1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Kendin Yap Canlı Kaya Sorunları

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde Saruman tarafından 9 Nisan 2012 başlatılmıştır.

1. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR
    Kendin yap DIY canlı kaya yapımlarını bence biraz irdelemek gerek. Bu tür ürünleri 3-5 ay kullandıktan sonra değilde daha uzun süreler sonra verimliliği tartışılabilir. Forumda yapılan çalışmalarda soru işaretleri varsa giderilebilir. Linkteki arkadaş bu işi bayağı ciddi bir şekilde yapıyor ve midye kırığı ile beyaz çimento kullanıyor. Daha sonra soğuk suda kürlenmeye bırakıyormuş.Kürlendikten sonra ise canlandırma süreci için biyolojik bir ortama aktarıyormuş.

[video=youtube;zFPebEdEoMA]http://www.youtube.com/watch?v=zFPebEdEoMA[/video]

2. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Cevap: Kendin Yap Canlı Kaya Sorunları

Uygulamalar farklılık gösterince kalite ve işlevsellik te o oranda değişiyor tabi.

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Canlı kaya yapımlarında işin içinden çıkamadım biraz da. Yapılan çalışmalar sonrası çok güzel oturanda oldu ama Halil ve benim dekor yapıştırma işlemlerinde sanki sorun yaşandı. Fatih ve Mehmet'in ise kaya yapımları en sorunsuz olanları oldu.

Kalekim bence kullanılmamalı ve videodaki gibi çok daha güvenli malzemeleri araştırmaya başlamak lazım. Yapmayacak olsak da forumda doğru yapım, sorunsuz kaya yapımı alt tabanı olmalı. Bu açıdan güzel konu hocam. Elimden geldiğince konuya araştırmalarımı ekleyeceğim.

4. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Vakti zamanında ucundan eriştiğim kimyasalları farklı formüllerle kullanırken bize yapısını, çalışmasını öğreten bir hocamız demişti ki : "Su doğamızdaki en mükemmel çözücüdür".

Her neyle karıştırırsak karıştıralım mutlaka ya onu açacak, ya çözecek, bir şekilde moleküler bazda (ya da her nasılsa) etkileşim sağlayacak. Bir orantı olarak az miktar kayanın yüksek hacimli suda çözünürken açığa çıkardığı maddelerin fark edilmesi mümkündür/ mümkün değildir desek de, suyun içine işlediği her maddeyi bir şekilde çözdüğü gerçeğini değiştirmez.

Doğal olsun diye ışık açma kapama saatlerimizi timer'a bağladık. Kelvin hesabı yaptık kafa yorduk. Eser adı altında sunulan 72 elementin ne olduğunu araştırdık. Hangi tuza ne katmışlar, hangi suda 1000'de kaç oranında hangi madde var diye arıtmalar aldık, yaptık, bir çok şeyi modifiye ettik... Buna rağmen sırf benim istediğim şekilde olsun diye çimentodan bir şeylere şekil verdik ve bunu da tuttuk o kadar doğala yakın akvaryumun orta yerine koyduk. Bunu yaparken çekinmedik mi? Ne kadar sürede salınım geçer diye düşünmedik mi? Denize koyup beklemedik mi? Doğayı zarar uğratmak pahasına. Garip bir durum. Evet, yapıyoruz. Bazen formül tutuyor ve şıkır şıkır kayalarımız oluyor. Bazen de aylarca ayar tutmuyor, akvaryumu bozma seviyesine kadar iş ilerliyor.

Rahatlıkla şu şekilde bir bilmişlik taslayabilirim ki : Her akvaryum kendi bünyesi içinde doğal bir ekosistemdir. Ne kadar müdahale edilirse, akvaryum da o kadar karşılık verecek demektir.

Ben pek taraflısı değilim bu DIY kaya işinin. Ölü kaya alıp canlandırmak bana daha mantıklı geliyor. En kötü ihtimalle ölü kayaları birbirlerine yapıştırmak yerine daha doğal bir yöntemle sıkıştırarak, bağlayarak, üst üste dizerek veya suya salınım yapmadığı kanıtlanmış olan bir takım yapıştırıcıları haddi aşmamak suretiyle kullanarak şekil verilebilir. Aynı şekil olur mu? olur. Peki salınım yapar mı?

5. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR

Bu şekilde kaya oluşturma düşüncesi resiflere verilen zararın daha aza indirgenmesi ile alakalı.Bir kaç haftada oluşturulan kendin yap kayalar, elbette yıllarca organik bir ortamda kalmış bir kayanın yerini tutamaz.Ölü bile olsa...

Özellikle yeni moda olmayan başlayan , her şehirde akvaryum projeleri, resiflerin geleceği açısından insan yapımı kayalara yönelmenin daha etik olacağının göstergesidir.

Şimdiye kadar okuduğum tüm kaya yapımlarında, beyaz çimento kullanılmış.Diğer bileşen ise genelde midye kırığı ve kum (5/1 oranında) Ve yine önemli bir nokta, akvaryuma koymadan önce uzunca bir süre kürleme işlemi. 8 haftaya kadar uzayan bu kürleme işlemi için, her gün %100 su değişimi öneriliyor.Bu sebeble, klozet rezervuarları kürleme yapılacak en verimli noktalardan biri:) Gerçi musluk suyu ile kürleme yapılmasının sakıncalarından da bahsedilmiş ama ben o kadar da hassas olmazdım.

6. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Marka ekleme konusu bir ara kaldırıldı sanırım ama ne boyutta bilemediğimden sitenin linkini direkt veriyorum. Kalekim bir marka yani selpak gibi ama ürün artık bu isimle özdeşleştiğinden malzeme için bu isim kullanılıyor. Bir çok çeşidi mevcut, linkteki çeşit sanırım bize uygun bir yapıda özellikleri okumanızı tavsiye ederim.

KALEKM

7. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Kaya yapımı konusunda benim çalışma baz alınmamasını isteyeceğim tüm hobici arkadaşlardan neden derseniz benim en büyük hatam tatlı sudan çıkmış ve 1 yıla yakın beklemiş hatta dip tarafları ıslak beklemiş bir mercan kırığı kullanmam oldu.

Ve suyuma yok dağ suyu dedik koyduk yok bu marka ucuzdur dedik ne olduğu bilinmeyen sular koyduk o yüzden benden kaynaklı hatalar ile DIY kaya yapısı tutmadı. Hatta diğer diy yapan arkadaşlar haftalarca hergün su değişimi ile kayalı bekletirken ben 3 gün bekettim onunda etkisi vardır.

Şimdilerde aklımda elimdeki kayaları Mudanya nun temiz bölgelerinden birine bırakım 3-4 ay sonra almak geliyor ama Mudanya ya dino bulaşır diye korkuyorum :F

8. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR

Bence güzel bir fikir.Aslında tatlı suda yada imkan varsa deniz içersinde bekletmenin asıl sebebi, kayayı canlandırmak değil, kullanılan çimentodan kaynaklı ph salınımının bitmesini sağlamak. Bu işlem sonunda yapılan ise saf suda 1-2 gün beklettikten sonra kayaları tekrar kurumaya bırakmak, böylece tamamen her türlü olumsuzluktan arınmış bir kaya ile canlandırma sürecine başlayabiliriz.

9. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı

Seramik kaya nedir arkadaşlar asıl bu malzemenin içeriğinin ne olduğunu bulabilirsek eğer bizde bunlardan bolca yapabiliriz. Alman yapmış biz niye yapmıyalım.

10. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Böylece Mudanyanın mis gibi suyu daha bir mis gibi olacak. Tabii ki devede kulak. Ama o kulak ya birinin yuvasına denk gelirse veya başka kulaklar da düşerse suya? Bir kulak + bir kulak daha + bir kulak daha .. Peki ne yapalım denizden koparılan, yerinden sökülen kaya hiç mi zarar vermiyor doğal habitata? Satrançta fil neden çapraz gidiyor?

Bu seramik kaya konusunda biraz muzdaribim. Aslına bakarsanız kime ne sorsanız bazıları aldığı tavsiyeyi doğru kabul eder ve öyle de gider. Çoğu zaman gerisini fazla sorgulamaz. Bazıları da inatla üstüne üstüne gider. Mutlaka bulacaktır bir halt. Ya bulur rahatlar ya da bulamaz rahatlar. Bana da rahat batıyor her bir haltı denedim bu kayalarda. Kazık da yedim, ermeninin de eline düştüm, dünya kadar yol teptim trafik çektim. İttim, çaktım kırdım, yıkadım, kuruttum, yapıştırdım. Bağladım, söktüm, tuttum balkona attım, götürdüm başka bir akvaryumcuya 100 lira zararına sattım…

- İçinde gözenek olmadığı için gözenekli kayalara nazaran bakterilerin yuvalanması ve sayıca azlığı nedeniyle tavsiye etmiyorum.
    - Şekil itibariyle üzeri mercan kaplanacağını farz edersek, “tepe, yar” gibi bir dizayn açısından tercih edilebilir.
    - Kalsiyum salınımı yapıp yapmadığı hakkında iyi bilgi edinmek gerekir.
    - Bildiğimiz yüksek ısıda fırınlanmış seramiğin bir türü, son derece kırılgan.
    - Yüksek fiyatından dolayı hiç sevmiyorum. Ucuz olsa da üzerini tamamen mercan kaplayamadıktan sonra akvaryuma piramit koymuş gibi bir şeyin var olması fikri de pek hoşuma gitmiyor.

Kullanan çok, beğenen de çok, parası da çok… Bedava verseler bir daha almam, alana da neden diye sormam, soramam ki buna hakkım yok .. Para adamın, dizayn zevk meselesi. Bana ne düşer?

11. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Silivri/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay

Evet dostlar resiflerin geleceği açısından doğal kaya kullanımını azaltmak hatta bitirmek mantıklı ve haklı bir sebep...ama doğallık aranıyorsa bir akvaryumda ben bir türlü ısınamadım özellikle seramik kayalara....bir arkadaşımızın da yazdığı gibi ölü kayaları alıp canlandırmak bana daha mantıklı geliyor....Hem de daha doğal....Bu da benim fikrim tabi naçizane...

12. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Peki hocam ölü kayalar nerden geliyor ve nasıl ölüyor?

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Seramik kayalar cikmadan once iri mercan kiriklarinin yapistirilmasi ile elde edilen kayalar cikmisti. O zaman da ve seramik kayalarin cikmasiyla da uzun sure bana da cok itici geliyordu. Gerci halen isindigimi soyleyemem ama ne yazik ki tuzlu su kurulumlarinin cok arttiginin farkinda olmak lazim. Maddi yani bir yana bu kendi basina bir sorun bence. Bu sadece ithal edilen kaya olmasiyla da ilgili degil, cunku dogaya zararin yereli olmaz. Kaldi ki bizim ulkemiz gibi bir ise kalkinca 20 kg kaya cikarmak icin 100 metre kare alani duman edebilecek bilince sahip bir yapi olunca cok tehlikeli. Yerli canli kaya konusu bence denetime girmeli.

Tuzlu su akvaryumu kavrami degisiyor. Artik hobiciler mercanlari buluyor, uretiyor. Yani dekorlar mercanlar ile kaplaniyor. Alt katmani olusturan kaya dikkat ederseniz sadece bir yapi olarak kaliyor zaman icinde. Baska boyutu olan biyolojik yasam alani kismi bence tartismali bir konudur. Akvaryumun taban kumu bu ihtiyaci karsilayabilir ve gelisen teknoloji ile Protein skimmerler bu yuku azaltabilir.

Seramik kayalari imkani olanin almasi ve yapmak isteyenler icin ise sorun cikarmayacagindan emin olacagimiz bir DIY alternatifi bulmak durumundayiz kanimca.

Yoksa benim de arzum ve tercihim canli kayadan yana ama farkli sehirlerde bulmasi da zor getirtmesi de zor olmakla birlikte artan talep urkutucu kanimca.

14. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Muazzam bir yorum olmuş. Bizim yaptığımız, kimyasal fabrika atıkların, nükleer atıkların hatta nükleer denemelerin yanında devede kulak kalsa da dikkat etmeliyiz. Biz dikkat etmezsek kim dikkat edecek.

Sayfayı Paylaş