1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Komando Çöpçü Balığı Beyaz Benek Hastalığı

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde Ankaraguclu tarafından 30 Ocak 2012 başlatılmıştır.

1. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem
    Ben geçen Hafta Komando Çöpçü Balığı aldım. Aldığım yerde iyice incelememe rağmen farkedemedim eve gelince gördüm akvaryuma koydukdan sonra fark ettim siyah kumun arasında daha bi belli oluyor. Beyaz benek hastalığı vardı bende hemen metilen mavisi döküp ısıtıcıyı 29-30 a getirdim ve 1 haftadır böyle duruyor İlaç etkisini gösterdi, döküldü benekler bu konuyu açmamın sebebi aman dikkat edin bu akvaryumculardan herşey beklenir. Adamlar içerisinde ölü balığı bile almıyorlar yemlemiyorlar beyaz benekli vs diğer hastalıklı balıklar oluşuyor.Aldığımız yeri iyice inceleyip alın lütfen benim gibi hataya düşmeyin eğer o gün geldiğinde fark etmeseydim diğer balıklarada bulaşabilirdi ve bunun bedeli çok ağır olurdu.

2. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Cevap: Kesinlikle Okuyun Arkadaşlar !!!

Miraç uyarın için teşekkür ederiz :) Bu önce sana sonra bize iyi bir ders oldu. Balık ne durumda şimdi? Akvaryumu hiç güncellemiyorsun bak, gözümden kaçtı sanma he :)

3. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem

Burak abi balıklarda şuan hastalık geçti.Güncellemiyorsun derken abi anlayamadım :D

4. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

E hani akvaryumun son hali? Hani çıkarmıştın renkli taşları, yapay bitkileri? Çıkık halini göremedik??

5. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk

Burdaki akvaryumculardan Allah Razı Olsun adamlar çok iyiler kepçeyi veriyorlar eline istediğini tut diyorlar. :)

6. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Miraç, beyaz benek kuma döküldü ve akvaryum tamamen kurtuldu mu? Balık beneklerinden kurtulduktan sonra bir şey yapmak gerekiyordu, nedendir? nedir?

7. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem

Burak abi balığın köpek balığı gibi olan bi yüzgeci var en üstte sanki orasında var gibi görüküyor kepçeyle alıp bakıyorum ozaman görükmüyor. Cumartesi günü dişi plati öldü sebebini bilmiyorum.Su değişimi yapmak gerekiyor galiba değilmi?

8. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem

İşte Burak abi yeni hali bu :D

9. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Hatırladığım kadarıyla beyaz beneğin bilinen 5 türü var ve hep aynı şekilde müksediyor, yayılıyor ve tedavi ediliyor. Bazen tam tedavi edilemiyor, tekrarlaması geciktiriliyor veya durduruluyor. Beyaz benek bir tür iç parazit hastalığı. Hayvancık bu hastalığa yakalandığı zaman kendisini taşa toprağa sürterek kurtulmaya çalışıyor. Yüzerken aniden hızlanması da dikkat çekici, yüzme esnasında vücudunda bir yanma veya iğne batması gibi bir tür rahatsızlık meydana geliyor, ya kurtulmak için ya da paraziti dökmek için aniden hızlanıyor balık.

Bazı ilaçlarla tedavisi mümkün. Ben isim vermeyeceğim yanlış olur. Sen araştırırsan eminim hem daha çok şey öğrenirsin hem de o ilacı bulursun. Bir miktar su değişimi yapmak gerekir, dip çekimiyle. Fakat ya hakikaten dinlenmiş su kullanmak ya da içme suyu kullanmak gerekir. Aksi takdirde egne bir takım kimyasallar kullanmak zorunda kalabilirsin.

Sıacklığı arttırmak yerinde bir davranış.

10. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem

Abi kullandığım ilacın ismi : contra ıchthyo Balık onu ilk geldiği günde yapıyordu artık yapmıyor.Kaya tuzu 'da dök diyorlar ama ilacı dururken ona ihtiyac duymadım ben abi.

11. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Bir şey soracağım, fotoğraflar ben mesajı yazarken eklendi sanırım, plati neden ters yüzüyor, sen mi eğittin :) ve karnı neden o kadar şiş?

12. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Cevap: Komando Çöpçü Balığı Beyaz Benek Hastalığı

Yahu contra ıchthyo neymiş diye bi baktı, bu bildiğimiz metilen mavisi! Ama bu ilaç yararlı bakterileri de öldürür yani sistemi sıfırlar. Miraç sen de benim kafadansın he, bi şey yapıyosun sonra araştırıyorsun :)

Sen şimdi bu ilacı kes kullanmayı hatta hiç bir ilaç kullanma. Sadece dipten çekim yap biraz, ısısı dengelenmiş olan bir suyla %30 kadar değişim yap ve mutlaka dip çekimi olsun. Bir de kendin için deği, benim için de değil, balıklar için artık bir arka fon yapıver hani yapıcaktın? Bitki işi ne oldu? Hani demiştim ya bir yer var diye, çankayadaydı galiba. Ben hala gitmedim herhangi bir canlı almaya, gideceğim zaman söz, aklımda.

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Contra ıchthyo biyolojik yaşama zarar vermez, bitkilere hafifte olsa faydası dokunabilir. Ancak tedavi sonrası kısmen su değişimi veya aktif karbon kullanımı iyi olur. Bu arada bu aylarda su değişimi vb işlerde ısıya özellikle çöpçü balıklarında çok dikkat etmek gerekir.

14. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem

Burak abi o gördüğün ters yüzen plati kambur'du ve öldü :( abi ama ilacın reçetesinde beyaz benek ilacı yazıyor.Arka fon daha almaya gitmedim abi fırsatım olmadı. bilgin için teşekkür ederim Temel abi.

15. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Tamam sakin sakin halledeceğiz bu işi :) Arka fon almaya gitme aslında, eğer istersen şimdi bir tane yapabilirsin diye düşünüyorum ne dersin ?

16. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem

Abi ben Beceremem :)

17. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Gel hadi beraber yapalım. Evde şunlardan biri veya bir benzeri var mı ? Ve daha fazlası, neler var kırtasiye işi?
    İlk aşure neden ve nasıl yapılmıştı?

Makas
    Selobant
    Elişi kağıdı
    Boş a4 kağıdı
    ip / dikiş ipliği değil. daha kalın ip
    Boya, fırça - boya için mavi renk ve/veya tonları - boya yoksa nar, lahana, portakal... Fırça yoksa ceviz, patates, onlar da yoksa eldiven, o da yoksa gazete kağıdı...
    Sünger parçası
    Su

Aslında neler var sence fon yapabileceğimiz sen bi söylesen de işimiz kolaylaşsa :)

Edit : en basiti ne biliyormusun, sade beyaz bir mum. Beyaz 2-3 tane a4 kağıdı ve suluboya. bunlar var mı?

18. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem

Evet abi mumlu dediğini uygulayabiliriz.Becerebilirsem :)

19. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Berecerebilirsin tabii ki. Akvaryumun arka camı ölçüsünde dik veya yan duracak şekilde a4 kağıtlarını yan yana yapıştıracağız. Kağıtları yanyana koyup bi denermisin dik mi yapalım yatay mı?

Yani cam ölçüleri neydi? (Akvaryum ölçüleri 65-36-26) eğer ölçüler bunlarsa dikey olarak kağıtları koyabiliriz ve alttan üstten çerçeve payı da var. Belki ucu ucuna kurtarı belki de yetmez, bi denermisin?

detay ve açıklama:
    Akvaryumun arka camını tamamen a4 kağıtla kapatacağız, kağıtlar arasında boşluk kalmayacak şekilde yapıştıracağız kağıtları birbirine. ve akvaryum camı üzerinde de boşluk kalmayacka şekilde kaplayacağız arka camı.

20. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem

Tamam abi yarın yapsak şuan ev musait değilde.

Sayfayı Paylaş