1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Kendimize mi güvenmiyoruz, tankımıza mı?

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde veysel tarafından 15 Ocak 2015 başlatılmıştır.

1. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    İyi akşamlar arkadaşlar, bu akşam Alper arkadaımızın yanına uğradım muhabbet edip hal hatır sorduk. Konuştuğumuz konuların arasında başlıkta belirttiğim konu hakkında da konuştuk.

Yabnacı forumlarda dikkatimizi çeken tankların uzun ömürlü yıllık tanklar olarak bakıldığında bir hayli fazla olması. Kendi forumumuz ve diğer forumlara baktığımda bu tip yıllanmış tankların bir elin parmaklarını geçmediği göze bariz olarak çarpıyor.

Bizlerde son bir haftadır veyahutta daha fazla süredir bakıyorum bunun içinde bende dahil olmak üzere yeni bir tank kurma, mevcut tanktan memnuniyetsizlik ve bunlarla beraber gelen tank yenileme yeni tank kurma olgusu çoğalarak devam ediyor.

SOruyorum şimdi kendime ve sizlere portalın en eski tankı kaç yıllık. Üyelerimizden çoğuna bakıyorum çok çok eski üyeler mevcut. Tanklarına bakıyorum ya 6 aylık ya 1 ir yıllık yada bakıyorum tam tank oturmuş eskiyecek bir menuniyetsizlik yada yenilenmek isteyen tank sözleri mevcutta.

Bir çok kıdemli üyemize bakıyorum, çok çok güzel tankları varken 2 nci sini 3 ncüsünü kurmuş. Hepsi birbirinden değerli hepsi birbirinden güzel.

Gerisinide beraber tartışalım, toparlayalım nedir nedenleri nelerdir.

2. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Her şey planlama ile bitmiyor Veysel, bazen mecburiyetler, imkanlar çaresiz bırakarak bir şeyler yapıyoruz. Olmayacağını bildiğimiz haldede giriyoruz. Her şey şartlara bağlı kalabiliyor. Sadece elektrik parası yuzunden bile tank bozanlar oluyor. Maalesef ülke ilerlemedikçe hala bazı şeyler lüks...

Yabancılarla kıyaslamamak lazım....

3. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    Kiracı olma derdi.3-4 ay önce kurduğum tankı şimdi taşımak zorundayım.Geçen yıl kurduğumuda tayin çıktığı için dağıttım.Bu hobi için ev sahibi olmak bence ilk şartlardan birisi.En yıllık kiracı bence 10 yılı kolay kolay geçmez.

basma tulumba, samurai, veysel ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  4. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Başlık bu şekil seçildi fakat sonuçta her yönüyle de konuşmak gerekir bu konu a yazdıklarınız doğru şeyler. Birde bu hobinin her boyutta farklı ölçülerde olan kendi bütçesine göre kurulan en basitinden en zoruna kadar olan tanklar var.
    Bu şekilde en az bütçeyle en minimum kurulan hatta güzelde ilerleyebilen tank sahipleride hımm bu güzel oldu büyültsem mi deyip bozuyor tankı. Yani demek istediğim sizin yazdıklarınızın yanında bu benim dikkat çekmek istediğim yön daha fazla ağırlıkta öne çıkıyor.

Elde olmayan durumlar tabiki olabilecek, sonuçta herkes kendi bütçesine göre tank kuruyor, ama farklı bir dürtü ile farklı arayışlara yönelen çok. Tatminsizlik çok hat safhada diye düşünüyorum.

5. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Yabancılar kıstası yalnış anlaşılmasın basit diyebileceğimiz 2-3 yıllık mütevazi denebilecek sayıda canlı ile devam eden tanklar var. Bunları okuduklarıma dayanarak söylüyorum sonuçta.

basma tulumba bunu beğendi.
  6. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Benim tanklar 4-5 senelik kurulduğu gibi duruyor...:D

7. Erdal

Erdal

Kurulduğu gibi durmuyordur içinden çok canlı çıkmış yerine hep başka bir şey gelmiştir ;)

basma tulumba ve veysel bunu beğendi.
  8. alper dumlu

alper dumlu

İsim:
    alper dumlu
    Olamayacağını bile bile kurmak yani akvaryumsuz kalmamak için akvaryum kurmak mesela kiracısın bi seneye çıkarım diyosun ama boş durmaktansa bi tank kuruyum diyosun benim gibi :))
    Yeni kurulum heycanı güzel bişey yeni ekipman yeni canlı fazladan uğraş sonuçta hobi olarak yapıyoruz isteyerek zaman harcıyoruz ama benim dün akşam takıldığım konu düzeni oturmuş tankların forumda olmaması. Mesela 2 senelik biyolojik düzeni oturmuş ekipman eksiği kalmamış karşısına çıkan sorunlarla kendisi başedebilen tankları görmek tecrübelerden faydalanmak istiyorum. Ama hem istenmeyen şartlar hemde daha iyisine sahip olma dürtüsü uzun süreli tankları görmemizi önlüyor bence.

basma tulumba ve veysel bunu beğendi.
  9. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    Bazen yanlış yönlendirmelerde var.Mesela genelde 100-150lt arası kuruluyor ilk önce veya pico kuruluyor.Tüm forum adamın üstüne gidip en ufak bir sorunda "Bak sana demedik mi küçük tank sorun olurd diye" gibi kelimeler sarf ediyor.Zamanla kişi yılıp, gazında birikmesi ile hemen bir üst kademe 200-300 lt bandına çıkıyor.Ardından yumuşak türleri çıkarıp SPS ye geçmek için bir daha bozuyor.

Bence yönlendirmelerde önemli.En önemlisi ise hep en büyük ve en güzel benim olsun isteği.2 parça yosun çıkınca akvaryumu dağıtanlar gördüm.

basma tulumba, Alparslan ve veysel bunu beğendi.
  10. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    İşin sıkıntılı tarafı tankın karşısında fazla vakit geçiren hobicilerin rahat duramayıp hep bir şeyleri kurcalaması sonucu, oturması gereken düzeni bozmasından kaynaklanıyor.Düzen bozulunca reset atmak gerekiyor ki, bir şekilde bahane oldu büyüğüne geçeyim diyerek kısır döngüye giriliyor.Sonunda ikinci el ilanlarında satılan tomarla malzemeler görüyoruz.Tabi ki istisnalar var, tayindi, kiracıydı, bende de olduğu gibi silikon açmasıydı... gibi zorunlu sebepler de doğmuyor değil.Portalda yıllanmış bir kaç tank biliyorum, onlarda mecburiyetten tankın karşısında fazla vakit geçiremeyip, düzeni bozamayan hobiciler sınıfına girer sanırım.
    Bir de bu hobiyi baştan basite alıp yıllanmış tanklarda olması gereken canlıların bende de olsun mantığıyla sabredemeyip bir an önce tanka eklenmesi ile düzenin bozulması var ki bu en vahim tarafı olsa gerek.Her zaman söyleniyor, bu hobinin başı sabırdır.Sabredemeyen tankı kucağına elbet bir gün alır.
    Başlığa gelecek olursak.Suyuma güvenmiyorum diyen hobiciyi ben daha görmedim.Bir ego tatmini midir nedir bilmiyorum ama ölçebildiği su değerlerini normal değerler de gören her hobici suyum süper bende her canlı yaşar gibi düşünüyor.Yanıldığını anladığında ise iş işten geçmiş oluyor maalesef.

Düzenleme: 16 Ocak 2015
  11. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Ben suyuma güveniyorum çoook oturmuş "aşil" bile yaşar...:D

sinsitilki, basma tulumba ve Samir bunu beğendi.
  12. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Maramara Alpim senin suyun çok yıllık o bu kategoriye girmez.:D

basma tulumba, Samir ve Alparslan bunu beğendi.
  13. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    Türk insanının yapısıyla ilgili bir durum olduğunu düşünüyoru,maymun iştahlılık ,doğru giden bir şeyi kurcalamak,rahat durmamak,benimde böyle güzel tankım olsun ama hemen olsun durumu.

sinsitilki, ka2n, YMR_AY ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  14. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    Birde benim bildiğim sağlam tank sahiplerinin %70 i forumlara takılmıyor.Aslında ne tanklar var ama nette paylaşılmıyor.Bu şekil bildiğim 6-7 kişi var.

Efe0404, basma tulumba ve veysel bunu beğendi.
  15. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    Bunun bu şekilde olmasının sebebi AP hariç birçok portalın Ali babanın çiftliğine dönmesi.Kim kime dum duma.Herkes ağzına gelen herşeyi yazıyor.Bu tür sorunların ortadan kalkması için tek bir forumun değil bütün forumların belli bir kaliteyi aşması gerekli.

Efe0404, YIKIKTEMO, ka2n ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  16. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Bence ilk sebep hobinin tuzlu olması. Ilk kurulurken hayalindeki tank yerine ya yapamazsam o kadar masraf bosa gitmesin diye düşünülüp mutevazi tanklar kuruluyor. Sonrasında hersey yolunda gidiyorsa tanki buyutmenin vakti geldi diye düşünülüp tank buyutuluyor turler zorlastiriliyor. Zor türlere gerekli bilgi ve ilgi gosterlmez ise yapilamiyor kolay turler de kesmiyor artik ve tank kalkıyor :)) Birde forum hayatinda şunu farketim. Eskilerin forumlara girmemesine gelirsek. Birçok kisi ihtiyaci olani aldiktan sonra ortadan kayboluyor. Aldığını baskalarina verme işi ise bir gönül işi. Kimse bu konuda zorunlu değil :)

ka2n, ogeday_ylz, YMR_AY ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  17. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    50000 'lik tank (olayı) zaten Türkiye 'deki bir çok hobicinin zihniyetini gösteriyor. İstediğin kadar cebine suyuna neyine güveniyorsan güven. Maalesef bu hobi Para Var Huzur var diyebileceğin bir olay değil. Şu da bir gerçek tankın yıllanması diye bir şey yok. Artık YOK.

Dünyadaki en iyi hobiciler 5. tankını kurup işi öğrenebilmiş, kavrayabilmiş. Tankta Yıllanma değil sürekli stabil düzen var. Bu düzen hep kontrol altında olmalı. Allah aşkına biraz elinizi vicdanınıza koyun, denizlerde olmadığı kadar besini ufacık (İster 10000 litre , ister 10 litre) suyumuza koyup bozuyoruz. Olan Güneşi, Rüzgarı, Akıntıyı, Yağmuru, ki en önemlisi Magma tabakasıyla akarsularla gelen minerallerden faydalanan canlıları ekleyeceğiz akvaryuma. Canlıların ihtiyaçları var önemli olanı ORANI bulmak. Tecrübe budur. Terazi olabilmek önemli.

Ülkedeki Ürün saçmalıklarını bile söylemiyorum. PARA,PARA,PARA....

Çoğu esnafta 0 bilgi YOK inanın, maksat sadece para kazanmak. İyi para kaynağı bu iş. Temel bunun üstüne oturdu mu ne beklersin insanlardan.

Ben kendi adıma konuşuyorum, ne istediğimi biliyorum benim kafamda 3-5 sene sonrası var. Allah nasip ederse tabi.

Bina bile yapılırken belirli bir planla proje ile yapılır. Az demir kullanırsan yanlış beton kullanırsan kafana çöker.

Hangimiz bu işe başlamadan 3-5 sene sonrasını kafamızda TASVİR edip giriyoruz bu işe. Herkesin ki farklı olabilir. Kimi 2 balık ister. Kimi Okyanus.
    Bu işin tank boyutuylada HİÇ bir alakası yok. Önemli olan boyut değil işlev.

Eğer ki yaptığınız TASARIDA işlevi zora sokacak 3-5 sene sonrasını zora sokacak durum olursa neden TANK ellenmesin.

HAZIR SU, OTURMUŞ su yok arkadaşlar Yok.... Çok Oturmuş yıllanmış tank gördük....

Mazimiz ne bu hobide, yaşlı değil çok genciz dünyaya göre.... Gençken olgunlaşmak nasıl olur, görerek (Boşboş bakmayarak) Okuyarak, Yaradanı Yaratınalı anlamaya sevmeye çalışarak. Oku der sen gidip TV izlersin, O ses bilmem nere izlersin, Kurtlar vadisi izlersin Vaktini öldürürsün. Bak elin yabancısına cebinde emeklilik parası var Yaşlanınca Dünyayı dolaşır ama elinde mutlak suretle orayla ilgili bilgi veren Kitap ile. NEDEN dolaşır neden okur hiç sorguladınız mı? Ula yakında pamuk tıkıcaklar hala geziyosun ne işin var git kahvede okey oyna be adem.... :)

Bizde elinde parası olanlar ne yapar yaşlanınca? Kaç tane zengin yada orta halli insanı sadece Tatil harici gider, Vay be der...

Zihniyet değişmedikçe bir şey olmaz...

Atomun yapısına bakarsın, uzayda yıldızların yapılarına, manyetik alana, cisimlerin çekim gücüne elektronların hareketine. Sonra kendi hücrelerine bir göz gezdirirsin. Her kar tanesinin şekline. Düzene hayran kalırsın. Öğrenmek, öğrendiğinde yaşadığın anın mutluluğunu yaşarsın.

Bu hobi al suyu koy değil arkadaşlar..... Dünyanın ta kendisi ki farkına varana.

Saygılar.

YIKIKTEMO, burak ozu, Ahmet Kaşlü ve diğer 10 kişi bunu beğendi.
  18. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Şu da yanlış anlaşılmasın ben 2009 sonu 2010 başı gibi SIFIR bilgi ile Deniz akvaryumu sektörüne ve hobiye adım attım. Kurduğum tank boyutları

Tank boyutu Süre Bana Kattığı
    50x50x50 (Bir iki ay sabredildi) 0 tecrübe
    75x60x50 (Üç beş ay sabredildi) 0 tecrübe
    100x70x50 (Bir senelikken taşıdındım) %10 tecrübe
    80x60x45 (İki ay sabredildi) %10 tecrübe
    120x60x50 (Bir seneyi geçti, devam ediyor) Aması var..... %30 tecrübe

Daha çok ama çok yolum var....

Bunun haricinde Ticari yönden bana kattıkları;
    Çok adi insanlarla, esnafla tanışma fırsatı,
    Çok İyi ADAM gibi insan ve esnaflarla tanışma fırsatı...

ogeday_ylz, basma tulumba, veysel ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  19. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Arkadaşlar çok güzel konu olmuş, ayrıca buna vesile olan Veysel abiye ve Alper kardeşime de teşekkürler.

Yukarıda yazılanların tamamına katılıyorum. Ancak ve ancak, bence en can alıcı nokta Fatih hocamın belirttiği şey olan: aman bu da böyle olsun diyerek, imkansızlık sonucu aklımızdakini ortaya dökememek ve peşisıra gelen olaylar tankı bozduruyor. Çünkü ortaya koyamadığımız şey, sürekli ufak ufak bizi dürten tankı bozma sebeplerinin başında geldiğine inanıyorum. Şahsen ben ekipman değiştirmek yerine komple değişiklikleri tercih ediyorum. Çünkü tankın bir yeriyle oynayınca, her yeriyle oynamaya kadar götürebiliyor insanı.

Öte yandan, bazen zamanımızın çoğunu alan bu hobi, bazen sizden 5 dk ayırmanızı bile istemiyor. Aslında bu dengesizlik de, lüzumsuz oynamalara sebebiyet veriyor. O kadar oynayınca da, elimizde kalıyor :)

Konu güzel, takibe devam...

YIKIKTEMO, Fatih BARLAS, nhtkmn ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  20. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Bu başlığı açarken düşündüklerim bu değildi sade bir bakış açısıyla konuyu irdelemekti ama bu şekil farklı bakış açılarına kadar gitmesi güzel oldu aslında hobinin içindeki durumlarımızı da görmüş oluyoruz.
    Benim için birikimlerini üst seviyede gördüğüm arkadaşlarımız bile kendi yaşadıklarını paylaşıp kendi durumlarını rahatça sergiliyorlar. Buda benim için her zaman olduğu gibi bilgi birikimini ve tecrübeleri kullanabilme imkanı sağlıyor.

Sayfayı Paylaş