1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

KH Faktörünün Zoa Mercan Bakımı Etkileri

Başlığı 'Zoa Polip ve Palythoalar Portalı' kategorisinde taakaa tarafından 21 Kasım 2012 başlatılmıştır.

1. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN
    Tankımda 5 çeşit zoa var(4 ayrı renk 1 ader de iri kafalı) Bunların 4' geldiğinden beri düzenli olarak gündüz açıyorlar ve akşamdan kısılıyorlar. Fakar 1 tanesi (yeşil olan)büyük bir kısmı hiç açmıyor bir kısmı da yarım açılıyor,geldiğinde gayet güzel açıyordu. Biraz okudum yüksek KH zoaların kapatmasına neden oluyormuş bu doğru mu? Bugü ölçtüm KH 9,9 -10,2 civarlarında.
    Zoanın keyifsiz olmasında başka ne tür sebepler olabilir?

2. barbs

barbs

Yer:
    İstanbul
    Kh degeri fazla degilki o kadar Doğan olmasi gereken kadar degilmi ?

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

3. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN
    Ekstremin sitesinde 8 dir diyor.

4. barbs

barbs

Yer:
    İstanbul
    Mg cal ne durumda peki ?

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

5. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı
    Kızıl deniz KH değeri 8 in altında haberiniz olsun 9.9 çok yüksek bir rakam. Bizim KH değerini denizlerdekinden yüksek tutmamız gece ph düşmesi oluyor bunu tolere edebilmek ve bir diğer neden ise 7 değerinin altına düşene kadar baya bir müdahale etme şansımız var o nedenle KH değerini 1 yada 2 puan yüksek tutuyoruz.

6. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN
    Bu KH böyle normal mi yani? Zoa nın açmama sebebi bu mudur?

7. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı
    MG ve Ca ölçümü yaptınız mı?. Değerler nedir.? KH yüksek olduğunda MG ve Ca tüketimide gayet güzel oluyor.Akvaryumda yosunlanma olmuyor, olsa bile az oluyor.

8. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı
    KH katkısı giriyorsan girmeyi kes 8-9 seviyelerinde tutarsan gayet dengeli gidersin.

9. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN
    Reef builder firiyordum haftada 2 kere 15 g. Ca ve Mg normal seviyelerindeydi o yüzden not etmedim.

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Düşük kH değeri açmamalarına neden olurken, yüksek kH değeri de aynı şekilde keyifsiz olmalarına neden olur. Ortalama sevilen değer 8 kH seviyesi, küçük esnemeler olabilir. Senin kH biraz kasmış olabilir, builder kullanma bir süre. Tüketim olmayan akvaryumlara düzenli kh katkısı girmek çok dikkat ister. Bir süre kullanma ve sonra başlayınca dozu iyice azalt.

taakaa bunu beğendi.
  11. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN
    Tamamdır uygulayacağım builder kullanımını kesiyorum. Reef advanced calcium devam ama değil mi?

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Kalsiyum seviyesi ne, tüketim durumu nedir? Bilinçli hobiciler olarak bunları bilmek lazım, hobiyi bilimsel yapalım. :)

13. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Yerim bilimselliğini, bulmuşsun kh ölçer zoayı, daha ne istiyorsun.
    Kes bütün katkıları bir hafta, zoa açmaya başlayınca kullandığın dozun yarısı ile tekrar gir. Gene kapanırsa dozu azalt,
    Dededen kalma yöntemlerle devammm.

Burakak123, SinanEce, Bozzzok ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  14. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman
    Alparslan sana soyle bir tavsiyede bulunayim 10-10.5 kh lar nerdeyse sinir degerler. Eger dozajlama cihazi kullanmiyorsan veya dusuk hizla kh ekleyecegin bir yontem kullanmiyorsan (kalsiyum reaktoru gibi) 8-9 civarinda kal. 9 kh den sonra her 1kh lik degil 0.5 kh lik artislarda bile mercanlardan tepki aliyorum. Daha bugun boyle bir deneyimim oldu ani karbonat eklemekten Hammer ve star polip hizli bir cevap verdi. Dozaj pompasi sart benimde ilk alim listemde.

Alparslan bunu beğendi.
  15. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Özdemir abi ben 8-9 hiç geçmedim...:)

16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Doğru bir tespit Özdemir, özellikle star polip anında koyuyor tepkiyi yüksek kH değerine, eğer yükselme devam ederse hızlı ölüm geliyor. Xenia mercan daha da beter tepki koyar ve resmen dağılmaya un gibi olmaya başlar.

17. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Dozaj pompasi bende alayım o zaman ...

18. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman
    Su dozaj pompasi olayina surdurulebilir DIY bir cozum bulamadik portal olarak, yani en azindan ben oyle biliyorum. Damlatma-serum olayindan bahsetmiyorum, oda en fazla bir aksam ve oda akiyormu akmiyormu devamlı bakmak gerekiyor.

19. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Pompayı bulduk aslında da programı yapacakları zorlayıp ittirmek lazım. Aslında yapılabilecek bir ekipman.

20. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN
    Katkıyı kes mi dediniz ooo süper haber ,katkı kutusunun dibi gözükmeye başladıydı:D:D Ca reaktörünün gövdesi parayı tutuyor PS gövdesi yaparken param kalırsa bir tane reaktör gövdesi ve medya reaktörü için gövde yapıcam.

Sayfayı Paylaş