1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Kolay anlatımlı basit co2 üretimi

Başlığı 'Kendin Yap Genel Portal' kategorisinde Emrah Ece tarafından 23 Şubat 2009 başlatılmıştır.

1. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    İlk kez kurmuş olduğum fermante co2 sisteminin yapılışını sizlerle paylaşmak istedim, daha evvelden bir çok kişinin bu kurulumun yapımını paylaştığını biliyorum fakat ben lafı uzatmadan sohbet tadında kısaca anlatacağım ve en basit yöntemi anlatacağım.

(çizim tamamen bana aittir, izinsiz kullanılabilir :))

Gerekli malzemeler:

1 Adet 2,5 lt pet şişe
    Yeteri kadar hava hortumu
    1,5 bardak (300 gr) şeker şeker
    hamur mayası(Saccharomyces cerevisiae)
    ılık dinlenmiş su

Düzeneğin hazırlanışı:
    1) ilk ilk olarak şişe kapağına hortumun gireceği kadar delik açacağız
    2) daha sonra hortumun ucunu kapakta açmış olduğumuz deliğe sokacağız ve üzerine mümkünse sıcak silikon dökeceğiz, normal silikon bir müddet sonra yerinden çıkıyor gaz kaçağı oluyor, aynı zamanda kapağın altındanda dökersek daha sağlam olur isteyen üzerine silikonda kullansın.

Eriyiğin hazırlanışı

1) 2,5 litrelik şişeye 1 lt su dinlenmiş sı koyulup, 1 çorba kaşığı maya ekliyoruz iyice çalkalayıp mayanın suda erimesini sağlayacağız
    2) ayrı bir kapta 1 lt suyu 1,5 su bardağı şekerle iyice çalkalıyoruz şeker suda tamamen eriyene kadar
    3) bu iki karışımı 2.5 litrelik pet şişemizde karıştırıp tekrardan iyice karıştıracağız kapağı kapatıp hortumun ucunu akvaryuma bırakıyoruz

Önemli notlar:
    Şişenizi akvaryumdan daha yükseğe koyun akvaryumdaki su geri gelerek şişeye dolabilir ( daha karmaşık sistemde checkvalve kullanılır)
    Malzemenin ayarı iyi yapılmalıdır köpürerek akvaryuma girebilir ikinci şişe uygulaması kullanmıyoruz çünkü ( ikinci bir şişe daha kullanılıp gaz önce şişeye sonra akvaryuma aktarılırsa bu sorun ortadan kalkar)
    Sakın hortumun ucuna vana takayım gaz az gelsin diye düşünmeyin, şişe patlarsa anne ile yada hanım ile papaz olma durumu söz konusu birde temizlik çıkmasın başınıza :D

Bu sistem güvensiz gibi görülürse notlarıma harfiyen uyulduğunda hiçbir sıkıntı olmayacaktır, güle güle kullanın bol yeşilli akvaryumlar dilerim.
    saygılarımla...

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 14 Mayıs 2016
  2. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Emrah hocam; güzel bir sistem em34: En yakın zamanda yapılmış ve çalışır haldeki resimlerinide bekliyoruz ;)

Bu arada seni DIY sistemlerde görmek çok güzel.Sıra Abdullah hocamda :D

Paylaşımın için teşekkürler :cicek:

3. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Emrah,

Sen + CO2 = sopa

Senden bunu beklemezdim... Brütüs Emrah... kızgın:

4. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    Olcay abi teşekkürler...
    Abdullah ab biliyorsun her zaman low tech ciyim ama deneme amaçlı olarak bu kez co2 kullanacağım verim alırsam oh ne ala ama alamassam tabiiki çöpe gider :D

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ellerine sağlık Emrah. Paylaşımın ve anlatımın hoşuma gitti açıkcası teşekkür ederim. Böyle basit bir şekilde rotifer üretmenin yollarını arıyorum. Umarım böyle bir paylaşım içinde buluşuruz bu katagoride.

Saygılar...

6. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    Beğenmene sevindim Temel abi, sistem kolay fakat güvenlik düzeyi düşük, yazdığım notlara dikkat edilmesze sonuç facia olabilir, ben kurulumda checkvalve ve ikinci şişe uygulamasını iptal ettim ve önlemlerinide aldım önlem alınmadan yapılırsa sistem başarısız olacaktır, şu an sistemim evde çalışıyor bitkilere katkısı olacakmı yakında göreceğiz.
    Saygılarımla...

7. lepistes

lepistes

İsim:
    Muhammed Ali Tavur
    Evet Emrah, yazılanların dışına çıkılırsa benim başıma gelen herkesin başına gelebilir :D O günden sonra evde CO2 sistemi kuramıyorum yasak geldi.

8. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    Güzel bir çalışma Emrah Abi. Emeğine sağlık. Bitkili akvaryumlarda işe yarayabilecek bir sistem.

Saygılar...

9. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    Teşekkür ederim arkadaşlar :)

Muhammet aslında kamufle etmesi kolay, üzerini siyah folyo ile kapla, güzelce sar belki içini görmezlerse hava motoru diye yutarlar (bkz.yalana teşvik) :D :D :D

10. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem
    Emrah o sistem çok tehlikeli.Suyunun bir süre sonra bulandığını görürsen demedi deme.Damlacık sayacı taksaydın daha iyi olurdu.
    CO2'ye hayır ateş:

11. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    Ne olacak bulanınca Cem :) Akvaryuma maya karıştırmıyoruz ya co2 çıkarıyoruz sadece ben ayarı çektim merak etme :D Kendim sayarım kabarcığı :D

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Selam,

Güvenlik düzeyinin düşük olması önemli bir eksik elbette. Bu eksik üzerine eğilmek gerek. Co2 düzeneğinin patladığına şahit olduk defalarca, sıkıntı yaratacak bir durum.

13. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    benimkinin patlamayacağına garanti verebilirim :) gazın ağzını tıkayan hiçbir şey yok, eğer hortuma vana taksam ve kapatsam belki patlardı ama patlaması mümkün değil,Güvenliği düşük derken ağzında check valf yok, ve 2. şişe yok bu durumlarda akvaryumdan geri gelen su şişeye dolabilir bu sorunu şişeyi akvaryumdan yükseğe koyarak hallettim, mayanın taşıp akvaryuma akması sorununu ise malzememi tam kıvamında hazırlayarak hallettim bir haftadır kullanıyorum sorun yaşamadım

14. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Tembelim ama en azından bitki bakımı için CO2 takviyesine gerek olmadığını biliyorum ve güvendeyim... :D

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 14 Mayıs 2016
  15. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    Abdullah abi sen co2 kullanma... ben bir haftadır bitkilerde çok iyi gelişim gözlemliyorum. Çalışmamı sabote edip baltalama bakim sen sopa :D

16. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Bitkilerinde çok güzel gelişim kaydediyorsun demek... Dikkat et de fazla süper gelişmesinler... Kızardıkları zaman ölümleri yakındır... Biraz daha zorlarsan kararırlar bile... :D

Bu arada bir yerlerden kendine fosfat gübresi bul bari... Malum bir müddet sonra akvaryumunda fosfat kalmayacaktır... O zaman seninkiler ne kadar CO2 solusalar bile fotosentez yapamayacaklar, daha da vahimi yaşamayacaklar bile...

Tabii fosfatı fazla kaçırısan bu seferde yosunlara davetiye çıkarmış olacaksın... Yosunlar gelince senin bitkiler ile rekabete girecekler... Bakalım kim kazanacak...

Su değişimi yapıyor olsa idin fosfatı kısmen eklediğin yeni sular ile sağlamış olacaktın ama o da yok sende...

Görüyor musun bir su değişimi yapmaman ve bir de üstüne CO2 takviyesi yapman nelere mal olacak... :D

Anladığını umuyorum girdiğin yolun tehlikelerini... bak:

17. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    Göreceğiz bakalım Abdullah abi :)
    hem ben co2 yi temelli kullanacağım demedim :) bitkiler şöyle bir serpilsin yavaş yavaş co2 yi keseceğim

18. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Ben senin söylediğine inanmam artık... Daha önce de CO2 kullanmak gerekmiyor diyordun... Sen yine de bir yerlerden fosfat gübresi bul da bitkilerin "cavlamasın"...

19. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    :D Co2 kulllanmak bencede gereksiz ve aceleci adamların işi sabretsem yine bitkilerim gelişecek, ama ben hızlı olsun istiyorum co2 ye devam kızgın:

20. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Yani Emrah küçük dilimi yutturdun bana... Şimdi CO2 kullanmana "kılıf" olarak aceleci ruh haline sahip olduğuna dair sana ait savı mı ileri sürüyorsun? :D

Ne cümle kurdum be... :D

Sayfayı Paylaş