1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Koi Kılıç Balığı Bilgilendirme

Başlığı 'Canlı Doğuran Portalı' kategorisinde raincoy tarafından 24 Ocak 2013 başlatılmıştır.

1. raincoy

raincoy

İsim:
    ceyhun avcı
    Karaman’da yaşayan Hüsnü Türkmen (71) Çin’den ithal olarak Türkiye’ye giren koi kılıç balıklarını ilk kez Türkiye’de kendisinin ürettiğini iddia etti.
    Canlı doğuran sınıfına giren koi kılıç balığını üretmek için 4,5 aydır uğraştığını ve bu işin sabır gerektirdiğini belirten Türkmen; “Kırmızı ve süt beyaz çift renkli albino kırmızı gözlü balıklara koi kılıç denilmektedir. Damızlık olarak aldığım balıklardan Karaman’da aynı kalitede yavru elde ettim. Tropikal bir balık olduğu için yavru alınması kolay olmasına rağmen yaşatmak oldukça zordur. Şunu iddia ediyorum ki Türkiye’de ilk defa ben üretmeyi başardım. Albino kırmızı ve süt beyaz ırkını yeni varyant olarak olarak yetiştirmeye çalışıyorum. Albinolardan şu an yavru almak üzereyim.” dedi.
    Akvaryumda balıkları seyretmenin günün stres ve yorgunluğunu aldığını ifade eden Türkmen, 30 yıldır akvaryumbalıkçılığını hobi olarak yapıyor.

Favorisinin canlı doğuran lepistes olduğunu ifade eden Türkmen “Irk balığı olarak Alman lepistesi yarıya kadar siyah ve lacivert lepistes, sarı noktalı kobra lepistes ırkı üzerinde çalışmaktayım. Bu çalışmalarımdaki amacım akvaryum balıklarının renk varyantlarını ve hastalıklara karşı dirençli çeşitlerini ortaya çıkarmaktır.” dedi.

Türkmen akvaryum balıkçılığı ile ilgilenenlere şu tavsiyelerde bulundu:
    “Akvaryunuza balık seçerken bir arada yaşayan türleri seçmeliyiz. Akvaryumcudan balık satın alırken balıkların renklerinin canlı ve hareketli olmalarına dikkat etmeliyiz. Hareketsiz ve cansız kümeler halinde köşelere kaçan, renksiz balıkları almamalıyız. Buna dikkat etmezsek akvaryumunuza mantar, beyaz benek, kuyruk çürümesi, karın çekilmesi, iç parazit kanser gibi hastalıkları taşımış olursunuz.
    Yem seçiminde balığınızın etçil mi, otçul mu olduğuna dikkat etmeli, fakat her otçul balığında et ihtiyacı olmaktadır. Kaliteli ve menşei bilinen yemler kullanırsak balıklarımız daha canlı, daha renkli olur. Daha çabuk büyür ve ürer. Haftada 1 kez balıklarımıza canlı yem olarak kan kurdu vermeliyiz.
    Ayrıca ısı, ışık ve havalandırmaya dikkat etmeli, gereğinden fazla balıklandırma yapmamalıyız. Canlı bitkilendirme de önemlidir.”

2. raincoy

raincoy

İsim:
    ceyhun avcı
    bunlara merakım büyük bi 10 tane kadar temin edebildim allahın izniyle üretmek işşallah onu beceririz bilgi sahibi olan varsa yotumlarını esirgemesin saygılar...

ENVER bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş