1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Kendini kuma gömen Conch lar

Başlığı 'Tridacna ve Diğer Yumuşakçalar' kategorisinde Toygar NİRON tarafından 19 Kasım 2011 başlatılmıştır.

1. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Merhabalar,

Conchlarım kendilerini kuma gömüyor ve orada kalıyorlar.Ölmüyorlar ama çıkmıyorlar da.Sebebi ne olabilir? Bir tanesi 1 haftadır kumun altında duruyor.Endişelnmelimiyim?

2. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara
    Cevap: Kendini kuma gömen Conch lar

Toygar bey, benim conchlarda kendini kuma görüyorlar ama genelde geceleri. Sizin kurulum yeni, henüz onlar için yiyecek alg vs oluşmadığından kendilerini gömüp metabolizma yavaşlatıyor olabilirler (Tamamen kendi fikrimdir). Ayrıca bazı geceler hermitlerde kendini gömüyor. Yakınlarına küçük bir parça spirulina bırakarak durum açıklığa kavuşturulabilir.

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Aynen katılıyorum. Bazen de akvaryumun su değerlerini sevmediklerinde yapıyorlar kuma gömülme işlemini.

4. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner

Benzer bir durum bende de söz konusu. Ancak bendekilerin durumunu gözlemlerken bir şeyi farkettim. Işıklar açıkken ya kuma gömülü durumdalar yada gölge olan kayaların altlarında dolaşıyorlar. Bir iki tanesini kıskaç ile bulundukları gölge yerden ışık altına koyduğumda hemen kuma gömüldüler. Tüm bu denemelerimin ışığında, domates anemonları gibi yüksek ışıktan rahatsız olduklarını düşünmüştüm ama bahsettiğiniz detaylar da sebepler arasında ve/veya ana nedenler olabilir. Konunun takipçisiyim ve formumuzu seviyorum :D

5. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron

Teşekkür ederim verilen bilgiler için.Bende su değerlerinden şüpheleniyorum.Gerçi hepsi sağ ama kendilerini gömüyor olmaları acaba dedirtti.Biri bu gün dolaştı her yeri hortumuyla.Hiç yiyecek yok diyemem kayalar alg ve yosun kaplı çünkü.Sanırım adaptasyon sorunu var.Işık da düşünülebilir bir konu .Çok yüksek olduğuna inanıyorum şu an.

6. Kızıldeniz Akvaryum

Kızıldeniz Akvaryum

Yer:
    MANİSA
    İsim:
    ilyas özden

Bir yerde okumuştum. Büyüme için yapıyorlar. Büyümeden kastım kabuklarını büyütmeleri. Bir çeşit tepkime ile kumdan çalıyorlar. Belkide yumurtalarını kuma bulamak içinde yaptıklarını söyleyebiliriz..

7. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron

Yumurta olayını bende araştırdım. Bir tanesi böyle bir işlem yapıyor gibi geliyor ama neticeyi bilemiyorum.Gözlemliyorum şimdilik.

Sayfayı Paylaş