1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

KH yüksekliği

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde garmagan tarafından 19 Ağustos 2016 başlatılmıştır.

1. garmagan

garmagan

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Gökhan Armağan
    Geçtiğimiz günlerde biten tuzum yerine bilindik başka bir marka tuz aldım. Ilk su değişiminden bir süre sonra Xenialarımı kaybetmeye başladım. Bir kaç su değişimi ve yaptığım testler sonrası KH ımın 11.4 magnezyumumunda 1280 lerde olduğunu gördüm. Ilk başta daha önceleri yaptığım KH katkılarında hata yaptığımı düşündüm. Fakat dün yeni su hazırlarken akvaryuma katmadan suyu bir test edeyim dedim. Aldığım sonuç Ca 450 Mg 1200 ve KH 11.4 çıktı.

Şimdiki sıkıntım yüksek KH ve düşük MG tabiki. Sorum ise ne yapmam gerektiği. Yorum ve yardımlarınızı bekliyorum.

Bu arada tuzumun 1kg dan fazlasını kullanmış bulunmaktayım.

2. Burcu

Burcu

Yer:
    İstanbul Anadolu
    Geçmiş olsun Gökhan Bey. Tuzu değiştirin bence. Diğer bir seçenek kocaman bir montipora plate alın, hem göz zevki güzel bir canlı, hem KH canavarı kendileri. Aynı tuzu kullanacaksanız MG katkı da gerekecek.

Tuzu yakın zamanda değiştirip su değişimi yapamayacaksanız, zaman kazanmak için kademeli olarak tuzluluğu düşürebilirsiniz. KH yüksekliğininin etkisi olmakla beraber, daha çok ani değişimden öldüklerini düşünüyorum canlıların.

3. garmagan

garmagan

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Gökhan Armağan
    Burcu hanım. Evet tahmin ettiğiniz gibi yakın zamanda yeni bir tuz almak istemiyorum. Zaten aldığım yerin de bu konu hakkında bilgisi var ama tepki malum tabiki.
    Tuzluluğu düşürmemin diğer canlılara da etkisi olacağını düşünüyorum. Ama sıkıntı olmayacaksa onu da denerim.

Önce torbayı bir karıştırsam acaba tuzda çökme falan olmuş olabilir mi? Böyle bir mantık var mı?

4. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    Su değişimi %kaç yapıldı ona da bakmak lazım. Değişimde kH 1-1.5 puandan fazla oynamışsa sıkıntı verebilir. Bence tuz hala kullanılabilir ancak değişim oranını kh dalgalanmasına sebebiyet vermeyecek şekilde düşürmek gerekecektir.

Mg ye gelince, tekkim MgCl nin 1 kg i 10-15 tl filan, eksiği tamamlamak sıkıntı olmaz.

garmagan bunu beğendi.
  5. garmagan

garmagan

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Gökhan Armağan
    %10 luk 2 su değişimi yaptım.

Şu an içerideki bazı canlıların durumu iyi görünmüyor. Xenialar eridi gitti. Mushroomlar şekil bozukluğuna uğradı. Renk kaybı oluştu. Durumdan ilk etkilenenler onlar. 2 adette conch ve 1 adette snail gitti. Tuzu nasıl tekrar kullanabilirim ki? Tekkimin magnezyumunu nereden alabilirim?

Düzenleme: 22 Ağustos 2016
    Ontheway bunu beğendi.
  6. Burcu

Burcu

Yer:
    İstanbul Anadolu
    Bence tuzu değiştirin... Refraktometre ile ölçüyorsunuz değil mi?

Daha önce aşağıdaki listeyi yapmıştım. Mercan yükü az (yani tüketimi az olan) tanklar için uygun tuz ve tankta olması gereken değerlerin CA:400-450, MG:1300-1350, KH-7-9 olduğunu var sayarsak, aşağıdan uygun tuzu seçebilirsiniz. Tabi aynı marka olmasına rağmen, tuzlarda maalesef az da olsa farklı paketlerde farklı değerler de çıkabiliyor.

Sizdeki tuzun da, tankında KH tüketimi daha fazla olan bir tüketicisi çıkabilir.

7. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    Tank ta son Ca ve kH değerleri kaç şu anda?

8. garmagan

garmagan

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Gökhan Armağan
    Ca 450
    kh 11.5

9. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    Şu anki akvaryum koşullarında elindeki tuzdan yararlanmanın tek yolu %10 dan daha düşük oranlı su değişimleri yapmak gibi görünüyor, elbetteki kH normal rakamlara düştükten sonra. Böylece alkalinite zıplamaz. Diğer bir yöntem de kh i çok yavaş yavaş 9 civarına yükseltmek ve oraya canlıları alıştırmak, böylece %10 su değişiminden pek etkilenmezler, ama bu da sps yoksa gereksiz olur tabi.

Tekkim kimyasallar medikalcilerde var. Fiyatları da ucuz. Linkte bir resmi olacak.

BeanAnimal C2C Taşırma Sistemli Deniz Akvaryumu Kurulumu

10. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    11.4 ve 450 tankın değerleri mi yoksa yeni hazırlanmış suyun değerleri mi? bir karışıklık var sanki..
    Ben tanktaki güncel durumu merak ettim.

11. garmagan

garmagan

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Gökhan Armağan
    Şu anki tankın değerleride bu maalesef.
    Akvaryumumda sps yok. Zaten amacım şöyle güzel bir karışık tank kurmak. Yoksa balıkların maşallahı var alıştılar her koşula

Düzenleme: 22 Ağustos 2016
  12. garmagan

garmagan

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Gökhan Armağan
    Magnezyum yüklemesi yaptıktan sonra Mg 1350 ye çıkarken kh 10.5 a geriledi. Ca da 420 ye sanırım bu saatten sonra değerleri sabit tutma zamanı ;)

YMR_AY ve Ontheway bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş