1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Koi yemi

Başlığı 'Japon, Vatoz, Çöpçü ve Diğer' kategorisinde molossus tarafından 10 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

1. molossus

molossus

İsim:
    caner şapağasıoğlu
    Ortalama 8-10 cm. boylarında 20 kadar koi japonum var.
    Büyük şehirde yaşamadığım için canlı yem bulmam pek mümkün değil.
    Şuan TetraPond marka yem kullanıyorum.
    Renklerinin güzelleşmesi ve büyüme hızları düşünüldüğünde ne tür ve hangi marka kuru yemleri tavsiye edersiniz?

2. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    Bu yemi mi kullanıyorsunuz Caner bey bende Japon beslediğim zamanlarda bu yemi kullanmıştım tavsiye ediyorum herkese, bu yemi kullandığım sıralarda balıklarım yumurta dökmüşlerdi, ayrıca yanında ciklet yemide veriyordum.

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 19 Mayıs 2015
  3. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    NLS Büyük boy jumbo diye geçiyor nette bir araştırırsanız karşınıza çıkabilir süper bir yemdir :heyo:

4. molossus

molossus

İsim:
    caner şapağasıoğlu
    Evet, aynı yemin kırmızı renkli olanını kullanıyorum. Üzerinde 25 cm. koiler için yazıyor. Ben elimle ufalayıp veriyorum.
    Bir sorum daha var; yemin son kullanma tarihi temmuz 2009. Bu ay bitince kalanını atmam mı gerekiyor yoksa 1-2 ay sorun olmaz mı?

5. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    Hayır neden atasınızki yeminizi son kullanma tarihi bir gün geçince bozulurmu sizce ? :) yem bozulunca kendini belli eder zaten ama bu yeme dikkat edin bendeki kutu yemin sonu kurtlanmıştı ama bu durum benim işime geldi lepisteslere canlı yem oldular haftalarca .

6. molossus

molossus

İsim:
    caner şapağasıoğlu
    Normal şartlarda bende son kullanma tarihlerini pek önemsemem. Bana ticari uygulama gibi gelir. Ama bu konu benim için hassas olduğundan sorma gereği duydum.
    Teşekkürler.

7. molossus

molossus

İsim:
    caner şapağasıoğlu
    Teoman bey, bahsettiğiniz yem aşağıdaki resimde görünen yem midir?

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 19 Mayıs 2015
  8. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    Evet caner bey bu yemdir gerçi ben bu yemi tuzlu suda arslan balığı vede diğer balıklarada veriyorum ama üzerindeki ciklet resmi tatlı su balıklarınada verilebildiğinin göstergesidir ,bu yemin çeşitlerini rotifer su ürünleri sitersinde görebilirsiniz :heyo:

9. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    Caner bey alabalık yemi bulursanız oda iyi olur diye düşünüyorum ne dersiniz ? hem maliyeti düşecektir hemde besleyici bir yem, alabalıkları öyle yetiştiriyorlar.

10. molossus

molossus

İsim:
    caner şapağasıoğlu
    Onu da araştırayım Emrah bey.
    NLS firmasının New Life Spectrum Koi Formula yemi de ilgimi çekti ama internet üzerinden satış yapan herhangi bir sitede bulamadım.

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Size aşağıda hazır yemlere destek ve aslına bakarsanız zaman zaman kuru yemlere destek olunması zorunlu olduğundan hazırlanması gereken bir diyet sunuyorum. Dikkate almanızı önerir ve yapım aşamasını bizlerle paylaşmanızı dileriz.

Bu mesaj içeriği sadece portala ait olup arama motorunda yerel paltformlarda bulunmamaktadır. dil:

Havuç.

Bu sindirime yardımcı olur, birçok vitamin ve karoten içerir. Ayrıca balığın renklerini ortaya çıkarır. A, B1, B2, B6. Fosfor, Potasyum ve Sodyum vitamini vardır içinde.

Soya fasulyesi Haşlanmış.

Yüksek protein içeriği nedeniyle balık savunmasında mükemmel. Vitamina A, B1, B2, E. Yaz aylarında Erkeklerde azgınlık, dişilerde doğurganlık. Nicotinic asit, kalsiyum, demir ve potasyum.

Fesleğen.

Doktorlar canlılık katacağını, uçuracağını şişireceğini belirtiyor. B6 vitamini, potasyum.

Tuna veya barlam balığı eti.

Vitamin B6, B12, E, D. Nicotinic asit, biotin, potasyum ve sodyum. Uçurmaya devam.

Pişmiş mercimek. A, B1, B2, B12 vitamini vardır. Nicotinic asit, biotin, folik asit, pantothenic asit, demir, potasyum, sodyum.

Bir blendır yardımıyla karıştırıyoruz ve sulu çimento haline getirerek paketler halinde istediğimiz kadar hazırlıyarak donduyoruz. Daha sonra ihtiyaç kadar keserek taktim ediyor ve keyifle yemelerini izliyoruz. Bu diyete spirulina ve bazı vitaminleri yine ekliyebiliriz. Artemia bile karıştırılabilir içine.

Azgın balıklar dilerim öp:

Düzenleme: 19 Mayıs 2015
  12. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    Temelim yine yaptın yapacağını .Dinamit hazırlamışsın :heyo:

13. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    Roket yakıtı tarifi vermiş temel abim :heyo:

14. molossus

molossus

İsim:
    caner şapağasıoğlu
    Temel bey, tarif için teşekkürler.
    Bir kaç sorum olacak. Sorularım komik gelebilir ama hata yapmamak için detaya giriyorum. Yoksa anlayışım kıt değil :F

Karışımda, adı geçen besinlerden biri yada bir kaçı (balık etleri gibi) bulunmazsa sorun olur mu?

Soya fasülyesi, filiz halindekiler mi yoksa bildiğimiz fasulye şeklindeki halleri mi?

Fesleğen (balkonumda dolu) saplarıyla mı eklenecek yoksa yapraklarıyla mı?

Balık eti yerine sıvı balık yağı eklenebilir mi :bilmem:?

Adı geçen besinler eşit miktarda mı eklenmeli yoksa gramajları farklı mı?

Dondurduğumuz ve daha sonra balıklara vermek için kestiğimiz parçaların erimesini bekliyor muyuz yoksa erimeden mi veriyoruz? Ya da donan karışımı kesip kurutup mu veriyoruz?

Son olarak, yemimizin dozajı nedir? Her gün mü, haftada bir mi yada hangi aralıklarla?

Sizi yine yoruyorum ama yakın zamanda bu karışımı hazırlayıp paylaşacağım.

15. molossus

molossus

İsim:
    caner şapağasıoğlu
    Bir de spirulina ve artemiayı nasıl temin edebilirim?

16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bu karışımı hazırlamanızı zaten şiddetle öneriyorum. Çünkü uçurur, şişirir, patlatır. sağol.gif

Balıkların bulunması zor olabilir ancak bu şart değildir.Tavuk çiğeri bunun yerine dahil edilebilir, karides dahil edilebilir. Bu anlamda kendinizi zorlamayın. Yağ kullanmayın tabi. Soya fasulyesi filizi bildiğiniz gibi büyük marketlerde satılır. Bütün olarak ekleyeceksiniz. Fesleğenin yapraklarını karışıma katacaksınız. Ben direk yaprak olarak veriyorum ( tabi onlar artık balık sayılmaz :F ) . Siz de yapraklarını karışıma kullanacaksınız. Ölçü için kendinizi zorlamayın, ne kadar yapıp saklayacağınıza bağlı olarak dengeli kullanın ürünleri yerter. Bunlar blendırda karıştırılınca sulu çimonto kıvamında olur. Dondurucuya koyun ve vereceğiniz kadarını kesin, kırın ve buzu çözülünce verin balıklara hepsi bu.

Yapımını paylaşın bizle, bizi de kendinizi de üzmeyin. öp:

spirulina eczanede...Artemia portal sayfalarında. öp:

17. molossus

molossus

İsim:
    caner şapağasıoğlu
    Karidesler pişmemiş eklenecek değil mi?

18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Pişmişleri Koiler değil siz yeseniz daha iyi olur. öp: Ben şahsen hazır pişmiş karidesi onlara vermem yerim. Pişmemiş olarak ama kabukları temizlenmiş olarak. Size bir kıyak daha başını ve bacaklarını kullanın kalsiyum katkımız olsun. öp:

19. molossus

molossus

İsim:
    caner şapağasıoğlu
    Tamam temel bey. Çok teşekkürler.
    Bu karışım benim makarna soslarıma benzedi :F

20. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Selam Caner Bey, sizin balkondaki fesleğenleri bir elime geçirirsem hiç şansları olmaz. Tere favorim son günlerde ama sizin fesleğenleride böyle verirdim balıklarıma. Benim bu balıklara bakmayın siz onlar artık balık değil. :F

Düzenleme: 19 Mayıs 2015

Sayfayı Paylaş