1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Kiraz Karidesin Yumurtadan Çıkışı

Başlığı 'Karides ve Salyangoz Forumu' kategorisinde taygun tarafından 30 Mayıs 2009 başlatılmıştır.

1. taygun

taygun Guest

Herkese Merhaba,

Bazı arkadaşların bildiği üzere, şu sıralar karideslere, özellikle de Kiraz Karideslerine ilgim oldukça fazla. Bu nedenle de evdeki üçüncü akvaryumu sadece karidesler için kurdum.

Karides akvaryumunu gerek kurmadan önce ve gerekse kurduktan sonra internet üzerinden konu hakkında detaylı bilgi edinmek istedim. Ne yazık ki Türkçe kaynaklarda yazılanlar, hep aynı temanın değişik ifadelere anlatılmasından başka birşey olmadığını gördüm.

Bunun üzerine yabancı kaynaklara yöneldim ve tesadüfen bulduğum bir sitede Kırmızı Kiraz Karides'in yumurtadan çıkışının fotoğraflandırıldığını gördüm. Elimden geldiğince ve biraz da kısaltarak yazıyı Türkçe'ye çevirmek suretiyle sizlerle paylaşmak istedim.

En altta kaynağını gösterdiğim siteye girmenizi tavsiye ederim. Site İngilizce olmakla birlikte, sadece resimlere baksanız karides dünyasının farklı türlerini görebilirsiniz.

Londra’dan Peter Marquire tatlı su akvaryumlarında fotoğraflanması zor olan Kırmızı Kiraz Karides yumurtalarının açılmasını fotoğraflayarak bizimle paylaşma nezaketini göstermiştir. Kırmızı Kiraz karideslerinin yumurtadan çıkmasını görmek oldukça zor ve seyrek rastlanan bir durumdur.

Kırmızı Kiraz Karidesin yavruları oldukça ufak olduğu için resimlerde görüntü kalitesi oldukça düşüktür.

Fotoğraflar oluşum sırasına göre verilmiştir. Her seri gerçek oluşum anını göstermektedir. Yumurtaların da çatlaması saniyeler içinde olmaktadır.

Birinci Fotoğraf: İşte burada ilk yumurtada gözlerinin belirdiği yavru gözükmektedir. Yumurta kuyruğun sonundan kuluçkandan ayrılmaktadır. Her nasılsa dişi yumurtanın açılma zamanının geldiğini biliyor ve yumurtayı tekmeleyerek açılmasını sağlıyor.

Bebek çıkıyor.

İkinci Fotoğraf: Bebek kuluçkadan ayrılıyor ve neredeyse şeffaf kuyruğu ile belirmeye başlıyor. Burada hala yavruya yapışık olan sarı yumurtayı görebilirsiniz.

Kuyruk görülebiliyor.

Üçüncü Fotoğraf: Yavrunun tamamı görülebildiği gibi kuyruk da artık görülebiliyor.

Kuyruğun devamı görülebilir.

Dördüncü Fotoğraf: Sonunda tamamen kendini gösteren bebek karides bir parça yosunu kavrayarak tutunuyor. Bu durumda sarı yumurtanın artık tamamen ortadan kaybolduğunu dikkat ediniz. Burada enteresan bir şey de, gözlerin tam olarak gelişmediğidir. Gözler aslında sadece belirginleşmiştir, şişkinlik halindedir. Belki yeni doğmuş karides, gözlerinin gelişiminin tamamen tamamlanmasına kadar da göremeyecektir. Aynı bebek karidesin yetişkin bir hale gelmesine kadar gelişimini dokümante etmek oldukça enteresan olurdu.

Karides artık tek başına.

Umarım faydalı olmuştur.

Kaynak: http://www.planetinverts.com/red_cherry_shrimp_hatching.html

Saygılar

ozgun_cyprus, lepistes, Heliak ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
  2. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    Emeğine sağlık abi yararlı bir paylaşım olmuş karidesleri biraz daha tanımamızı sağladı

3. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin
    Ellerinize sağlık Tamer Hocam. Güzel fotoğraflar gerçekten. Bunları bizlerle paylaştığınız için teşekkürler.

4. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem
    Tamer Abi ben de geçen haftalarda Lale Akvaryum'dan aldığım 3 adet dişi kiraza akvaryum kurdum.Biraz önce nette yumurta şekillerini,atılış biçimini falan arıyordum,cuk oldu yani :) Eline sağlık.Benim dişilerin birinin sırtının altında sarılık var.Umarım yunurta döker.Diğer dişilerde tık yok.Dün bir tane daha dişi alıp getirdim ama onda da tık yok.Artık daha bilgili seçim yapacağım.Hıyarı kesip attım,onu yemekle meşguller şu anda.5. akvaryumum da hayırlı olsun naz: Bu arada lepistes yavrularıyla kesinlikle beslenmemesi yönünde yazılar okudum,benimkiler 3-4 gündür lepistes yavrularıyla yüzüyorlardı.Yumurtlamadıklarını biliyorum ama belkide stres yaptılar.Çok nazlı bu hayvanlar,odada biri kötü birşey söylese hemen üzerlerine alınıyorlar :F

Şu an akvaryumun içinde Java moss,Limon,tatlı su midyesi(1 adet),su mercimeği(Tamer Abi tekrar teşekkür ediyorum),dere kumu ile karışık midye kırığı ve bol yosun bulunmakta.Aydınlatma 35 watt tungsten.Filtreleme 300 lt şelale,ısıtıcı takılı değil.Benim napalu oldu kinalu :D

5. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    İzninizle konu sabitlenmiştir Tamer abi ;)

6. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Kesinlikle sabitlenmesi gereken bir konu olmuş.. Tamer abi paylaşım için teşekkürler.. Eline sağlık.. Emin olduğum bir durumun fotoğraflarını görmek ayrı bir güzellik oldu benim içinde..

7. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş
    Abi ,

Herşey net şekilde görülmekte. Emeğine sağlık

8. DenizliAkvaryum&PetShop

DenizliAkvaryum&PetShop

İsim:
    Faruk Çakmak
    Cevap: Kiraz Karidesin Yumurtadan Çıkışı

Evet , gerçekten çok güzel..

9. barisy

barisy

İsim:
    Barış Yıldırım

Paylaşım için teşekkürler Tamer Abi .... Ellerine sağlık !

10. ersan64

ersan64

İsim:
    ersan şahin

Hocam emeğinize sağlık, güzel bir bilgi paylaştığınız için size minnettarım . .

Sayfayı Paylaş