1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Kh ve gh hakkında...

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde triggers tarafından 1 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

1. triggers

triggers

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Atila UYSAL
    Sevgili dostlar, tankımda revers osmoz su kullanıyorum. Suyun kh değeri 4, gh değeri 6. Ancak tanka girdikten sonra kh 6, gh ise 12 oluyor. Tankımda lav kayası var, başka hiçbirşey yok. Taban cuba, arkalarda ise pogostemon erectus ve alternanthera reineckii "mini" var. İdeal değerlerin kh için 3-4 gh için 6-8 olması lazım. Bu yükselmenin sebebi ne olabilir, yardımlarınızı bekliyorum. Selamlar...

2. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman
    RO suda kh ve gh sıfır olmalıdır, cihazınız arızalı bu suyu ekledikçe akvaryumdanda su buharlaştıkça gh ve kh durmadan yükseliyor.

triggers bunu beğendi.
  3. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Silikat filtresi kullanmadan sıfır tds (çözünmüş madde) elde edemezsiniz. Silikat filtresi var mı membran sonrası. Tds ölçme şansınız oldu mu?

triggers bunu beğendi.
  4. triggers

triggers

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Atila UYSAL
    Peki arkadaşlar direk şebeke suyu kullananlar ne yapıyor.yani ben osmoz kullanırken böyle oluyorsa şebeke kullananlar nasıl çözüyorlar bu gh kh konusunu.

5. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman
    Bazı ro lar üzerinde suyun tadını düzeltici son bir filitre takılı olarak geliyor, su şayet akvaryumda kullanılacaksa o filitrenin çıkarılması yerine mixbed denen silikat ve diğer kalıntılarıda süzen flitre takılması gerekiyor. Bazı şehirlerde suyun kalitesi bitkili akvaryumda kullanılacak kadar iyi ve yumuşak olabiliyor,ama her durum için geçerli değil bu. Mesela bazı Bursa'lı hobiciler rahatlıkla Bursa şebeke suyunu kullandıklarını duymuştum.

6. triggers

triggers

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Atila UYSAL
    Şimdi yazdıklarınızı okuyunca hata yaptığım yeri anladım, ben r/o yu deniz akvaryumu için kurmuştum. İki çıkış yaptırdım biri akvaryum için biri içmek için. Ben normalde tanka diğer çıkışı veriyorum ama dün ölçümü içtiğim sudan yaptım. Dolayısı ile tatlandırıcıdan geçen suyu ölçtüm. Bu akşam tanka verdiğim kısımdan alıp bir daha ölçeceğim.

7. triggers

triggers

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Atila UYSAL
    Pekala değerlerin yükselme sebebi ne olabilir, ve kh nasıl düşürülür?

8. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Bir miktar su değiştirerek kh yı düşürebilirsin.:)

triggers bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş