1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Koi balığı

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde kirlisiyah tarafından 25 Kasım 2009 başlatılmıştır.

1. kirlisiyah

kirlisiyah

Selam dostlar.Yepyeni bi akvaryum kuruyorum.Ve bir kaç dostun tavsiyesiyle en sağlam ısı değişimlerine dayanıklı olduğu söylenen koi japon balığı aldım.Ama pek özelliklerini bilmiyorum.Bilgi sahibi arkadaşlardan yardım bekliyorum şimdiden teşekkür ederim :hepiniziseviyorum:

2. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Koi balığı

Mrb Serdar bey;

Koi balıkları kendinden küçük balıklarla beslenmemesi gereken türdür.Yaklaşık 20 cm ve daha uzun boya rahatlıkla ulaşabilirler.Akvaryumunuzun hacmi büyük olması gerekmektedir.Allah korusun camı bile patlatabilirler.Yem olarak özel koi yemleri ve canlı yem verebilirsiniz.Arada haşlanmış ıspanak verebilirsiniz.

3. kirlisiyah

kirlisiyah

Koi balığı

Teşekkür ederim verdiğniz bilgiler için.Bu cinsin diğer adı ata japon muş.Ve dedğiniz gibi yavrularını almama rağmen büyükler.7-8 cm civarı.3 adet koi balıgım var.1 tanede ufak çöpçüm.Verdiğiniz bilgilere göre ya akvaryumumu buyutmem gerek yada fazla kalabalık tutmamalıyım akvaryumu.akvaryumumun ebatları 65*35*25.Bu balıklarla ilgili bilgi vercek diğer arkadaşlarada şimiden teşekkürler

4. taygun

taygun Guest

Koi balığı

Merhaba Serdar Bey,

Japon balıkları çöpçüleri yerler. Bu konuda dikkatli olmanızı tavsiye ederim. Bazı forumlarda japon balıklarının çöpçülerin yukarken boğazlarına takılması nedeni ile her ikisinin de öldüklerini okumuştum. Bilmenizde yarar var.

Bu arada, aşağıdaki linki tıklayarak japon balıklarının çeşitleri ile ilgili detaylı bilgi elde edebilirsisiniz. sanırım henüz Koi'lerle ilgli bilgi eklenmedi.

http://www.akvaryumportali.com/forum/japonvatoz-ve-copcu-b338.0/

Saygılar

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Koi balığı

Hacim Koi balıkları için yeterli değil. Dayanıklı türler ve beslenme ağırlıkları bitkisel içeriklidir. Belki sisteme aşırı yük bu anlamda binmeyecek ama yüzme alanı olarak balıkları zorlayacağı anlaşılıyor.

6. İmparaToR

İmparaToR

İsim:
    SeRCaN KaRaCa
    Koi balığı

KOI

Sazan balığının (Cyprinus carpio) kültüre edilmiş varyetesidir. Her ne kadar ikisi de Cyprinidae familyasından olsada Koi (Cyprinus carpio), Japon balığından(Goldfish, Carassius auartus) farklı cinstir. Doğu Asya kökenlidir. İlk olarak Çin’de yetiştirilmeye başlanmış. 1800’lerin başlarında Japon üreticilerin Kohaku, Sanke, Showa ırklarını üretmeleriyle Koi üretimi bir sanat haline gelmiştir. 20. yüzyılın ilk yarısında birçok varyetesi üretilmiştir. Bu yüzyılın 2. yarısında İsrail ve Amerika’da da üretimi yapılmaya başlanmıştır. Amerikan üreticiler genellikle "Butterfly" varyetesi konusunda uzmanlaşmıştır.

Japon kökenli Koi'nin Singapur koisinden daha kaliteli olmasının nedeni, Japonya’da 4 mevsiminde görülmesi, Singapur’da yılda tek mevsimin yaşanmasıdır. İsrail ve Amerikan koilerinin de kaliteleri Singapur menşeli olanlar gibi sınırlıdır.

Koi ismi Nishikigoi’den gelmektedir ve SU MÜCEVHERİ anlamındadır. Gerçektende kaliteli kan özelliği taşıyan balıklar mücevherler kadar pahalıdır ve müzayedelerde binlerce dolara alıcı bulurlar. Gelecek vaad eden Koiler üreticiler tarafından seçilir, ayrılır ve bunlara Tategoi adı verilir. Genelde dişiler daha büyüktür ve Grand Champion yarışmalarında en büyük koiler olarak kupayı genelde dişiler alır. Böyle bir dişinin bir seferde 200.000 ila 400.000 tane yumurta yapabileceği unutulmamalıdır.

İleride yarışmalara katılmayı düşünen hobicilerin iyi kandan gelen Tategoi'lerle başlaması gerekir. Ancak “havuzumda balıklarım olsun, bana alışsın, elimden yem yesin” diyen hobiciler için böyle birşey söz konusu değildir. Akvaryumcusundan kendi göz zevkine göre beğeneceği sağlıklı balıklarla havuzunu balıklandırabilir.

Koi'nin vücudu füze/mekik şeklindedir. Sırt yüzgeci tektir. Ağzında dişi yoktur. Yemini emerek yutar. Bir çift bıyık(barbel) Koi’yi bıyıklı bir balık yapar. Çok çeşitli renklerde görülebilir. Çeşitli pullanma paternleri de görülür (Normal pullu, Aynalı veya German, Pulsuz). Adlandırmada da bu özellikten ve renk yapısından yararlanılır. Yüzgeçleri normalden uzun olan varyeteleri geliştirilmiştir. Bunlara Butterfly(Kelebek) denilmektedir.
    Beslenme özelliğine göre omnivor bir balıktır, yani hem böcek, larva, küçük balık, balık yumurtası gibi hayvansal gıdaları, hem de tohum, yosun v.s. gibi bitkisel besinleri alırlar.
    Koi'nin akvaryum için pek uygun olduğu söylenemez, çünkü bu balıklar iyi bakıldıkları takdirde 80 hatta 100 cm boya ulaşabilecek kapasiteye sahiptirler. Beslemek için kaliteli pond yemler hava sıcaklığı ve mevsimsel duruma göre kullanılabilir. Yazın protein ağırlıklı, baharlarda karbohidrat ağırlıklı besinler verilmelidir. Kışın sıcaklık 15°C civarında iken, haftada 2-3 kere yem verilip, 10°C veya altındaysa beslenme kesilmelidir. Yine yazın sıcaklık 35°C üzerine çıktığında beslenme kesilmelidir.

Kaliteli Koi'yi nasıl seçeceğiz?
    Kırmızı, koyu kırmızı olup kanama gibi akıntılar yapmamalıdır. Siyah, çini mürekkebi gibi olmalı, keskin şekilde bitmelidir. Beyaz, kar beyazı olmalı. Kafa üstü sarımsı olmamalıdır, balığın çok sıradan olduğunu gösterir. Tüm renkler içinse genel kural, her yerde aynı tonda olmalıdır, açıklı koyulu olmamalıdır. Güzellikleri belli dönemlerde üst seviyeye çıkabileceği gibi, belli dönemlerde tam tersi de olabilir, bu beslenme ve ortam şartlarıyla alakalıdır.

Renk özelliğine göre 13 tipe ayrılır :

1) Asagi : Solgun mavi balık, portakal karın ve sırtı balık ağı gibi desenli.
    2)Bekko : Kaplumbağa desenli, beyaz, kırmızı, sarı balık siyah desenli.
    3)Hakarimono (Ogon) : Tek renkli metalik.
    4)Harivake : 2 renkli metalik, aynalı veya pulsuz.
    5)Karasugoi : Siyah Koi, karın kısmı beyaz veya portakal rengi.
    6)Kohaku : Beyaz balık, kırmızı desenli.
    7)Koromo : Beyaz balık, kırmızı desenli, pulların etrafı başka renkte pullarla çevrilmiş.
    8)Matsuba : Tek renkli balık, pullar çam kozalağı görünüşlü.
    9)Sanke : Beyaz balık, kırmızı-siyah desenli.
    10)Showa : Siyah balık, kırmızı-beyaz desenli.
    11)Shusui : Soluk mavi balık, portakal karınlı, aynalı sazan gibi aralıklı pullu, pullar sırtta ve yanlarda.
    12)Tancho : Beyaz balık, kafada kırmızı benek (Benek gözleri geçmeyecek).
    13) Utsuri : Siyah balık, beyaz, kırmızı, sarı çizgili.

7. kaan07

kaan07

İsim:
    Kaan ÖNCÜ
    Koi balığı

Sadece bir şey sölemek istiyorum koi balıkları havuz balıklarıdır.Ve en az 1000 litre de beslenmelidir.Yoksa yanık kalır. saygılar:gif

8. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar
    Koi balığı

1000 Litre diyerek abartmayalımda :) en fazla 600-750 litre daha iyi olucaktır bu koiler 1 metreye bile ulaşıyorlar bende vardı 60 65 cm boyundaydı frontosaların yanında bakıyordum 1 tanesi 1,5 2 kilo vardı. :F :D 58 litrede sizin koileriniz için hiç sağlıklı ve rahat diğil bence.

9. kaan07

kaan07

İsim:
    Kaan ÖNCÜ
    Koi balığı

Yavuz... kendinde diyorsun 60 65 cm balığı 600 litrede nasıl bakıcaksın 5 tane koysan bittin balıklar birbiri yüzünden dönemezler birde sen 65 cm nasıl getirdin çok merak ettim. :D çünkü balığın büyüdüğü en büyük boyut 50 cm olan bile yok. :D havuzda beslenmesi uygun olucak ben abartmadım :)

10. kaan07

kaan07

İsim:
    Kaan ÖNCÜ
    Koi balığı

Yavuz 1 metreyi değiştir istersen :D :D :D :D :D

11. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar
    Koi balığı

İnternette araştır desem ;)

12. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar
    Koi balığı

Pardon ben o 1000 litreyi akvaryum olarak düşündüm :) akvaryumda zannettimde 600-750 litre dedim :)

Burdan bakabilirsin Kaan :)

http://images.google.com.tr/imgres?imgurl=http://img228.imageshack.us/img228/9246/koi9ow3.jpg&imgrefurl=http://www.akvaryumkulubu.org/vbulletin/showthread.php%3Ft%3D61426&usg=__JiwYtm04tTxmVc6n0uYKUOicVag=&h=348&w=500&sz=37&hl=tr&start=24&tbnid=480EKgyFzUgnKM:&tbnh=90&tbnw=130&prev=/images%3Fq%3Dkoi%26gbv%3D2%26ndsp%3D20%26hl%3Dtr%26sa%3DN%26start%3D20

http://img158.imageshack.us/img158/2688/koi6rl4.jpg

13. kirlisiyah

kirlisiyah

Koi balığı

Yiyecek olarak ne vermem gerekli?Ve sağlıklı yaşaması için neler yapmalıyım ?

14. taygun

taygun Guest

Koi balığı

Koi için akvaryumcularda yem yok mu?

15. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar
    Koi balığı

Koilere Pond yem öneririm ama kaliteli pond yemlerden ( Tetra Pond, Sera Pond ) gibi yemleri öneririm ;)

16. fırtına35

fırtına35

İsim:
    hüseyin yalçınkaya
    merhabalar

Merhabalar arkadaşlar siteye yeni üye oldum .
    Bir kaç sorum olacak

Evde 35 lt lik bir akvaryumum da 1 adet koi balıgım var ve yerin dar olduğunu biliyorum bahçeli bir ev tutup havuz yaptıracagım ama bu resimlerde gördüğüm renlerdeki koi leri nerden bula bilirim ?
    Bir de dip yem kullanıyorum , buğday tohumu vermem önerildi sizce nasıl olur. Eğer izmirden koi besleyen arkadaşlarımız varsa irtibata geçmek isterim .
    bu arada paylaştığınız bilgiler için çok tşkler..............

17. barisy

barisy

İsim:
    Barış Yıldırım
    Tetramin falan verebilirsin bence 58 lt akvaryum balık yaşar mı??

Sayfayı Paylaş