1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Kh Katkısı Saf ve Öz

Başlığı 'İleri Seviye Deniz Akvaryumu Konuları' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 27 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Kh katkısı reef akvaryumları ve özellikle sps sert mercan türlerinin yoğun bulunduğu tanklarda oldukça yüksek tüketimi olan bir katkıdır. Piyasada birçok marka görmek mümkündür ve hepsi doğal olarak %80 sudan ibarettir. Özellikle Deniz akvaryumuna yeni başlayanlar bu katkıları karmaşık bulur veya bir anlamda bunları kimya alanına ait ürünler olarak düşünür, elbette bir bakıma böyledir ama bu hobi içinde eskidikçe zamanla bunların aslında pratik olarak yapılabileceğini anlamak mümkündür (Elbette anlamak isteyenler için). Ülkemiz hobisinin ne yazık ki sürüklendiği nokta pek iyi görünmüyor, bunu elbette basit kh katkısı yapımı için söylemiyorum, birkaç ürün etrafında dönen kısır tecrübeler diğer hobiciler veya yeni başlayanlar tarafından okundukça deniz akvaryumunun birçok alanı dar bir sistem ve malzemeler etrafına toplanıyor. Esnaf yapısı gelir odaklı ve kısmen işleri de budur zaten ama para kazandığı malzemenin yanına başka marka ve çeşitler sokulmadığı için eldeki birçok kıytırık ürünü boş böbürlenme ile satmakta, hele bu ürünün distribütörü ise yandım anam keten helva. Katkıya dönelim ve kh nedir diye tam anlamak isteyenler Su değerleri konusuna göz atabilir.

  Kh Katkısı Yapım ve Kullanımı

  Kh Katkısı.jpg


  Sizlerle aşağıda yapacağımız Kh katkısı mevcut piyasada bulunan tüm marka ve ürünlerden daha kaliteli, daha saf, uzun ömürlü, ucuz, pratik ve etkili dersem kimilerine göre abartı ama bana göre gayet normal bir söylem olacaktır.

  Kullanılan malzeme nedir; kullanacağımız malzeme gıda ve teknik tip olarak bulunabilen sodyum karbonat ürünüdür. Sodyum bikarbonat piyasada yaygın bulunur ve birçok kh katkı yapımı deneyen arkadaşlar bikarbonatın erimemesi nedeni ile yarıda bırakmaktadır. Sodyum karbonat ise 1 litre suda 210 gr miktarına kadar çözünebilir. Bikarbonat ph değerine etkide pasif kalırken sodyum karbonat pH değeri üzerinde etkiye sahiptir, bu yüzden bir seferde 10-20 ml üzeri kullanmamaya özen göstermek iyi olur, fazla ihtiyacı zamana yayabilirsiniz. Kullanılan miktar ile elde edilen kh oranı malzemenin markası ve türüne göre değişebilir, örnek olarak burada kullanacağımız malzeme oldukça yüksek değerler verdiği için 130 gr kullanılacak, normalde 180-190 gr aralığı 10 ml kh katkısında 1 dkh yükseliş sağlar. Biz bunu daha az ml ile bu şekilde kolayca elde edebiliriz. Malzeme türü anhydrous olarak geçer yani daha pahalıdır ama 1 kg 17 TL ile avantaj hesaplanamayacak kadar fazla. Elde edilecek kh katkısı piyasada bulunan 1000ml. ürünlerin kaç katı ben hesaplayamadım. :cool: Birçok Avrupa ülkesinde de DIY kh yapımında anhydrous tercih edilir. Bu konuda bilgisi, tecrübesi ile çok destek aldığımız Özdemir (Okurt) kardeşime çok çok teşekkür ediyorum.

  Burada kullanılan malzeme Kh katkısı Tıp Kim San linkine tıklayarak görülebilir ve sizler farklı yerlerden de temin edebilirsiniz.

  Kh katkısı için sodyum karbonatımızı aldıktan sonra 1 litre ro su hazırlıyoruz. Ardından 130 gr sodyum karbonat ilave ederek karıştırıyoruz. Birçok kh katkısı kolay erimez ama malzememiz kolayca eriyecektir. Bu noktada isteyen aslında potasyum K, stronsiyum elementlerini eser kıvamda kullanmak mümkün, bir tatlı kaşığı örnek verilebilir. Bunlara daha sonra değineceğiz.

  Kh Katkı yapımı.jpg

  Deniz akvaryumu kh.jpg

  Reef tank kh değeri.jpg

  Erime tamamlanınca elimizdeki kh katkımızı şişeleyerek ve akvaryumda gerekli testleri yaparak ihtiyaç oranında kh katkısı kullanabiliyoruz.

  •100 litrede 1 kh artışı için 10 ml. çözeltiye ihtiyaç varsa.
  •400 litrede 2 kh artış için 80 ml çözeltiye ihtiyacımız vardır.
  •80 ml. verilirken oldukça yavaş olmakta fayda var.
  •Ph 0.2 den fazla oynama yapmayacak yavaşlıkta verilmesini tavsiye ediyoruz.

  Kafanıza takılan Kh katkısı sorularınızı sormaktan çekinmeyin. Sunulan Kh katkısı SPS tankında aktif kullanılmış ve test edilmiştir. Güle güle kullanın.

  Portal kh katkısı.jpg

  Akvaryum Portalı
   
  zipkinteam, Erdo15, cengiz özgür ve diğer 21 kişi bunu beğendi.
 2. Tarık KÜÇÜK

  Tarık KÜÇÜK

  Mesajlar:
  1.602
  Yer:
  İzmir
  İsim:
  Tarık KÜÇÜK
  Temel abi çok güzel bir çalışma olmuş eline emeğine sağlık. Bir sorum olacak biz fabrikamızda bir çok kimyasal kullanıyoruz ve bunlardan biri Sodyum Karbonat. Sen bir marka vermişsin ama biz yerli üretim olan Şişecam soda sanayii'nin Sodyum Karbonatını kullanıyoruz. Acaba bizim kullandığımız sodyum karbonat aynı etkiyi gösterir mi?
   
  YIKIKTEMO bunu beğendi.
 3. Nadir

  Nadir

  Mesajlar:
  700
  Yer:
  Karabük/SAFRANBOLU
  İsim:
  Nadir AYAĞ
  Harika paylaşım. Şu sıralar tam aradığım şeyler. Teşekkürler Temel bey.
   
  YIKIKTEMO bunu beğendi.
 4. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Tarık sözünü ettiğin Şişecam sodyum karbonat ürünü zaten tarafımızca denenmiş ve kullanılmıştır, ben bu konuda birkaç farklı ürünü denedim. Sözünü ettiğin gıda tipi sodyum karbonatın 25 kg çuvalı 25 TL. Bu konuda önerilen sodyum karbonat ise 1 kg 17-20 TL aralığında. Bu fark sulu ve susuz olarak ayrılmasından ve saflığından geliyor. Saflık ifadesi yaklaşık miktarlarda kat kat fazla kh katkısı elde etmeye yararken suda çözünmeye ve geride bıraktığı ağır metal miktarına kadar değişebilir, bazı sodyum karbonatlar bor, çinko vb içerebilir. Ancak eğer Şişecam bikarbonat değilde sodyum karbonat ise elinizdeki 1 litre ro suda 190gr karbonatı yavaş yavaş eritirsen 10ml kullanımda 1 dkh artış alırsın. Sözün özü olmaz diyemeyiz. İlave olarak bikarbonat formu elimizde varsa ve değerlendirmek istiyorsak bir tepsi içinde fırın ortamında ısıtarak karbonat formuna çevirebiliyoruz.
   
 5. Tarık KÜÇÜK

  Tarık KÜÇÜK

  Mesajlar:
  1.602
  Yer:
  İzmir
  İsim:
  Tarık KÜÇÜK
  Elimde ikisinden de mevcut Temel abi karbonat ve bikarbonat. Dediğin oranlarda eritip deneyip sonucu burada paylaşırım bende. Bi de elimde Sodyum sülfat var susuz, o hiç olmaz heralde :)
   
 6. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Sülfat formunu ben magnezyum sülfat olarak Arge yaptım ama sodyum sülfat denemedim hiç.
   
 7. sinsitilki

  sinsitilki

  Mesajlar:
  1.621
  Yer:
  Kadıköy
  Böyle çalışmalar forumumuzu eşsiz kılıyor. Her türlü bilgi var.
   
  YIKIKTEMO bunu beğendi.
 8. Erdal

  Erdal

  Mesajlar:
  4.027
  Yüreğine sağlık abi gerçekten bu işi hobi olarak en az maliyetle herkese yardımcı olmak için gösterdiğin çabalar sana dua olarak dönüyor.Teşekkürler.
   
  YIKIKTEMO bunu beğendi.
 9. Temel abi eline emeğine sağlık...

  Magnezyum ve iodin (di sanırım) bunlar için de bu tarz çalışmaların mevcut mu abi ?

  Birde tanka girilmesi gereken katkıları tek bi karışımdan oluşturmak mümkün olurmu sence ? (all in one tarzı katkılar gibi bişeyler yapmak)
   
 10. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Girilmesi gereken elementleri tek seferde girmek kimyasal olarak sadace kısmen mümkün, kalsiyum ile mg, stronsiyum, potasyum, Kh katkısı ile yine bunlardan bazı iz elementler birlikte hazırlanabilir ama aynı şişe içinde kh ve ca bir arada hazırlanamaz. Yine kalsiyum, potasyum çözeltisine magnezyumun sülfat formunu eklemek çözeltiyi çökertir. All in one ile elde edilen çözeltiler hakkında fikrim yok, ilgimi çekmiyor.

  Magnezyum, kalsiyum, potasyum, stronsiyum ve magnezyum sülfat elde etme konularımız sırasıyla aynı şekilde görsel ve gerçek malzemeler eşliğinde yapılarak sergilenecek.
   
  TencoMelih, Nadir, Alparslan ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
 11. Abi takipteyim :)
   
 12. MESUT_KERİM

  MESUT_KERİM

  Mesajlar:
  8.751
  Yer:
  ANKARA
  İsim:
  Mesut Arıkan
  Ustat eline sağlık ;)
   
 13. Pennywise

  Pennywise

  Mesajlar:
  10.678
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Levent Yaşar
  Ürünü aldım kullandım gayet güzel bir şekilde çalışıyor.

  Karışım hazırlanırken dikkat edilmesi gereken bir noktaya da ben degineyim dedim abi. Sodyum karbonat tozunda topak birakilmamali. Aksi halde topakli olan parçaları suda eritmek problem oluyor. Hatta taş gibi sert oluyor.

  Temel abi bu pahalı hobiyi bizler için biraz olsun ucuzlatma çabaların için sana tekrar teşekkür ederim. Yaklaşık olarak 175 tl tutacak olan kh sıvısı bu şekilde kargo dahil 30tlye almış oluyoruz.
   
  Nadir, murat1084, King Elvis ve diğer 2 kişi bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş