1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Kayaların Deerek Birleştirilmesi

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde mode_72 tarafından 1 Ekim 2010 başlatılmıştır.

 1. mode_72

  mode_72

  Mesajlar:
  35
  İsim:
  Hakan Yılmaz
  Bildiğim kadarı ile kaya dizaynı yaparken ya epoxy gibi yapıştırıcılar kullanılıyor.Yada matkapla delik açılıp birleştiriliyor.
  Peki açtığımız delik le kayaları birleştirmek için ne kullanıyoruz demir çubukmu ? Bu ilerde paslanınca sorun olur mu açısından soruyorum.Alüminyum kullanılabilirmi ?
  Yada herkes ne kullanıyor?
   
 2. erdnc83

  erdnc83

  Mesajlar:
  80
  İsim:
  Erdinç Çelikok
  Aslında çok güzel bir soru sormussun arkadaşım. Bunu bende hep merak ederim kendi uygularmalarımda kayaları hep silikonla yapıştımayı deniyorum ama sağlam olup olmadığı hep içimde bir korkudur hem bu sebepten hem canlı doğuran bakmam sebebiyle kayaları çıkarıp bi arkadaşıma hediye ettim
   
 3. selcom2008

  selcom2008

  Mesajlar:
  690
  Yer:
  İSTANBUL Başakşehir/Gaziosmanpaşa
  İsim:
  Selim CÖMERT
  Kayaları matkapla deldikten sonra duvarlara çalıklan dubeller kullanılabilir, bunlar plastik maddelerdir hiçbir şekilde salınım ve korezyona uğramazlar.
  mahalle nalburlarında çeşitli boyutlarda mevcuttur matkapla deldiğiniz deliğin kalınlığına göre bu dubellerden kullanabilişrsiniz.
   
  Erman Pehlivan bunu beğendi.
 4. mode_72

  mode_72

  Mesajlar:
  35
  İsim:
  Hakan Yılmaz
  Bunu uyguladınızdamı söylüyorsunuz yoksa fikir olarakmı beyan ediyorsunuz.? Çünkü dübellerin en uzunu nerdeyse işaret parmağını yarısı kadardır.İki büyük kaya parçası yada üst üste daha fazlasını taşıyacağını hiç sanmıyorum.Formuda görüyorum yabancı kaynaklı bir büyük akvaryum kurulumunda adamlar koca koca kayaları delip üst üste dizmişler.Bunun plastik dübelle yapılabileceğini hiç sanmıyorum:smiley33:
   
 5. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Dubel belli boylarda yani daha çok küçük çaplı kayalarda kullanılabilir ve hatta plstik vida ile iyice sağlamlaştırılabilir. Fakat asıl uygulama sert plastik çubuklar veya en pratik olarak sert su tesisat borusu kullanılarak tutturulabilirler. Uçların çıkmaması için boru uçlarına plastik T takılabilir ve çıkmaları imkansız hale getirilebilir.
   
 6. Courageous

  Courageous

  Mesajlar:
  2.390
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Özkan Yürekli
  Hakan kardeşim kayaları delikler açıp bu deliklerden gecicek kalınlıkta pleksi içi dolu çubuklarcubuklar kullanılarak istediğin şekilde birleştirebilirsin. Bu çubukları istediğin boyda kesebilirsin. Hata ufak kayalara delikler açıp tesbit taşı dizer gibi bu pleksi cubuklara dizerek köprü şeklinde dizayn da oluşturabilirsin. Burda dikkat edilmesi gereken delik çapları pleksi cubuğun çapından çok fazla olmaması, deliklerden sıkı bir şekilde gecmesi ve böylelikle daha sağlam bir yapılı dekor oluşturabilmek.
   
 7. mode_72

  mode_72

  Mesajlar:
  35
  İsim:
  Hakan Yılmaz
  Bu pleksi çubuklar nerden temin edilebilir.Pleksi çubuk dediğiniz bu sıcak silikon çubuklar var onun gibi birşeymi ? Bu konudada yardım ederseniz çok mutlu olurum
   
 8. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  İçi dolu pleksi çubuklar E-5 üzerinden Tuzla tersanesine inerken solda küçük bir sanayi benzeri bir yer var. Orada var pleksi çubuk. Yanlız pahalı olabilir bilemiyorum. Su tesisat borusu alternatif olabilir.
   
 9. mode_72

  mode_72

  Mesajlar:
  35
  İsim:
  Hakan Yılmaz
  Sanırım anladım şu küpeşteler de kullanılan şefaf çubuklar dan sözediyorsunuz.Herkese yardımları için çok tşk ederim
   

Sayfayı Paylaş