ilk kurarken su arıtma olmadığı için yerel bir su markasının damacana suyunu kullandım belki ondan olabilir diye düşünüyorum.

Aslında bu sorunların dışında herşey normal gidiyordu.Diatom hızlıca oluştu,yeşil alglerde tamam,hatta coralin algler bile oluştu yavaş yavaş.Neyse bakalım salıya palyaçolar geliyor belki onlar temizler.Sizce palyaço temizler mi veya hangi otçul balığı önerirsiniz 1 çift palyaço yanına?

9. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    Bu arad akvaryum boyu hs-60 128 net 100 lt gibi

10. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Yeşil Algleri palyaço balıkları yemez onların yanına Bicolar blenny veya alg eater goby faydalı olabilir.

11. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Bende o beyaz olanları dedim, şimdi kayalar böyle değil, tang olduğu zaman bunları tüketiyor diye söylemişlerdi bana da. Şimdi iyice azaldı o beyaz oluşumlar, bende ilk kurulumlarda damacana ve r/o suyu karıştırmıştım bu beyaz oluşumlar acayip artmıştı. Şimdi su değerleri iyi azalma var. Bence, benim tecrübem diyeyim su değerlerinden kaynaklanıyor.

12. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    Anladım,o zaman zamanla su değiştikçe bu değerlerde oturacak.Ben şimdi bide alg yiyici bulmalıyım.Bu canlı temini en zor iş benim için.Mesafe olduğu için ve ilçede sadece istanbul-tekirdağ güzergahlı otobüs olduğu için canlı temin edemiyorum kolay kolay etsemde fiyatı 2 katına çıkıyor otobüs ücreti ile:(

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Haklısın ama ne yazık ki ülkenin her yanının hobide aynı oranda gelişmesi şimdilik mümkün görünmüyor. Sıkıntılar ile, eksikler ile yürütülen akvaryumlara bu yüzden içinde ne olursa olsun büyük saygım var.

veysel bunu beğendi.
  14. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    Hayırlısı artık bir şekilde istanbuldan bulup satan arkadaşı ikna etmeliim.

15. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman
    Çok zararlıymış gibi görünmüyorlar, kayalarınız yerli deniz kayası ise ve daha yeni geldiyse bu tür canlılar oluyor ama bir süre sonra bu tür canlılar yok olup gidiyor akvaryumdan. Temiziik ekibi ve tang türleri bu tür canlıları temizler genellikle ve sizde herkez gibi bu canlıların yemedikleri daha tanıdık ve lanet yosunlarla uğraşırsınız :)

16. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Benim kayalarda var aynısı.
    Ne tang ler yedi ne de zararlarını gördüm.
    Benimkilerin rengi beyaza yakın.

17. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Abi senin tank var mıydı ? :D

18. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Var canım, yanlız sanal gösterim yok. İsteyen canlı performansa gelebilir. ;)
    Cem ylmz bile gösterinin sinema versiyonunu yaptı gerçi ama, canlı performansı değişmem...

19. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    Bugün artık 22. gün bitti.Akvaryum bu sorunun dışında sorunsuz gidiyor şimdilik.Alg eater bleny aldım bakalım temizleyecek mi?Yarına tüm canlılarım gelecek.Şuan otobüsteler sağ sağlim elime ulaşırlar inşallah.

20. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Bu oluşumlar kayboluyor dediğim gibi, sorun yaratmıyor. Conch ve özellikle sanillerde yosun diye bir şey bırakmıyor. Kafaya takmaya gerek yok. İşallah hayırlı olsun canlıların.

Sayfayı Paylaş