1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Kayaların Deerek Birleştirilmesi

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde mode_72 tarafından 1 Ekim 2010 başlatılmıştır.

1. mode_72

mode_72

İsim:
    Hakan Yılmaz
    Bildiğim kadarı ile kaya dizaynı yaparken ya epoxy gibi yapıştırıcılar kullanılıyor.Yada matkapla delik açılıp birleştiriliyor.
    Peki açtığımız delik le kayaları birleştirmek için ne kullanıyoruz demir çubukmu ? Bu ilerde paslanınca sorun olur mu açısından soruyorum.Alüminyum kullanılabilirmi ?
    Yada herkes ne kullanıyor?

2. erdnc83

erdnc83

İsim:
    Erdinç Çelikok
    Aslında çok güzel bir soru sormussun arkadaşım. Bunu bende hep merak ederim kendi uygularmalarımda kayaları hep silikonla yapıştımayı deniyorum ama sağlam olup olmadığı hep içimde bir korkudur hem bu sebepten hem canlı doğuran bakmam sebebiyle kayaları çıkarıp bi arkadaşıma hediye ettim

3. selcom2008

selcom2008

Yer:
    İSTANBUL Başakşehir/Gaziosmanpaşa
    İsim:
    Selim CÖMERT
    Kayaları matkapla deldikten sonra duvarlara çalıklan dubeller kullanılabilir, bunlar plastik maddelerdir hiçbir şekilde salınım ve korezyona uğramazlar.
    mahalle nalburlarında çeşitli boyutlarda mevcuttur matkapla deldiğiniz deliğin kalınlığına göre bu dubellerden kullanabilişrsiniz.

Erman Pehlivan bunu beğendi.
  4. mode_72

mode_72

İsim:
    Hakan Yılmaz
    Bunu uyguladınızdamı söylüyorsunuz yoksa fikir olarakmı beyan ediyorsunuz.? Çünkü dübellerin en uzunu nerdeyse işaret parmağını yarısı kadardır.İki büyük kaya parçası yada üst üste daha fazlasını taşıyacağını hiç sanmıyorum.Formuda görüyorum yabancı kaynaklı bir büyük akvaryum kurulumunda adamlar koca koca kayaları delip üst üste dizmişler.Bunun plastik dübelle yapılabileceğini hiç sanmıyorum:smiley33:

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Dubel belli boylarda yani daha çok küçük çaplı kayalarda kullanılabilir ve hatta plstik vida ile iyice sağlamlaştırılabilir. Fakat asıl uygulama sert plastik çubuklar veya en pratik olarak sert su tesisat borusu kullanılarak tutturulabilirler. Uçların çıkmaması için boru uçlarına plastik T takılabilir ve çıkmaları imkansız hale getirilebilir.

6. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Hakan kardeşim kayaları delikler açıp bu deliklerden gecicek kalınlıkta pleksi içi dolu çubuklarcubuklar kullanılarak istediğin şekilde birleştirebilirsin. Bu çubukları istediğin boyda kesebilirsin. Hata ufak kayalara delikler açıp tesbit taşı dizer gibi bu pleksi cubuklara dizerek köprü şeklinde dizayn da oluşturabilirsin. Burda dikkat edilmesi gereken delik çapları pleksi cubuğun çapından çok fazla olmaması, deliklerden sıkı bir şekilde gecmesi ve böylelikle daha sağlam bir yapılı dekor oluşturabilmek.

7. mode_72

mode_72

İsim:
    Hakan Yılmaz
    Bu pleksi çubuklar nerden temin edilebilir.Pleksi çubuk dediğiniz bu sıcak silikon çubuklar var onun gibi birşeymi ? Bu konudada yardım ederseniz çok mutlu olurum

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    İçi dolu pleksi çubuklar E-5 üzerinden Tuzla tersanesine inerken solda küçük bir sanayi benzeri bir yer var. Orada var pleksi çubuk. Yanlız pahalı olabilir bilemiyorum. Su tesisat borusu alternatif olabilir.

9. mode_72

mode_72

İsim:
    Hakan Yılmaz
    Sanırım anladım şu küpeşteler de kullanılan şefaf çubuklar dan sözediyorsunuz.Herkese yardımları için çok tşk ederim

Sayfayı Paylaş