1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Kim Demiş Mercan Kırığı Taban Malzemesi Olmaz Diye

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde bulents tarafından 18 Mart 2012 başlatılmıştır.

1. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Mercan kırığı kumu ile ilgili bilimsel bir yazı paylaşacağım. Yaklaşık 3 aydır tuzlu su ile ilgileniyorum. Bu dönemde "Akvaryum Portali'nde cesaret edilmemiş, bu böyle olmaz denilen birçok şeyin başarıyla uygulandığına şahit oldum. Tabiatım gereği her türlü bilgi kaynağını araştırmaya meraklı olduğum için, burada denenen birçok uygulamayı özellikle dış kaynaklardan araştırarak uygulama sonuçlarını karşılaştırdım. Bugünki konumuz Mercan Kırığı. Temel den uzun süredir duyarım; " Mercan Kırığı ve Kumu | Akvaryum Bilgi Portalı ve Forumu ile bu iş olmaz dediler, denemişler mi biliyorlar, olur hemde bal gibi olur" söylemini. Diyenler kim, neden derler, söylemlerini hangi kaynağa, hangi gözleme dayandırırlar bilmem. Açıkçası merak ta etmiyorum. Ben işin doğrusunu merak eden taraftayım. olur mu? olmaz mı? Bakalım oluyor muymuş Mercan Kırığı kumu?

Dün Baensch Marine Atlas 1.softcover edition adlı kitabı okumaya başladım. Kitap Tetra Gmbh ın kurucusu ünlü alman biyolog Ulrich Baensch in oğlu Hans A. Baensch ve Helmut Debelius tarafından kaleme alınmış. Dünyada birçok dile çevrilmiş ve halen en iyi kaynaklar arasında gösteriliyor. Daha ilk sayfalarda akvaryum tabanı malzemeleri ile ilgili fikirleri yazmış.Taban malzemesi için Uygun ve uygun olmayanlar şeklinde malzemeleri sıraladığı bir tablo var. Önerilen uygun malzemeler arasında Mermer kırığı, Şişirilmiş kil kırığı(Kalsiyum barındırmayan),İri Çakıl taşı,Dolomit.

Uygun olmadığını yazdığı malzemeler: Quartz çakıl,Volkan taşı kırığı,Küçük çakıl taşı,Plaj kumu, Kum ve Mercan kırığı.
    Gelelim Mercan kırığı ile reef / marine akvaryumu olmaz diyen arkadaşların gözden kaçırdığı noktaya ;

Sayın Baensch hemen altına şöyle açıklamalar yapmış;

*Mercan kırığı ve kumu Almanya ya sadece CITES sertifikası ile girebiliyor. İkisi de doğayı koruma planı kapsamında.
    *Uygun olmadığını düşünme sebebi; mercan kırığının üzerinde protein artıkları ve ölü havyan birikintilerinin nitrit artışını tetiklemesi.
    *Mercan kırığının girişinin serbest olduğu ülkelerde ve kullanmayı tercih edenler için mercan kırığının tehlikesiz hale getirilmesi/hazırlanması ile ilgili reçetesi var.

Mercan Kırığı Kumu için reçete şöyle;

Mercan kırığı boş bir kovaya koyularak üzerine tuzlu su tankından su ekleyerek 7 gün bekletilir. 8. gün sudaki nitrit ölçülür. Eğer nitrit sıfır çıkarsa güvenle kullanabilirsiniz.
    Düşük miktarda bile nitrit çıkarsa;
    Mercan kırıklarını %5 lik sodyum hidroksit(kostik soda veya sud kostik) kullanarak temizleyin. Sodyum hidroksit katılan su içerisinde mercan kırıkları 2-3 hafta kalacak. Birkaç günde bir karıştıracaksınız. 2-3 hafta sonunda mercan kırıklarının suyu taze tatlı su ile her gün değiştirilir.7 gün sonra ph ve nitritini ölçeceğiz. ph 7-7,5 ve nitrit sıfır olmalı. Ph 8,5 üzerinde ise suda hala sodyum hidroksit olduğunun göstergesidir. Ph 7,5 seviyesine düşene kadar günlük tatlı su değişimine devam edilir. Başarıyla uygulanan bu işlem proteini ayrıştırır ve Mercan kırığını güvenle kullanabilirsiniz.

Not:Sodyum hidroksit yerine hidrojen peroksit(daha doğa dostu bir kimyasal) te kullanılabilir.
    Mercan kırığını kum olarak kullanacak arkadaşlara şimdiden hayırlı olsun.

Yazıyı burada noktalarken;aslında cahilce ve hiçbir uzman kaynağa dayandırılmadan yada uzmanın gerçekte ne anlatmak istediğini anlamadan, şahsen denemeden, deneyen biri ile 5 dakika bile sohbet etmeden OLMAZ diyenlere inat ,aklının ve mantığının sesini dinleyerek doğruları kısıtlı imkanlarla bulabilmiş Temel Sert kardeşimi bir kez daha kutluyorum.

Akvaryum Portalı;

Tarık KÜÇÜK bunu beğendi.
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Kim Demiş Mercan Kırığı Taban Malzemesi Olmaz Diye

Ellerine sağlık Bülent güzel yazı olmuş. Mercan kırığı kullanımı konusunda zaten bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum uzun yıllardır. Temizliğini iyi yapmak elbette doğrudur ve bunun belirtilmesi yerindedir. Sonuç olarak gözenekli malzemedir ve çeşme suyu ile yıkanması bana göre de mantıklı değildir ama her yörenin suyu farklı olduğundan kesin sorun yapar veya yapmaz da denemez.

Saygısızlık olmasın çünkü gerçekten doğru ifadeler kullanmış sayın Baensch ama maalesef bazen anlam veremediğimiz konular olmuyor değil. Nitrit ençok korktuğu ve uyardığı nokta olmuş. Fakat akvaryum kurulumundan sonra Nitrit olacak diye neden korkayım ben? Zaten biyoloji oluşsun diye amonyak ve Nitrit olsun diye yemleme yapılmıyor mu, karides parçaları atılmıyor mu? Kısaca Nitrit olur uyarısı boş iş sayın Baensch abimizin bana göre.

Teşekkürler Bülent...

3. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Oradaki uyari benim,anladigim kadariyla, mercan kiriginin elde edildikten,sonra barindirdigi organik atiklar sebebiyle nitrit uretecegi. Temizligi de bunun icin oneriyor. Uzerindeki organik atiklar temizlendikten sonra kullaniminda sorun olmadigi acikca yazilmis. Tanka girerken temiz olmasi onemli konu diyor arkadas. Sonrasi icin nitrit olusturur diye bir iddaasi yok.

Tapatalk Mobil

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Evet Bülent sanırım farklı veya yeni çıkarılmış kum için yazmıştır ama yine de yeni kurulumda sorun yaratmaz. Ben sadece kum tarafıyla ilgilenmiyorum, bir de videodaki boyutu var benim açımdan.

[GOOGLE]8831081653424209434&hl=en[/GOOGLE]

5. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Mercan kırığı kullanmak istediğim bir kumdu. Yapısı itibariylede canlı kayadan farkı olmadığını, aragonitten daha fazla biyolojik yararı olduğunu düşünüyorum ve destekliyorum.

Gözenekli yapısı itibariyle kirleri içinde tutmaya oldukça müsaittir. Güzelce temizlendiğinde hiç bir sorun olmamakta. Temel abide dahil bir çok kişi yıllarca kullanmış ve oldukça memnun kalmıştır.

Ayrıca tabandaki mercan kırıklarının coralin alg kaplanmasıda başka bir artısı. Düşünsenize mos mor kayalar mosmor taban...

Sayfayı Paylaş