1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Kole tang hastalığı hk.

Başlığı 'Hastalık/Parazit Tanı ve Tedavileri' kategorisinde Erdal tarafından 4 Mart 2015 başlatılmıştır.

1. Erdal

Erdal

Aktif şekilde hareket eden yem yiyen kole tang dün akşam akıntısı az olan bir kayanın kenarına yaslandı uzun süre oradan ayrılmadı, solungaç hareketi çok hızlı ve ağzı sürekli açık durmaktadır. Sabah aynı yerde aynı şekilde duran balığı 10 litre karantina tankına aldım 1018 gibi tuzluluk 28 derece ısıya ayarlandı.

Balığın derisinde yüzgeçlerinde vs herhangi bir hastalık belirtisi görünmüyor akvaryumdaki diğer hiç bir balıkta herhangi bir anormallik yok hepsi gayet aktif ve yem yemekte,

İhtimalleri masaya yatırmak lazım
    1. Angele ayar olan tang kovalarken kafasını çarptı, ki düşük ihtimal :)
    2. İç parazit olma ihtimali, yüksek
    3. Zehirli birşey yedi, düşük
    4. Hava kesesi problemi, düşük
    5. Balık siyanürlüydü anca kendini belli etti, yüksek ihtimal
    Temel abide siyanür üstünde durdu hepinizin fikir ve önerilerini bekliyorum

2. vicia ervillia

vicia ervillia

Yer:
    manisa
    İsim:
    burcak arbil
    Kole tang dengesiz bir balıktır =)
    Benimkide yara bere sürekli dolaşıyor.. İki gündür akıntı motorunun altındaki cam kısma kafayı taktı oralara sürtüp duruyor..
    Bir gün yüzgecini hırpalıyor diğer gün sırtını göğüs kısmını yaralıyor.. Ama çabuk iyileşiyor. Sabahları uyku sersemi gibi dolaşıyor yem atsan yemez iki saat sonra fişek gibi bir sağda bir solda yem arar=) Ters falan yüzerken yakalıyorum bazen=))
    Ağzı benimkininde camdaki yosunları yemekten acık dolaşıyor diğer canlılarda sağlıklıysa pek sanmam birşey olacağını..
    Hatta bende ilk zaman kendi sayfamda bunu yazdığımda siz demiştiştiniz buna benzer şeyler=)

Düzenleme: 4 Mart 2015
    Erdal ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  3. Erdal

Erdal

Eve kontrole gittim öğlen arası değişim yok, çok hızlı soluk alıp verme devam ediyor tipik görülen kole tang hareketlerinden değil bu sefer ki atlatabileceğini düşünmüyorum zamana bıraktım elimden geleni yaptım onun konforu ve iyileşmesi için.

4. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Geçmiş olsun Erdal bey :( Yeni eklenen bir balıktı sanırım.

5. Erdal

Erdal

Evet Yağmur öğlen aktif olan bir balık hastalık belirtisi olmadan akşam bi yere dayanmıştı elimden birşey gelmez

6. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Hay allah yaaaa.İnsan balığın çaresizliğini izleyince daha kötü hissediyor.

Erdal bunu beğendi.
  7. Erdal

Erdal

Yemek yemedim eve gitim öldüyse gömeyim düzeldiyse sevineyim diye ama durum aynı çok hızlı nefes alıyor ve hava taşına dayanmış yan yatmamak için öyle duruyor.

8. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Geçmiş olsun kardeşim şimdi gördüm geçmiş olsun, ne oldu ki durup duruken anlamadım.

Erdal bunu beğendi.
  9. Erdal

Erdal

Heh bende anlamadım paylaşayım dedim :D Yanlız tangi çıkartmak angele yaradı hayvan gezintiye çıkmıştı öğlen :)

veysel bunu beğendi.
  10. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    O angeli bir tokatlarım valla aklı gider.Utanmaza bak.

MESUT_KERİM bunu beğendi.
  11. Erdal

Erdal

Ablası fena baskı vardı üstünde tang kovalıyordu ortaya çıkınca garibim fırsat bu fırsat dedi :)

Düzenleme: 4 Mart 2015
    MESUT_KERİM, veysel ve YMR_AY bunu beğendi.
  12. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Erdal geçmiş olsun. Siyanur var ise karnında şişlik oluyordu diye hatırlıyorum var mı öyle bir belirti.
    Akvaryumda cyano gibi bir şey var mı? Yemiş olabilir mi?

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Nedensiz bu hale gelen balığın sorununu hele ki akvaryumdaki herkes sağlıklıyken anlamak imkansız. Yeni balığın tipik 20-30 günlük süreçte siyanürün etkilerini göstermesi de olabilir veya gerçekten gece kaya arasına sıkıştı ve öyle kaldı. Kayayı oynatınca çıktı oradan demiştin sanırım belki de sıkıştı. Yahut balık sorunluydu hastalık ilerledi.

Ayırdığın iyi olmuş, karantinaya bol oksijen ver. Tuzluluk 1.016 civarı iyidir.

14. Erdal

Erdal

Yok levent yosun bile yok tankta snailler bile yeme bağımlı oldu :)

Durumu aynı abi hava taşı ve şelale filtre çalışıyor tuzluluk 18 civarı durumu hala aynı, karnı şiş değil yara bere yok, benek yada leke yok sadece renk solgun. Ben hafta sonunu göreceğini düşünmüyorum. Diğer balıklar gayet sağlıklı onlarda benek vs bişey yok.

15. vicia ervillia

vicia ervillia

Yer:
    manisa
    İsim:
    burcak arbil
    Hocam nedir son durum?

Erdal bunu beğendi.
  16. Erdal

Erdal

Kole malesef kurtulamadı yapacak birşey yok büyük ihtimal siyanürlüydü diyoruz artık

17. vicia ervillia

vicia ervillia

Yer:
    manisa
    İsim:
    burcak arbil
    Geçmiş olsun erdal bey benimde 5 aylık olan Naso bu sabah hızlı soluk alıp verme halinde yem almıyor

Erdal bunu beğendi.
  18. Erdal

Erdal

Şişkinlik filan varmı yada değişik birşeyler ?

19. burak ozu

burak ozu

Yer:
    Bursa
    İsim:
    burak özügeldi

Sayfayı Paylaş