1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Kiraz Karides ve Mikro Kurt Hakkında

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde tembered tarafından 3 Haziran 2012 başlatılmıştır.

1. tembered

tembered

İsim:
    hüseyin bilek
    Öncelikle cevap vereck arkadaşlara şimdiden teşekürler .
    1. Kiraz karides akvaryumda niçin bakılır benim çok hoşuma gittiler. Ben de bakmayı planlıyorum bu karidesler akvaryumda hobi amaclı mı bakılır yoksa akvaryum balıkları için yem olarak mı üretilir bilgi verirseniz sevinirim .

2.Mikro kurt hangi tür balık yavruları için yem olarak kullanılır yetişkin balıklara versek ne olur .?

3.Bitkili akvaryumlarda co2 ihtiyacı ne boyutta önemlidir 100lt bir akvaryumu bitkilendirmek için co2 şartmıdır,co2 zaten balıklar üretmiyor mu? Bunların temini zor mudur? Fiyatları nasıldır?

4.Melek balıkları etçil midir otcul mudur? Bu balıkların yediği yemlerin resimli olarak aradım bulamıyor balıklar için herkez farklı yem veriyor yardımcı olursanız sevinirim.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Kiraz Karides ve Mikro Kurt Hakkında

Kiraz karides ve diğer karides türleri elbette beğenildiği için hobi adına beslenir ve bakılır. Mikro kurt her türlü balığa verilebilir aslında ama tamamen otçul balıkların yavruları çok kısıtlı uzun aralıklarla verilir. Bunun haricinde kabul eden türler yiyebilir. Bitkili akvaryumlarda CO2 şart mıdır sorusunun yanıtı hangi yoğunlukta ve hangi tür bitkiler olacağında yatar. Balıklar akvaryum suyuna belli oranda CO2 bırakırlar, belli yoğunluktaki bitki akvaryumuna yeterli sürü balıkları ile yetecek CO2 sağlanabilir. Melek balıkları etçil balıklardır. Yem olarak hemen hemen her yemi kabul ederler. Tetra Bits, Sera kril, Spectrum thera ve ara sıra bitkisel pul yem verilebilir.

3. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Kiraz karidesler, bol bitkili akvaryumlarda beslenmesinde fayda var ve çok çabuk ürerler.

Co2 bitkilerin besin kaynağıdır, bakacağın bitki türüne bağlı olarak kullanımı gerektirir.

Melek balıkları etçil olarak bilinsede, beslenmelerinde bitkisel yemler vermezseniz, bitkilerinizi yiyeceklerdir...

4. tembered

tembered

İsim:
    hüseyin bilek

Temel abi cevabın için teşekürler. Peki bu bitkililer için co2 nasıl temin edeceğim bunların biryerde gördüm bi tane tüp vardı çok pahlı mıdır bunlar? Ne tür birşey edine bilirim .Birde alacağım bitki ve canlı türlerinin listesini yaptım direk buraya koyuyorum hepsini almayacağım ama sanırım bunlar baya co2 tüketir.

Akvaryuma alınacak bitkiler;

1.Star moss - 25 kök Moss:

2.KİRAZ KARİDES KESİN ALINACAK :

3.TATİL YEMI + NITRAR ONLEMEK ICIN LEMMA NİNOR BİTKİSİ:

4.GÜL 5 ADET KIRMIZI GÜL :

5.Bacopa Monieri .C .D - 5 li buket:

6.Elodea .C - 5 li buket:

7.Zeytin .D/VEYA RENGLI ZEYTIN DALI - 5 li buket:

8. ARASTIRILDIKDAN SONRA KATİL SALYANGOZ ALINACAK:

9.Limnophila .D :1 KOK :

10.Orj. lav kumu 5 kilo:

11.Dıy sıvı gübre 250 ml:

12.Japon su semenderi 8-10 cm ( damızlık ): PAHALI ELE ALINIP SEVIE BIIYOR COK TATLI

13.Cherax quadricarinatus: ZEVKE BAHLI MAVI KARİDES :

14.Komando çöpçü :

15.Riccia 5x10 pvc tel sargılı tabaka:NITRAT EMME ÖZELLİĞİ VAR

16.Redworm kültürü BU CANLI YEM OLACAK :

Balık seçimini daha sonra ya bırakıyorum akvaryum oturması için.

Bu listeye bakarsak tahmini akvaryumu canladırabılırsin lav kırıgı kum en iyisi dediler bitki için ayryetten bitki kumu alınmalı mı acaba? Buradaki türlerden en fazla 5 tane bitki türünü seçeceğim. Kiraz karides ve kral salyangoz 4 birde bula bilirsem semender almayı düşünüyorum. Akvaryum balık yoğunluğu olcak elbet onların co2 miktarı yeterli olur mu bilemiyorum.

Tankım yaklaşık 70-80 lt civarı daha da az olabilir. 50-70 çok büyük birşey istemiyorum, küçük ama cıvıl cıvıl olsun istiyorum.

Cevaplarınızı bekliyorum...

5. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Forumda bitkili kurulumlari oldukça fazla, göz atmanda fayda var.

Seçtiğini bitkilerin bir çoğunu Co2 siz idame ettirebilirsin.

DIY sıvı gübre olmaz, ismini cismini sormadan olmaz diyorum.

HTC Tapatalk

6. tembered

tembered

İsim:
    hüseyin bilek

Cevabın için teşekürler, peki bunlardan Co2 ihtiyacı hissetmeyenler hangileri acaba saya bilirmisin, sana zahmet?

7. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Elodea, gül ve zeytin. Bunlar bakımı kolay ve ihtiyaçları az olan bitkiler. Su üstü bitkisinin önermiyorum, ışığı kesecekletdir. Diğerleri yüksek ışık, iyi bir taban ve Co2 ister.

Bana kalırsa tabaninizi iyi kurun, daha sonra zor bitkilere istemesenizde geçeceksiniz.:)
    HTC Tapatalk

8. tembered

tembered

İsim:
    hüseyin bilek

Cevabın için teşekürler. Peki bitki toprağı olarak ne kullanayım, bide hem akvaryum dip kumu hemde bitki topragı ğörevi yapan kum/ toprak yokmu piyasada ikisinide ayrı ayrımı almam gerekiyor.?

Birde üretim filtresi ne demek, ne anlama geliyor biliyormusun acaba? E-jet e-104 mesela bu nasıl bir filtre ne için kullanılır .

9. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Tek başına kullanılan kum var Oliver Knott, yanlız biraz pahalı. Bu kumu denemedim, benim tecrübe ettiğim, Tropica Aquacare Plant Substrate, Sera flore depot ve hagen.

Sera flore depot, aynı zamanda bir tür misket gübre.

Sadece hagen kum ilede kurabilirsin tabanını, misket gübre takviyesi yapabilirsiniz. Bu sade taban ile de kolay bitkileri yapabilirsiniz.

DIY gübre alacaksanız da Tunç SÖNMEZOĞLU'nun gübrelerini kullanabilirsiniz...

Bahsettiğin filtreler bir nevi pipo filtre sizin işinize yaramaz.

10. tembered

tembered

İsim:
    hüseyin bilek

Sadece hagen kum ilede tabanı kurup, daha sonra iyi bitkiler için bitki toprağı almam gerekiyor yani. Murat abi senin su yukarda yazdıklarından doğrumu anlamışım? Misket gübre de alırız onda da sıkıntı yok .

Yanlız benim önemli sorum şu, Co2 olayı onu nasıl halledeceğiz, illa alacağız yani bu tüpü başka yolu yokmu bunun ,yöntem felan? Ağzımla üflesem oda Co2 salıyor sonucta. :D

70-80 lt için iç fitre yetmezmi, nasıl olur akvaryumda, iyi kötü bir yorum yazarsan sevinirim.

Melek balıklarını full bitkisel pul yem ile beslesek ne olur acaba? Sanırım etçil ve otcul balıklar melekler.

11. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Bitkili akvaryumu yapacağım ve sonuna kadar gideceğim dersen, yukarıda bahsettiğim tabanı kurmanı öneririm. Heeee; ''Yok ben iki gün sonra sıkılırım'' dersen, sadece Hagen kum ile kur.

Tabanı bir sefer yaparsın ve üzerine devam edersin. İleride sadece tüp ekleyerek zor bitkilere geçersin.

İç filtre yerine şelale filtre alman daha iyi olur.

Sırf bitkisel yem overmesen iyi olur, sen her gün sebze yemezsin sanırım. Forumda Ömer İYİDOĞAN arkadaşımız kaliteli açık yemler satıyor, uygun fiyata temin edebilirsin.

Co2'ye gerek yok şu an, sen tankını kur, gerekirse arada bir sıvı karbon ilave edersin.

12. tembered

tembered

İsim:
    hüseyin bilek

Cevap için teşekürler.

13. yug05law

yug05law

İsim:
    yug law

kiraz karidesi yem olarak plati kabul eder mi evdeki platilerime vermeyi düşünüyorum.????

Sayfayı Paylaş