1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Kim Neyle ve Nasıl?

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 3 Eylül 2014 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Deniz akvaryumu hobisi bir karmaşalar dünyası ve bu hobi çeşitli başarı hikayeleri veya çeşitli başarısızlıklar hikayesi yazan bir roman yazarı gibidir. Baş rolde oynayan hobiciler, yardımcı oyuncu esnaf, ekipmanlar figüran ve hikayede kırılan, kullanılan nesneler ise canlılardır. Rol kabiliyeti doğuştan da gelebilir, okulundan da öğrenilebilir, setleri terk edip geri gelmelerle veya setlerde sürünmekle de öğrenilebilir. Bir makale dağlar gibi cümleler içerebilir, kelimeler içinde bilgiler yığınla aktarılabilir ama en güzel ve en faydalı bilgi o koca makalenin altına eklenen küçücük yorumlarda olabilir.

  deniz akvaryumundaa carpilma.png

  En iyisini yakalamayı, en iyisini kullanarak yakalama düşüncesi saygı duyulacak düşünce iken, etrafınızda birçok kişinin bu düşünce altında belkide sizi yakalayamadığına zaman içinde bolca şahit olabilirsiniz ama bu her iki tarafında bir şeyleri doğru veya yanlış yaptığından daha çok tercihlerdeki bilinç ile ilgili olarak değişir, belki de biraz da şans?

  Bir akvaryum kurulduğunu düşünün, burada bize, bizlere açık, her bir unsuru mükemmele yakın tasarlanmış ve hazırlanmış olsun. Kurulum sonrası her şey mükemmel giderken, hatta gördüklerini ilk kez yakalamış olan arkadaşın mutluluğuna şahit olduğunuzu, aniden akvaryumunu cyano sardığını, bir diğerinde balıkların bir tuhaf olduğunu, birinde bozulma görüldüğünü farz edin. Ne olabilir?

  Basit bir örnek olarak, Ro cihazına reçine veya diğer filtreleri tavsiyeler üzerine ağ kurulmuş yapıdan alırsanız ve mükemmel olsa dahi akvaryuma eğer istenmeyen maddeleri sokarsanız mükemmel olmak adeta serçe kuşunun kartal kuşunu yemesi gibi olur. Yahut derler ya hani 'arslanı kediye boğdurmak' diye tam da bu olur.

  Tuz markaları, ekipman markaları, lamba markaları veya bin bir çeşit isimler duyabilirsiniz ama unutmayın ki insanlar farklı tecrübeler yaşayabilir, görebilir, aktarabilir, fısıldayabilir. Bazıları iyiye yönelir, en çok lanse edilen yerden bir malzemeyi alır ama yukarıda söz ettiğim sorunları yaşayabilir. Bir başkası veya ben ilk gördüğüm yapı marketten aldığım reçineden sıfır sorun yaşayabilirim.

  Yaşanan örneklere kısaca göz atarsak, günde 7 kere yemleme yapılan, durmadan donmuş yem girilen kendi sistemimde tank üzerinde dünya markası floresanlar varken her yer yosun ama alt sump kısmında tasarruflu ampul varken sıfır yosun var.

  nasıl yosun olur.jpg

  Dünya markası tuzları kullanıyorken palyaço yumurtaları mantarlaşıp kayboluyorken Marmara deniz suyuna yani özüme döndüğümde mantarlaşmayan ve artık larva haline yaklaşan yumurtaları izliyorum.

  palyaço yumurtası nedir.jpg

  Ne anlatıyorum, ben de bilmiyorum içimden geldi yazdım.

  Sevgiler...
   
  color manıa, Nadir, Sarı Okyanus ve diğer 14 kişi bunu beğendi.
 2. Erdal

  Erdal

  Mesajlar:
  4.027
  Abi deniz olsunda içinde ne olursa olsun bende su değişimlerimi marmaradan yapıyorum. Sadece deniz yıldızı problemim var hiç bir mercanım da küçülme de olmadı sadece kh ım düşük kalıyor onun dışında zerre kadar yosun gelişimi yok. 6 ayda sadece bir kere ön cam sildim oda sert nokta yosunlardı. Yemlemeyi biraz azaltıp ışıkları da 2 saat azaltınca bir daha onlarda oluşmadı zaten.
   
  YIKIKTEMO, veysel ve TencoMelih bunu beğendi.
 3. Fatih BARLAS

  Fatih BARLAS

  Mesajlar:
  6.834
  Yer:
  Pendik
  İsim:
  Fatih BARLAS
  Yazmak lazım, her şeyi, her görüşü dinlemek lazım. Okumak dünyanın en güzel şeyi. Gözlem yapmak, yaratılanı anlamaya çalışmak. Bunu anladıktan sonra saygı duymak mükemmel bir duygu. Hiç bir tank asla mükemmel olamaz. Asla ve asla bunu aramamak lazım. Ama insanı delirten basit şeylerden dolayı ilerleyememek oluyor.


  Bir otun bile dünyanın dengesini sağladığını bilebilirsek. Bir kelebeğin çırpınan kanatlarının bile dünyanın dengesine katkı sahibi olduğunu bilirsek. Ve bunların önemini bilerek evimize sokarak, sorumluluğu sırtımıza yüklediğimiz yükün sorumluluğun farkına varırsak, işi gösteri için değil. Doğayı sevdiğimiz için yaparsak. Ne ekipmanın ne tuzun ne suyun önemi kalmaz. Ülkemiz şuan o duruma geldi ki seviniyorum. Adam balıkçı tezgahı var. Yapmış bir akvaryum almış denizden levreği çipurayı bağlamış skimmerı. Müşterisine sergiliyor. Balıkçı bile tezgahında becerebiliyor bu işi. Ülke için güzel bir duygu. Şartları sağlayabilmek artık zor değil. Yeterki bilinçi ne istediğimizi bilerek yapalım.
   
  Comratex, Nadir, Pennywise ve diğer 7 kişi bunu beğendi.
 4. TencoMelih

  TencoMelih

  Mesajlar:
  2.358
  Yer:
  Karabük
  İsim:
  Melih
  Abi herzaman içinden gelir inşallah böyle şeyler biraz benim gibileri yavaşlatır bilgi sahibi yapar sabırsızlığını giderir
   
  Nadir, YIKIKTEMO ve veysel bunu beğendi.
 5. Anil aktas

  Anil aktas

  Mesajlar:
  101
  Yer:
  istanbul
  İsim:
  anıl aktas
  Temel üstad sanki bir konuya giriş yapcakmışınız da vazgeç mişiniz gibi ,ama içtenlikle dolu olduğu aşikar bir yazı olmus sanırım.
   
  Montimahir, TencoMelih ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
 6. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Evet aynen öyle, gerisini siz beyninizde tamamlayın dedim, bu daha doğru.;)
   
  TencoMelih, Alparslan ve Anil aktas bunu beğendi.
 7. veysel

  veysel

  Mesajlar:
  15.685
  Yer:
  ankara (aydın)
  En güzeli araştırıp okumak, bunlarla beraber sorular sorup bilgi toplamak. En birinci ise dediğiniz gibi ne yapacağına neyi başarabilirime karar vermek, hobiyi zorluktan ziyade sevgiye dönüştürmek.
  İmkanlarımızı ve maddi gücümüzü bununla ne yapabilirim diye kendimize sormak.

  Bazen bakıyorum kısıtlı imkanlarla hobiye başlamak isteyen oluyor, kısıtlı imkanların en efektif olanını ona tavsiye etmek varken illaki kısıtlı imkanlarını aşan sistemlere bu böyle olmaz şunları bunları yapman lazım şunları alman lazım onları almazsan kesinlikle ileride sıkıntı çekersin gibi şartlandırmalara yöneltebiliyoruz. Bence bu yanlış kaş yaparken göz çıkarmak oluyor zaten en iyisini temin edebilse en iyisini almak ister, başlamadan da soğuyor hobiden.
  Ha diyebilirsiniz ileride zaten bunları alırsa zarar edecek, yok ne bileyim farklı bir sisteme geçecek büyütecek bende katılmıyorum diyeceğim, imkanı yok ki zaten imkan bu, bu şekil bir imkanı var, bu kadar imkanla ben bunu yapabilirim diye haykırıyor.

  Yani demek istediğim hobiyi yaparken kendi imkanlarımız dahilinde değerlendirmeyelim karşımızdaki yeni başlayacaklara daha bir cesaret verelim. Hobini yapılabilinirliğini en uygun imkanlarla vasatın altında kalmayacak şekilde sevdirelim. Unutmayalım ki pet şişeden ps vs yaptığımız günler, yada yapanları gördüğümüz günler vardı hala da var diye tahmin ediyorum.

  Her zaman dediğim gibi hissettiklerimi anlatabilme yazıya dökebilme özürlüyümdür, umarım birşeyler anlatabilmişimdir.

  Bunu yazdım çünkü baktığım zaman çoğu kişide kendi imkanlarından, perfektifinden bakan bir yapı ve tavsiye görüyorum fazlaca. Belki bende ara sıra bu şekil olabiliyorum.

  İmkanları dahilinde yönlendirme yapalım, hobiyi sevdirelim, imkan sınılarını zorlatmayalım.

  Benimde içimden bunlar geldi.

  Saygılar.
   
  color manıa, Nadir, YMR_AY ve diğer 9 kişi bunu beğendi.
 8. harfuzmani

  harfuzmani

  Mesajlar:
  6.012
  Yer:
  Bursa
  Bu hobiye adım attığım andan şu ana kadar o kadar çok şeye şahit oldum ki yazmakla bitmez.Temel abi ile tanıştıktan ve muhabbetlerimizden sonra abartmıyorum hobiye bulaştığım için tiksindim.Bilmeden öyle bir kumpasın ortasına düşmüşüz ki haberimiz yokmuş.Kim kime dum dumaymış, büyük başlar başta olmak üzere esnafa nasıl öpüldüğümüzün haddi hesabı yokmuş.Polipler hikaye, tuzlar yalan, lambalar şişirme,reçineler,siyanürler,kumlar,yemler,katkılar,markalar....
  Tam bir komedi içindeymişiz de haberimiz yokmuş.Bu iş bu kadar karmaşık ve zor değil, talihsizliklerden kurtulursak yakında inşallah hepinize göstereceğiz!
   
  Pennywise, Erdal, MESUT_KERİM ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
 9. cimlikaya

  cimlikaya

  Mesajlar:
  2.268
  Yer:
  İST.
  İsim:
  Teoman Çimlikaya
  Doğru yerde olmak,doğru olmak birazda şans işi ama birbirimizi çekiyoruz.
   
  Erdal, MESUT_KERİM, Montimahir ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
 10. Fatih BARLAS

  Fatih BARLAS

  Mesajlar:
  6.834
  Yer:
  Pendik
  İsim:
  Fatih BARLAS
  Bilinçli olmak adına zaten burada yazmalıyız yanlış olanı, doğru olanı. Ben bunun savaşını veriyorum yıllardır. Yeri geldiğinde hesapta sorabilmeliyiz. Ancak böyle düzene girer bu işler.
   
  Nadir, Pennywise, Erdal ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
 11. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  6.900
  Yer:
  Bursa
  Çok güzel bir yazı ve ardından gelen yorumlar da şahane olmuş. Her tank biraz sahibinin kişiliğini ve hobiye bakış açısını yansıtıyor diye düşünüyorum. Başlarda başımıza gelen talihsiz seçim ve yönlendirmeleri saymazsak, doğru noktaları araştırarak biraz da sabrederek kendi güzel eko-sistemlerimizin keyfini çıkartmak zor olmasa gerek...

  İnternette "Mr.Saltwater" olarak bilinen Mark Callahan, çoğumuzun yaşadığı sıkıntıların; "tankımızın karakterini", yani kişisel olarak bu hobinin neresinde olduğumuzu bilmememizden kaynaklandığından bahseder...

  Diyelim ki bu hobiye yeni başlıyoruz, hemen internete giriyoruz ve başlıyoruz onlarca forumu okumaya...Dikkatimizi çeken ilk nokta; hep aynı klasik sorular fakat yüzlerce farklı yanıt var...eyvah :)

  Yeni başladım, hangi mercanlara bakabilirim? - Mushroom, Zoa, Montipora, Xenia, Star polip vs vs., esnafa gidip en güzellerini ve bütçemize uygun olanları tankımıza dolduruyoruz. Daha sonra bir anda SPS sevdası başlıyor ve tankımızda buna uygun olmayan mercanlar ile ne yapacağımızı düşünüp duruyoruz.

  Hangi PS' yi almalıyım? - Vertex, Tunze, Bubble King, Deltec, Reef Octopus vs vs., gidip yine bir marka skimmer alıyoruz, fakat aslında aldığımız model hiç ihtiyacımız olmayan veya ilerisi için yetersiz bir donanım. Hatta ve hatta bazılarımız için aslında PS ' ye ihtiyac bile yok, çünkü bakacağımız canlılar iki palyaço ve belki birkaç parça mercandan ibaret...

  Nitrat döngüsü henüz tamamlanmış mercansız bir tanka kalsiyum reaktörü tavsiye etmek, evi almadan mutfağına buzdolabı seçtirmekten farksız oluyor. Sonuç; boşa giden paralar ve henüz yolun başında hobiden soğumak...

  Mark, bu noktada varmak istediğiniz noktayı baştan planlayarak sisteminizin henüz işin başında planlı/programlı kurulmasını öneriyor. Kısaca ne istediğinizi bilirseniz, ortaya çıkaracağınız sisteme ve canlı flora/faunasına daha kısa zamanda ve daha az para harcayarak ulaşmanız mümkün, böylece sıkıntısız ve rahat bir kurulum ile hiçbir karmaşa/şaşkınlık yaşamadan yol almaya başlayabilirsiniz.

  Hobici aşama aşama üç ana guruba ayrılıyor;

  1. Laf olsun/ prestij diye bir hevesle girenler : Daha işin başında tankın mükemmel görünmesini ve bunun için çok yorulmak istemeyen/kasmayan hobici. Gerekirse bakım parasını bile gözden çıkartarak işin önemli kısımları (kimya, biyoloji, canlılar), tank bakımı ile bile ilgilenmek istemez, yeter ki tank internettekiler gibi mükemmel olsun. ...ultra zengin bir iş adamı da olabilir, uzun dönem bu hobi ile ilgilenmiş ve tankına yeterli vakti ayıramayacak bezmiş bir hobici de...belki de forumlarda asla yer almayacaklardır, yeteri kadar tecrübesi/bilgisi olsa bile buna ne vakti vardır ne de arzusu...Tanklarında hangi donanımların olacağı kararını bile kendileri uğraşmak istemezler, belki de son model LED armatüre ihtiyaçları yoktur ama çeşitli efektlerle misafirlerini etkilemek için şov yapmayı sevdikleri için gider en son yenisi ve pahalısını satın alırlar.

  -Canlılarının güzel ilginç olmasını ve uzun yaşamalarını isterler. Ölmeleri hiç ama hiç hoşlarına gitmez, nedenini de araştırmazlar.
  -Ekipman seçimlerini genellikle ihtiyaçları olmasa bile en kalitelisinden seçerler, pratiklik ve zaman kazandırıyorsa onlar için bütçe farketmeyecektir.
  -Hobi dünyası haberleri ve son gelişmeler ile asla ilgilenmezler.
  -Forumlara girmezler, bilgi paylaşımı yapmazlar ve yeni arkadaşlar ile hobi konularını tartışmazlar.
  -Genellikle mercansız balık tanklarını daha kolay ve tatmin edici bulurlar.

  2. Hobiye yavaş yavaş ısınanlar: İlk mercanınızı aldığınız anda artık bu kategoriden sayılırsınız. İlk balıklarınız olan damseller veya "iki nemo bir anemon" konsepti artık sıkıcı gelmeye başlamıştır. Mercanların parlak renkleri daha çok ilginizi çekmektedir ve harıl harıl kurduğunuz ilk sisteminizin yeterli olup olmaycağını araştırmaya başlarsınız.

  Birdenbire karşınıza kalsiyum, alkalinite ve magzenyum denklemi çıkar, oysa sadece balık bakarken ne kadar da rahattınız...battı değil mi? :)

  Artık kendinizi hobi hakkında bilgi dağarcığınızı da biraz genişletmek zorunda hissedersiniz...bir de bakmışsınız forumlarda harıl harıl T5, MH ve LED arasındaki farkları araştırıyorsunuz. Nitrat/Fosfat ikilisi de kısa zamanda hobinizin yeni dertlerinden biri olur. Sonrası karbon kaynaklarını yeni ekipmanları vs vs keşfedersiniz...

  -Tankınız giderek güzelleşiyor ama yine de zamanınızın büyük kısmını çalmıyor...
  -Donanımlarınız zaman zaman hobiye ayırdığınız bütçenizi aşmaya başladı, kredi kartına taksitlendirmeye başladınız...
  -Mercan bakımı ile ilgili herşeyi artık biliyorsanız, hobinin gerçeklerine adım atmaya başlamışsınız demektir.

  Bu aşamada gerçek hayat ile hobi arasında belli bir dengeyi bulmak ve sürdürmek önemlidir. Bence olması gereken de budur...

  3.Tiryaki hobici(bazı forumlarda "üstad" ta denir): Tanknız istediğiniz gibi gitmiyorsa artık sizde stres yaratmaya başlar...her mercanı latince ismi ile bilirsiniz. Mercanın halinden tankta neyin eksik olduğunu anlarsınız. Her hafta pahalı/ nadir türlere ciddi yatırım yaparsınız. Evin çeşitli yerlerinden PVC borular geçmektedir, bodrumunuz eski akvaryum donanımları ile doludur. Eşiniz söylenmeye başlamıştır ama kimin umurunda, tankınız hayalinizdeki gibi olsun yeter...Daha da güzelleştirmek için pahalı kaliteli ekipmanlar olmazsa olmazdır. Bu donanımlar bütçeyi çok aşarsa da boş vakitlerinizde DIY' a yönelerek faydalı modellerini yapmaya çalışırsınız. Sistemde bir değişiklik yapmadan önce günlerce araştırma ve denemeler yaparsınız...Forumların beş yıldızlı en çok mesaj atan üyesisinizdir. Hobi artık hayatınızın önemli bir parçasıdır hatta önüne geçmeye başlamıştır.

  Kendimizi ve duracağımız yeri bilmek bu nedenle çok önemli. Misal 2. kategoridesiniz ama farkında değilsiniz diyelim. Tankınızda yosun var ve forumlardan "hemen reaktör almalısın" önerisi geldi. Siz bunu dinlemeyerek hemen bir fileye gerekli malzemeyi atıp pratik olarak olayı çözdüğünüzü düşündünüz. Hem para hem zamandan tasarruf ettiğinizi düşünüyorsunuz ancak yosun sorunu bununla çözülebilecek mi? Yüksek ihtimalle hayır, çünkü reaktör malzemeyi çok daha verimli kullanmanızı sağlar. Eğer gerçekten bu işe meraklı bir hobiciyseniz bu bilgiye sahipsinizdir ve ona göre devam ederek, belki aylarca kurtulamayacağınız bir sıkıntıdan daha kısa sürede kurtulabilirsiniz.

  1. tip hobicisiniz diyelim, haftasonu esnaf ziyaretinde bir mandarin görüp renklerine hasta oldunuz. Hemen telefonunuzu açıp baktınız; "beslenmesi sıkıntılıdır, özel ilgi gerektirir" uyarılarını okuduktan sonra balığı eve kesinlikle götürmemelisiniz. Böylece hem paranıza hem de canlıya yazık olmaz. Sıkıntı yok sorun yok, çünkü ne istediğinizi ve yaptığınızı/yapmayacağınızı biliyorsunuz.

  Zamanla bu hobici tipleri arasında gelgitler, değişiklikler yaşanabilir. Bazen tek bir palyaço ile daha mutlu olunabilir. Bazen de en güze renkli SPS' lere sahip olmak isteyebilirsiniz ancak herşeyin zaman ve para olarak bir karşılığı olduğunu, yatırım gerektirdiğini biliyorsunuzdur.

  Evet bazen en kaliteli donanım hayat kurtarır, bazen de sistemi ve bütçenizi gereksiz yere zorlar.

  Aşama atlarken kendimize sormamız gereken önemli sorular şunardır;

  Tankımın başında veya bakımında ne kadar zaman harcayacağım?

  Sistemin kararlılığı için bazı canlılardan feragat edebilecek miyim? En sevdiğim mercanımdan balığımdan vazgeçebilecek miyim?

  Bütçem yeterli olacak mı yoksa şartları zorlayabilecek miyim?

  Bunlara cevabınız yoksa yapacağınız herşey havada kalacaktır, sil baştan bir tank, tekrar eden sıkıntılar peşinizi bırakmayacaktır.
  Zevk ve keyif almanız gereken tuzlu su hobisi kabusa dönüşebilir.

  Önemli olan; sistemin genelini baştan planlamak, ne istediğinin farkında olmak ve bunu uzun seneler bozmadan sürdürmektir.

  Bunu ne şekilde ve nasıl yapacağınızı bilmek size kalmış...
   
  zipkinteam, Deathgrip, Nadir ve diğer 17 kişi bunu beğendi.
 12. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Müthiş!;)

  Yıl 2008 ve ben burada başlamışım bu cahil halimle ilk olarak hafiften kana girmeye. Şöyle bir şablon hazırlamışım. İlgili konu 5 sorudan en az üçüne evet mi?

  1) Akvaryum ile ilgili uğraşlarınızda(akvaryum forumları, internet siteleri, kitap ve dergiler, akvaryum bakımı,alış veriş dahil) günde ortalama 2 saatten daha fazla vakit harcıyor musunuz?

  2)Bir akvaryum satış mağazasında alışveriş yaparken hiç planlamadığınız ancak çok hoşunuza giden bir balığa/malzemeye karşı uyanan isteğinizi veya internet ya da akvaryum karşısında geçirdiğiniz vakti kontrol etmekte güçlük yaşıyor musunuz?

  3) Akvaryumdan, internet ve kitaplarınızdan ayrı kaldığınızda rahatsız eden bir huzursuzluk duyuyor musunuz?

  4) Mevcut akvaryumlarınızın miktarının,akvaryum/internet/kitap karşısında geçirdiğiniz vaktin arttırılmasına ihtiyacınız olduğunu düşünüyor musunuz?

  5) Sosyal çevrenizle veya maddi açıdan problemler yaşasanız bile akvaryumculuk hevesiniz devam ediyor mu, imkanlarınızı zorlayarak alış veriş yapıyor musunuz?
   
  Pennywise, veysel, Erdal ve diğer 8 kişi bunu beğendi.
 13. TencoMelih

  TencoMelih

  Mesajlar:
  2.358
  Yer:
  Karabük
  İsim:
  Melih
  İşte Mahir farkı :) seviyorum seni Mahir abi :)
   
 14. Erdal

  Erdal

  Mesajlar:
  4.027
  Katagori 2 yim sanırım ama balansımda bozukluklar olabiliyor :)
   
  TencoMelih ve veysel bunu beğendi.
 15. helios2007

  helios2007

  Mesajlar:
  738
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Güneş Erol
  Kesinlikle katagori 2'yim kk taksitleri aldı başını gidiyor:)
   
  Erdal bunu beğendi.
 16. Pennywise

  Pennywise

  Mesajlar:
  10.678
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Levent Yaşar
  Öncelikle
  Abi 5te 5 evetse ben bitmişim demektir.

  Malesef kendi kötü huyum var ve bunu dizginlemem gerektiğine inanıyorum. Hatta bunun için psikolojik destek bile almam gerekebilir.
  Hobiye gereğinden fazla vakit ayırma sendromu diyorum ben buna.
  Akvaryuma başlamadan önce fotoğraf ile ilgileniyordum. küçük bir ciklet tankım vardı ama akvaryumcudan yem almaya, kuş almaya gide gele deniz akvaryumuna giriş yaptım. Eskiden fotoğraf forumlarından çıkmazken geçen fark ettim ki şimdi oraya uğramıyorum bile.
  Fotoğraf ile ilgilenirken lens, filtre vs bir sürü ekipmana para harcamaktan, ürün araştırmaktan bıkkınlık gelmişti.
  Hadi aldım diyelim ne kadar fotoğraf çekebiliyorum burası ayrı tartışma konusuydu. Çektiğim fotoğrafları ne kadar işleyebiliyorum, ya da bunları ne yapıyorum orası da ayrı bir durum.
  Akvaryuma başlarken şunu dedim kendi kendime, öyle bir sistem alayım ki ekstra para harcamayayım. Sadece balıkları alsam yeter bana.
  O sebeple RSM250 aldım. Önce PSi değiştirdim, sonra ilave dalga motoru taktım. Soğutucu için şuan sadece kendimi kasıyorum, harcama yapmayayım diye.
  Asıl beni şuan rahatsız eden şu. Ben Mahir Bey'in yazdığı 1. grup olmak isterken şuan 2. gruptayım ve maalesef 3. gruba göz kırpmaya başlamışım. Akvaryumla ilgilendiğim vaktin çoğunu burada harcamak da sevdiğim birşey değil. O sebeple kendime de kota koymayı, gerekirse bunun için destek almayı bile ciddi ciddi düşünüyorum. Çünkü öğrenmenin sınırı yok. Herşeyi öğrenmemin de imkanı ve gereği olduğunu düşünmüyorum. Bu işin bir hobi olduğunu, hiçbir hobinin masum olmadığını, masrafların çok ciddi rakamlara ulaşabildiğini bilmek yetmiyor. Farkında olup baskı altında tutmak lazım.

  Nacizane tavsiyelerim.
  1- Ne alacağınıza karar verip, aldığınız yerde yoksa almış olmak için canlı, ekipman vs almayın.
  2- Canlı alımında bütçenizi belirleyin, kredi kartını yanınıza almayın, bildiğiniz esnafla açık hesap alışveriş yapmayın, paranız nakit olsun.
  3- Tankınızın canlı yükünü iyi araştırın, fazlasını almayın hatta hep eksik yükünüz olsun.
  4- 1 sefer tank kurun, kurduğunuz ekipmanlarınız başta alırken dikkatli alın, sonra değiştirmenin daha masraflı olacağını bilin.
  5- Canlı yükünüzü aştınız diye aman PSi değiştireyim vs işlere girmemeye çalışın.
  6- Ya da "Para benim sana ne" diyip ilk 5 maddeyi dikkate almayın ;)
   
  Erdal, TencoMelih, Nadir ve diğer 5 kişi bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş