1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Kendi Yaptığım Egg Tumber(Kuluçkalık)

Başlığı 'Kendin Yap Genel Portal' kategorisinde DizD@R21 tarafından 7 Mart 2010 başlatılmıştır.

1. DizD@R21

DizD@R21

İsim:
    Semih DALA
    Arkadaşlar bayadır egg tumber yapmayı düşünüyordum.Hafta sonundan fazladalanarak yapmaya başladım.Yorumlarınızı ve eksiklerimi söylemenizi bekliyorum :cekingen:
    RESİMLER
    Egg Tumber parçaları

2. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Semih kardeşim resimleri göremedim acaba sorun benim bilgisayardamı .8.

3. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Resimleri düzenlemeye çalıştım fakat olmadı. Sanırım upload ta sorun var. .8.

Semih resimleri yeniden upload edip eklersen sevinirim.

4. DizD@R21

DizD@R21

İsim:
    Semih DALA

Resimleri yüklediğim sitede sorun varmış abi resimler görünüyo şimdi

5. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Ben hala göremiyorum resimleri. Bendemi sorun var acaba? :bilmem:

6. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Olcay hocam resimler bende görünüyor şuan

7. Aguila Negra

Aguila Negra

İsim:
    Serdar MUMCU

Ben de göremiyorum şu an itibarı ile.

8. DizD@R21

DizD@R21

İsim:
    Semih DALA

Serdar abi fotoları yükle.tr yüklediğimden site aktif olmadığı zaman linklerde otomatik olarak resimler görünmüyo :(

9. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Semih bildiğimiz eggthumberlerden olmuş. Ama keşke bütün yapım aşamalarını başından sonuna paylaşsaydın. Yani parçaları neyle kestin,neyle ve nasıl yapıştırdın vs. burda:gif Birde hava taşı kullanmana gerek yoktu. Hava hortumunun ucu boş kalsada olurdu. Hatta hava hortumunun ucu boş kalması daha iyi. Çünkü yukarı kütle şeklinde çıkan hava kabarcıkları beraberinde tabandan daha çok su kaldırır. ;) Ve ayrıca bugüne kadar yapılan eggthumberlerde düşülen hep aynı hata vardır. Resimlerde göremiyorum ama umarım bu detayı atlamamışsındır. Alttaki sineklik konik olmalı mutlaka. Düz koyulan sineklikte tabanda yumurtalar üst üste yığılıyor ve bu yüzden ciddi yavru kaybı yaşanıyor. Alt sineklik konik olmalıki dibe çöken yumurtalar hiç duraklamadan tekrar havalanmalıdır. Yaptığın eggthumberin alt sinekliğini geösteren resim eklermisin ?

10. DizD@R21

DizD@R21

İsim:
    Semih DALA

Resimler abicim
    URL=http://www.yukle.tc][​IMG][/URL]

11. DizD@R21

DizD@R21

İsim:
    Semih DALA

Alttaki aptığım sineklik konik değil . Düz ve yumurtalar üst üste yığılıyor ve bu yüzden ciddi yavru kaybı yaşanıyorum.Alt sineklik nasıl konik yapabilirm.Olcay abi resimle örnek verebilir misin

12. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Semih doğru söylemişim demekki sinekliği düz kullanmakla yaşanan yumurta kaybında . olta:

Tabandaki sinekliği nasıl konik koyacağını resimle anlatabilmem için yeniden bir eggthumber yapmam lazım ve onu yapacak malzemem ve zamanım şuan yok. :cekingen:

Semih tabandaki sinekliği yerleştirirken parmağınla yada benzer birşeyle bastırarak aynı yumurta gibi konik hale getir.Ancak alttaki parçayı taktığında birleşim noktasında bir çıkıntı meydana geliyor. Bu çıkıntı yumurtaların yukardan aşağı inerken takılmasına,rahatlıkla tabana düşmemesine ve dolayısıyla orda yumurta birikimine,akabindede yavru kayıbına neden oluyor. Alt parçayı taktıktan sonra eklem yerini eggthumber in içinden slikonla düzlemen lazım. Orda çıkıntı olursa yumurta kaybın çok olur. hehe.gif

Yani eggthumberin içinden baktığında,yumurtaların takılabileciği yada temas edebileceği hiçbir çıkntı olmaması lazım. Eggthumberin içi tabandaki sinekliğe kadar tamamen pürüzsüz olmalı. ;)

13. DizD@R21

DizD@R21

İsim:
    Semih DALA

Abi akşam parçalara bölüp resimlere aktarıcam bakalım nasıl olucak 100 yakın yumurtam yok oldu böyle.Konik olayını anlamadım daha :bilmem:

14. experfaruk

experfaruk

İsim:
    FARUK ARSLAN

Şu an itibariyle resimler bende de gözükmüyor. (kullandığım tarayıcı mozilla firefox)

15. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Semih,anlamayacak birşey yok. Tabana yerleştirdiğin sineklik alta doğru yumurta gibi oval duracak. Ve alttaki iki parçanın ek yerindeki çıkıntıyıda slikonla düzleyeceksin. ;)

Hala anlamadıysan sana nazar boncuğu takacam. :F

16. DizD@R21

DizD@R21

İsim:
    Semih DALA

Abi dediğini yaptım ve yumurtaları kuluçkalığa aldım bakalım bundan sonra ne olucak

17. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Semih,birde eklemek istediğim birşey daha var.

Yumurtalar bazen anne ağzından çıktığında,bazılarının yarısı yada bir kısmı yada tamamı beyazlaşmış olur. Bu yumurtalar mantarlaşmış demektir. Yada anne ağzından çıktığında beyazlık olmasada ilerleyen günlerde bazıları beyazlaşabilir. Yani mantarlaşır. Bu mantarlaşan yumurtaları mutlaka diğerlerinin arasından ayırıp atman gerekli. Yoksa bu mantar tüm yumurtalara yada büyük bir kısmına bulaşıp yumurtaların bozulmasına neden olur.Yani eggthumberde tek bir tane bile mantarlaşmış yumurta görürsen mutlaka hemen o yumurtayı at. ;)

18. DizD@R21

DizD@R21

İsim:
    Semih DALA

Tamam abi kuluçkalığın sineklik bölümü dediğin gibi yaptım ve silikonla yapıştırdım şimdi sıra yumurtalarda

19. DizD@R21

DizD@R21

İsim:
    Semih DALA

Yeni Resimler

20. DizD@R21

DizD@R21

İsim:
    Semih DALA
    Olcay abi egg tumber yaptım oval şeklinde ama yumurtalar dönmüyo neden acaba

Sayfayı Paylaş