1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Kendi elektiriğinizi üretmeye ne dersiniz ?

Başlığı 'Hayata Dair Her şey' kategorisinde reis tarafından 31 Aralık 2009 başlatılmıştır.

1. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Görünüşte 1,5 volt bir elektirik üretiyor ama yapılan çalışma fizik kurallarına aykırı birşey. .8. Eğer böyle bir düzenekle enerji elde edilebiliyorsa bunun devasa büyüklükte olanları yapılır ve insanlık enerji için bukadar uğraşmaz ve savaşlara girmez diye düşünüyorum. saat:gif Siz ne dersiniz? Sizce böyle bir enerji üretmenin imkanı varmıdır ?

http://www.metacafe.com/watch/3427891/free_energy_how_to_build_magnetic_power_generator_for_home/

2. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Bu kesinlikle olabilir Olcay abi. O sarı şeyler sanırım mıknatıs. Mıknatızlar birbirini çekerek dönüyor hızlı bir şekilde. Böylece enerji üretiyor. Bunun ucundada lamba var enerjide lambayı yakıyor :)

Yani sonuç olarak böyle birşeyin olması mümkün burda:gif

3. myillar

myillar Marmara Tuzlucu Üstad Üye

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR

Hocam bu mucize değil zaten barajlarda ve binumum jenaratörlerde kullanılan mantık suyun yada mazotlu motorun yaptığını eliyle yapmış sadece mıknatısların oluşturduğu manyetik alan cizgilerinin motor bobini üzerinde oluşturduğu AC voltajı lede vermiş hepsi bu

Aslında esenyalıya boşuna esen yalı dememişler kuralım bir yel değirmeni çatıya olsun bitsin.. :heyo:

4. taygun

taygun Guest

Böyle şeyleri görüp izlemek çok hoşuma gidiyor, yapanları da takdir ediyorum. Ama bunlar bana göre değil. Ben tedaş'a söylüyorum, haha: elektrik anında evimde. İstediğim kadar. smiley18.gif

5. salkayetrer

salkayetrer

Yer:
    Adana
    İsim:
    Seha

Olcay abi kurulabilir ancak oluşacak manyetik enerjinin boyutlarını engellemek gerekecek.Çünkü o güçte mıknatıs denizdeki vapurları bile hareket ettirecektir ki oluşacak manyetik alanı kısıtlamak lazım ve oluşacak en ufak bir sızıntıda büyük tahribata yol açabilir kanımca.Yani fizikçi değilim ama mantıki düşününce bu sonuca vardım tabi tamamen yanlış düşünüyor olabilme ihtimalim de var. saat:gif

6. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Mekanik ve ısı enerjisini elektirik enerjisine dönüştürmek tamam. Ama burda sistem kendi mekanik enerjisini üretiyor ve kendi elektirik enerjisine çeviriyor. huh: Kendi kendine dönmesi yapılabilir belki ama dönerken motor elektirik ürettiğinde ve o elektirik kulanıldığında motora binen yük sistemi durdurur. Yani bu yolla elektirik elde etmek fizik kurallarına ayrkırı birşey. Su ve havanın verdiği kuvvetle dönen bir sistem tamam. Zaten bu yıllardır kullanılıyor. Bence bu video gerçek değil.Masanın altından gelen bir kablo ile motor döndürülüyor sanırım. saat:gif Birde dikkat ederseniz adam mıknatısı yaklaştırır yaklaştırmaz sistem dönmeye başladığı ilk anda led çok kuvvetli ve birden yanıyor. saat:gif Ve led sabit bir ışık veriyor. Elektironikçi olduğu için Mesut hocam daha iyi bilir. Bir altarnatörden gelen elektirik akımı dalgalı gelir ve lamba o elektirikle dalgalı yanar. Dalgalı elektiriği düz akıma çevirmek içinse bir regüle katı yapılması lazım. Doğrumudur Mesut hocam ? .8.

Seha dediklerine katılıyorum. O büyüklükteki bir sistemler yapılsa dünyanın dengesi bozulur. Nekaar metal şey varsa hepsini üstüne toplar herhalde. :)

7. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Basit ama etkil bir yöntem. Garipsemedim doğrusu...

8. myillar

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR

Bizim ülkemizde kullanılan şebeke gerilimi 220 v 50 hz alternatif akımdır yani zamana göre yönü ve şiddeti değişkenlik gösteren bir voltaj bu dalgalanma saniyede 50 kere kendini taklit eder bu da frekensdır f=1/t ile bulunur bu dalgalı yüksek voltaj trafolar tarafından ev içinde kullanıla bilecek düşük voltajlara çevrilirler alternatif akımın(ac) doğru akıma(dc) çevrilmesi ise doğrultma devreleri ile olur doğrultma devrelerinde elde edilen dc voltaj ise filtre ve regüle devreleri ile kullanılabilir parazitsiz voltajlara çevrilir.

yukarıdaki işleme gelince adam mantık çerçevesinde bir icat yapmaya çalışmış belki ama dikkatli izleyince huylanmamak elde değil disk döndüğü anda ışık veren led disk durdurulmadan önce sönüyor bu biraz kafalarda soru işareti bırakıyor ledin net ışık verebilmesi için gereken voltaj 0.7 voltdur eğer bu voltajın üzerinde bir voltajla karşılaştığında ışık şiddeti giderek artar ve diyot delinerek imha olur biz bunu önlemek için uygun değerli bir dirençle ledi korumaya alırız gördüğüm kadarı ile ledin öninde hiçbir direnç bağlantısı olmadığı halde motorun hızlı dönmesiyle ledin ışığının ahıza hemen tepki vermesi lazımken led ışığı ilk dönüştede dururkende hep aynı şiddette lazı uzatmayayım ben ben bu videodan kıllandım hikaye olabilir :heyo:

9. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Mesut hocam, ledler doğru akımla çalışmıyormuydu yani artı-eksi kutublu değilmiydi. huh:

Bu böyleyken, vatandaşın üretmiş olduğu elektrik zaten alternatif akım oluyor. Her hangi bir şeylede doğrulmamış elektriği. Bu led nasıl yanıyor. Kullanmış olduğu akkor ampul olsa aklım yatar, motorun kalkış ve inişlerinde lambada düşük voltajdan dolayı kızarmalar olacaktır.

Ama vatandaş aslanlar gibi keklemiş milleti gibime geldi banada.

10. keremjan

keremjan

İsim:
    kerem

Bırak onu, avrupada şuan güneş enerjisinden elektrik üretip artan elektriği elektrik şirketine satan evsahipleri var.. ben almanyada yaşıyorum, bizim mahallede öyle bir müstakil ev var. Sahibi kendi elektriğini üretiyor, kalanıda devlete satıyor..Enteresan fikir :)

11. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Ledlerim (+) (-) kutubları var Murat abi.

12. myillar

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR

Murat abi led yapı itabarı ile silisyun ve germenyum yarı iletkenlerinin bir araya gelmesiyle meydana gelir yani artısı ve eksisi vardır artıya anot eksiye katot denir Alternatif akım ise düz bir cizgi düşünün voltaj sıfır noktasından artı maxımuma çıkar sonra sıfır noktasına geri döner ve eksi maxımuma çıkar son olarakta 0 a geri döner buna frekans denir ledlere böyle bir dalgalı akım uygulandığında yalnızca gerilim sıfırdan artıya çıkıp tekrar sıfıra inme noktasında iletime geçer sıfırdan eksi maxımuma ve takrar sıfıra dönme noktasında ise iletimde değildir bu yüzden alternatif akım uygulanan ledler sürekli yanıp söner dikkatli bakıldığında bu fark edilir bilmem şekil çizmeden anlamak zor ama bilmem anlata bildimmi?

13. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Mesut hocam, elektrik mesleğim sayılır, ( Çok uzun süreler yaptım.) elektronik ise hobinin ileri düzey şeklinde bende. Ne demek istediğini çok iyi anladım. Bir ledi hiç AC ile denememiştim. Hep DC ile çalışır biliyordum.

Teşekkürler.

14. myillar

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR

Hocam uygun bir direnç ile 220 v a bağlayıp görebilirsiniz saygılar :heyo:

15. taygun

taygun Guest

Bakın burada enteresan bir tecrübe var. Türkiye'ye göre oldukça yabancı.

Burada elektriği devlet üretir (Özel sektör üretir mi emin değilim) Özel şirketler dağıtır. Vatandaş da çalar.

Keremin dediğine göre Vatandaşın biri, güneş enerjisinden elektrik üretiyor, kullanıyor artanı da devlete satıyor. Alman devleti de "sana mı kaldı elektrik satmak" demeyip bir evde üretilen elektriği satın alıyor. dön:gif

Bence bunları konuşalım.

16. keremjan

keremjan

İsim:
    kerem

Almanyada elektirik satan özel firmalarin sayisi bildiğim kadarıyla 10 kadar.. Tekelcilik maalesef bizim gibi çoğu konuda geri kalmış ülkelerin işi..
    Mesela avrupada internet hizmeti satan 20 kadar firma var.. benim internet hızım 20000kbit, sınırsız internet ve yurtiçi sınırsız konuşmaya ayda 30 euro ödüyorum.. 9 sene önce 3gb internete 140 lira verdiğimi bilirim. Türkiyede bunu yapan kim telekom, dünya kadar kazık.. neden? rakip firma yok.. Yani Fiyat düşürecek kimse yok.
    Elektrik desen aynı şekil.. su desen aynı. İnsan hakları dersen aynı.
    Türkiyede para almaya gelince çok kolayda hizmete gelince herkes tırt..

17. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Biçok avrupa ülkesinde insanlar güneş panalleri yada rüzgar panelleri sayesinde kendi elektiriğini üretiyor ve fazlasını devlete satıyor. Ya bizde nasıl ? Bizde ise tam tersi. Güneş paneli yada başka bir yolla elde edilen enerjiden devlet birde vergi alıyor. montz:

Sayfayı Paylaş