1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

kiraz karideslerimle tatlı su podu( gammarus) karıştı.

Başlığı 'Karides ve Salyangoz Forumu' kategorisinde figenc tarafından 16 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

1. figenc

figenc

Akvaryumum için havuzdan alıp getirdiğim yosun topunda tatlı su podları (gammarus) varmış. Akvaryum trafiğim karıştı. Karideslerime zarar verirler mi? ve onlardan nasıl kurtulabilirim bilen var mı huh:panik oldum

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Figen Hanım Selam;

Gammarus gelmiş akvaryuma açıkcası arayıp bulamayanlar var. saat:gif Karideslerinize zararı olacağını sanmıyorum. Tamer abi konuya daha iyi açıklık getirecektir ama zarar vermeleri zor. Çok güzel canlı yemdir gammaruslar, balıkların severek tükettiği bir canlıdır. Akvaryumda balık yok sanırım gammarus tüketecek boylarda ve türde. Yoksa trafik ziyafet için daha fazla yoğunlaşırdı. Küçük ve saklanması kolay canlılardan kurtulmak kolay değil akvaryumda hele bitkili bir akvaryumsa bu daha zor. Tabi eğer kurtulmaya ihtiyaç varsa.

3. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    Bildiğim kadarı ile gammaruslar birbirlerini bile yerler konuyu iyice bir araştırmak lazım karidesler tehlikede olabilir gammaruslar çokmu boyları ne kadar ?

4. figenc

figenc

20 kiraz karides, üç midye, bir elma salyangozum var. Tüm karideslerim hareketlendi, suda çarpıştıklarında karideslerim panikliyor. Hem yemlerine ortak olacaklar hem strese girecekler diye korkuyoum. Şu an sakinleştiler ama serseri tavuk gibi bu podlar, salyangozun kabuğuna bile girmeye kalktılar. bir de çoğalırlarsa.. kariselerimin yeni çıkacak yavruları da yemezler mi
    bir yandan da düşünüyorum soğuk su podu değil mi bunlar yani akvaryum 29 derece en düşük 28 oluyor. ölebilme ihtimalleri yok mu
    bitkilerim çok değil ama akvaryum büyük sayılır; 65x25x35

şu imzayı da düzelteyim bu arada

5. figenc

figenc

şimdi tam panik oldum
    en büyüğü benim büyüklerden bile iri, daha birsürü de yavruları var
    napıyım şimdi ben

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Fotoğraf ekleme imkanınız var mı ? En büyük karidesinizden büyük dediniz merak ettim açıkcası. Gammaus ve karidesin aynı akvaryumda olduğunu duymuştum.

7. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Figen hanım karideslerinizi geniş bir cam faunusa ayırma gibi bir şansınız var mı acaba ? Açıkçası sorununuzun cevabını bende merak ediyorum.Gammaruslar hakkında çok fazla bilgim yok ama gıdasızlığa fazla dayanabileceklerini pek zannetmiyorum.. Doğal ortamlarında gıda bulmaları kolay ama tankınızda açıkçası çok fazla bir süreleri olacağı ihtimali olduğunu sanmıyorum.. Karideslerinize karşı direk bir saldırıları yoksa biraz daha gözlemlemenizi tavsiye edeceğim.. Karideslerimiz öyle kolay kolay pes edecek canlılar değiller.. dil:

8. figenc

figenc

geciktim kusra bakmayın akvaryumun başındaydım yakalayabildiğimin ancak dördünü çıkarabildim, şu an ortalık sakin, karideslerim sakin sakin dolaşıyorlar

iri demiştim Temel bey.
    benim karidesin sırtında yumurta taşıyanı ile mukayese edince yani. karideslerim geleli daha dört gün oldu buradaki murat kardeşimden almıştım sağolsun. hayatımda gördüğüm ilk karidesler ve en büyükleri ne kadar olur bilmem. sizin karidesle ilgili yazılarınızı okudum daha önce ıspanağı, daha bi kaç tane de akvarcumların önerdiği dip yemleri (spirluna nın tanesine ikibuçuk lira deyince almamıştım) yemediklerini görünce aç kalacaklar diye korkumdan bugün parkın havuzuna gittim zaten :bilmem:
    başka bir havuzun değişik sert yapraklı su bitkilerinin arasında da ayrııca podları topladım ki kurutup onlara yem yapacaktım, meğer yosun toplarında da varmışlar hiç düşünemedim akvaryuma koyarken

fotoğrafı şu an çekemem oğlum evde yok aksilik ama yarın denerim.

ve sanırım düşündüğüm gibi, soğuk su hayvanı bunlar, ayrı pet şişeye koyup getirdiklerimizin çoğu

9. figenc

figenc

karideslerimden fazlaydılar volkan bey
    ve ilk ortaya çıktıklarında savaş alanına döndü tank, karideslerim de bana benzemişler panikatak halindeydiler, havada çarpıştıklarında sağa sola zıplıyorlar, podlar ise hiç rotalırını bozmuyorlardı savaşın malup tarafının karideslerin olacağından emindim

şimdi herkes sakin, ya öldüler ya da saklandı podlar, ortada yavruları da yok

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    İtiraf etmek gerekirse ve mütavazilik yapmadan belirtmem gerekirse, Avrupa platformları dahil olmasının mümkün olmadığı karideslere yem alternatifleri ve ana menülerini içeren büyük emek isteyen bir baş yapıta sahibiz. Tamer abi bu araştırma sonuçlarını ve videoları, fotoğrafları haftalar içerisinde hazırlayıp bitirebildi.

Bu başlığı incelediğinizde karides ve beslenme konusunda sıkıntınızın kalması mümkün değildir. Üstelik bir bayan olarak hepsi size çok tanıdık gelecek. :)

Düzenleme: 13 Mayıs 2016
  11. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Figen hanım karidesler kolay kolay açlıktan ölmezler merak etmeyin. Şu anki durum için çözüm değil ama ilerisi için çok faydalı olacak.. Şu anki durum için ise içinizin rahat olması için toplayabildiğiniz kadarını toplayın demekten başka diyebileceğim birşey yok ne yazık ki.Gammaruslarla karidesleri aynı yerde beslemenin sakıncası varmıdır yokmudur diye bir cevap gelene kadar bu cevabı sizden gelecek haberle alacağız sanırım.. Ama bir sorun olsaydı şimdiye kadar baş göstermesi gerekirdi diye düşünmektende kendimi alamıyorum.

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 13 Mayıs 2016
  12. figenc

figenc

bu yazıyı okudum aklımda sizin yazdığınız kalmış pardon özür dilerim (T ile başlayınca), sizin de yazılarınızı takip etmekteyim

salatalığı denedim elma salyongozum bile yemedi, aklımda yarın pazardan bakla, elma almak var. pul biberi, suyun kalitesini bozabileceği için düşünmedim, vbits i yemediler, dün karides yemi almayı unuttum. zaten hergün nerdeyse akvaryumcuya uğruyorum, "ıspanak yerler yeter" deyip duruyor akvaryumcum, daha yerlerine alışmamışlarmış.. yemiyorlar ıspanağı ne yapabilirim ki
    karideslerin üstlerine titredikçe başlarına gelmeyen kalmıyor. gelecekleri gün kargonun servis otobüsü bozulmuş koşup aldırdım, aynı gün özel yaptırtığım tank patladı koşup yenisini aldım vb vb smiley18.gif

ve
    burada bulunan herkese teşekkür ederim, yalnız olmadığımı bilmek güzel hem de 24 saat
    varolun

13. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    Figen hanım karidesleri illede özel bişeyle beslemenize gerek yoktur bu güne kadar o kadar karides ürettim ama hiç özel bir yem vermedim balıklarıma attığım pul yemin dibe çökenini yediler yani kendinize sıkıntı yapmanıza gerek yok karidesler tam bir hayatta kalma ustası olarak yaratılmışlar onlar yolunu bulur bırakın alışsınlar ;)

14. figenc

figenc

teşekkür ederim ama beni çok korkuttunuz emrah bey

tankım sıfır olunca, başka da balığım olmayınca.. neyse.. sayenizde öğreneceğim yoksa cahillik zor.
    takipçinizim

bu arada ayrı petşişedeki potlarımın çoğu ölmüş..demek ki neymiş sıcak suda yaşamıyorlarmış
    hepinize teşekkürler

yarın son durumu bildiririm volkan bey, kütüğü ve mosu kaldırmadım karidesler ezilirler diye korktum

not: karidesler, tanktan dışarı çıkartılan bir bitkinin yaprağında asılı kalabiliyorlar deneyle sabittir

15. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    :) Korkacak birşey yoktu aslında, evet bitkileri sudan çıkarmak gerekiyorsa çok dikkatli olunmalıdır karidesler yaprak üzerinde firara çıkabilir, ben bitilerimi salyangoz yumurtalarından arındırmaya çalışırken bir çok karidesimi ''meşhur'' sarı kovama almıştım, gammarusların öldüğüne sevindim diyemeyeceğim, yerel canlılarımıza tutku ile bağlı birisi olarak onları kiraz karidese tercih ederim :) üstelik müthiş bir canlı yemdir neyse yinede geçmiş olsun gammaruslar adına üzülsemde adınıza sevindim.

16. taygun

taygun Guest

Merhaba,

Temel kardeşimin haber vermesiyle konuyu gördüm. Ben gelene kadar da Gammaruslar öldüğüne göre sorun kalmadı herhalde.

Benim bildiğim kadarıyla bu canlılar tuzlu suda çabuk gelişip çoğalırlar. Seçil Hanım'ın akvaryumundaki suyun tuzlu olmaması ve su sıcaklığının serinin üzerinde olması sonlarını hazırlamış.

Doğrusunu söylemek gerekirse ben de karideslerin bu canlıların besin zincirinde olup olmadığını bilmiyorum. Ama Gammarusları her türlü yemi kabul ettiğini, yem bulamazlarsa da birbirlerini yediğini bir başka forumda okumuştum. Eğer bu doğru ise yaşama şansları olsaydı karidesleri de yerlerdi diye düşünüyorum.

Figen Hanım,

Öncelikle karidesleriniz hakkında endişeli olmayın. Bu canlılar esas itibariyle bitki ve leş yiyici canlılardır. Kulağa hoş gelmemekle birlikte bu doğrudur. Bu nedenle, arkadaşlarımız size vermiş olduğu linkte görülen gıdaları ve ölü balıkları yiyerek hayatta kalacaklarına emin olabilirsiniz.

Kısmetse bu akşam ilgili başlık altına taze kırmızı biber denemesi ile ilgili çalışmanın görüntülerini ekleyeceğim. Onu karideslerin hevesle yediklerini gördüm. Bunu da denemenizde yarar var.

Karideslerin türlerinin yem seçmede etkin olduğunu gözlemlemiştim. Mesela, Arı Karidesler Kiraz ve Amano Karideslerinin her yediğini yemedi. Siz de bu göz önüne alabilirsiniz. Hangi türü beslediğinizi bilmediğim için karideslerinizin salatalık vs. gibi denediğiniz gıdaları yememeleri hakkında yorum yapamam. Ama şuna emin olun ki salyangozlar ve karidesler bu gıdaları çok severler.

Son olarak, akvaryumcunuzun spirulina tablet için 2,5 tl. istediğini okudum diye hatırlıyorum. İnşallah bu tane fiyatı değildir. Forumlarda 100 tanesini 10 tl’den veriyorlar. Belki daha fazlasını. Sakın o şekilde gereksiz masraf yapmayın.

Saygılar

17. figenc

figenc

Emrah bey;

"Bildiğim kadarı ile gammaruslar birbirlerini bile yerler konuyu iyice bir araştırmak lazım karidesler tehlikede olabilir "
    dedikten 10 saat sonra; "Korkacak birşey yoktu aslında" diyorsunuz aşkolsun yani dün ben neler çektim dön:gif

sabah itibariyle karideslerde iştima tam, podlarda alamadık çak:gif, ölüleri bile yok ortada- elma salyangozum cenazeleri kaldırmış olabilir. karideslerim de yemiş olsa bari
    ayrı kaptaki canlı podlarımın da hepsi ölmüş. yine ayrı bi kaba aldığım konunun sebebi yosun toplarının içinde kalanlar da ölmüş:

1. 29 derecedeki suda podlar yaşamıyor
    2. su ısısı denk gelse bile podlar karideslerde paniğe neden oluyor çünkü serseri mayın gibi atlıyor podlar-bir arada tutulmamaları lazım.
    3. en büyük pod, karidesten iri sıklette on basar yani
    4. DIŞARDAN ALINAN HER ŞEY AKVARYUMA KONMADAN ÖNCE EN AZ İKİ GÜN AYRI BİR YERDE GÖZETİM ALTINA ALINMALI/ymış (bilmemek ayıp değil di mi öğreniyoruz işte)

canlı yem isteyenlere de ANTALYA Campiramit'in havuzlarını adres verebilirim milyonlarcası var- korumaların ve ziyaretçilerin tuhaf bakışlarından utanmazsanız tabi. buzdolabında tutulsalar daha uzun yaşarlar gibi geliyor denemek lazım

bu sitede bulunmaktan son derece memnunum milli kütüphanede bile bu kadar bilgi yoktur. emeği geçen herkese ve yorum yazanlara ayrı ayrı tekrar teşekkür ederim

18. figenc

figenc

merhaba Tamer bey, hoşgeldiniz ilginize teşekkürler

karideslerim kiraz, başlıkta da belirtmiştim.

podların bulunduğu havuzda tatlı su olsa gerek çünkü ordan kanalla gelen suyun alt tarafında alabalıklar mevcut

karideslerin leş yiyici olduğunu şimdi öğrendim ölen podları atayım içine bayram etsinler. videolarınız bende açılmıyor yazılarınızı tekrar tekrar okumuştum. ıspanağı salyangozum gidip gelip yiyor sadece- salatalığı ise sevmedi. çizgi filim Temel reisi mi seyrettirsem diğerlerine

ayrıca yosun topuna çok ilgi gösterdiklerini de söyleyemem bu dikkatimi çekti (köksüz tek tek tül gibi yosunların akarsu dibinde bir arada öbek halinde duran yosunlar diye biliyorum bilmem yanlış mı)
    ve
    evet bahsi geçen yemin tanesi 2.5 liraydı. "keyfine düşkünse alsın keriz" yaklaşımlarını sevmiyorum tabiki
    ben de anne güdüsüyle karidesleri zayıf gördüm napıyım

takipçinizim

19. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Figen Hanım ; Emrah'ında dediği gibi alışana kadar ortalıktada göremeyebilirsiniz onları eğer saklanacakları yer var ise , ama madem görüyorsunuz ve yem yemediklerini söylüyorsunuz tek yapacağınız şey ise beklemek.. Tanka adapte olup kendilerini güvende hissetmeye başladıklarında etrafta hiç yem bırakmadıklarını sizde göreceksiniz.Hele ki salatalık bulucaklarda yemeyecekler mümkün değil :) Bu hareket tarzları kendilerini tankta rahat hissetmediklerindendir.. Zamanla alışırlar hiç merak etmeyin içiniz rahat olsun.. Yemlemeyi çok sık yapmanızada gerek yok karidesler için.Eğer yesinler diye her aldığınızı akvaryuma atarsanız işte o zaman suyu bozarsınız.. Yoksa parmak kadar salatalık suya birşey yapmaz.. 20 tane karides içinde 1 dilim salatalığı ufak küplere bölerek vermeniz suretiyle fazlasıyla yeter zaten.. Karideslerinizin kırmızılıklarını canlı tutmanız içinde Karides Diyetisyen Uzmanı Tamer beyin menüsünden sapmamanızı tekrar hatırlatmak isterim. ;)

Valla Figen hanım sizin karideslerde pek kaprisli çıktılar.. Onu yemem bunu yememlerine aldırmayın. :) Bizim karidesler su üstünde ki salatalık parçalarını tabana indirip anında yemeğe başlıyorlar.. Yemedikleri birşey görmedim henüz.. Havuç dışında... Menülerini ne kadar zengin tutarsanız kiraz karideslerinizin rengide bir o kadar kırmızı olur.. Yoksa efsanelere inanmaya başlarsınız ağır ağır.. Allah'tan Tamer abide ki karideslerimin rengini gördümde içim rahat etti..

20. figenc

figenc

Karideslerin yem konusu tamamen aklımdan çıkmştı. Yeni farkettim yazınızı.
    Evet alışma süresini gözününe almamıştım.

Hala adını bilmediğim kırmızı ve siyah dip yemiyle beslendikleri için de artık sebzeyi sorun etmiyordum; anaçlar kıpkırmızı, erkekler bile pembemsi görünüm kazandılar.

Kapris konusunda küçük oğluma çekmişler diyeceğim duymasın, evde salatalık bile yok, sırf onlar için almıştım ıspanağı bile
    ve bugün mahallenin pazarıııııııı, harika, kirazlarım için pazara çıkacağım. Kendi haline bıraktığım elma salyangozum da belki tekrar denemek ister.

Bu arada; sitenin, üyeyi başlığa gelen mesajlar için e-mail de geribildirimi yok mu yoksa ben mi farkında değilim?

Sayfayı Paylaş