1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Konç Kavgası

Başlığı 'Tridacna ve Diğer Yumuşakçalar' kategorisinde Saruman tarafından 24 Aralık 2011 başlatılmıştır.

1. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR
    Malesef en güzel görüntüleri ve konçun hermiti tekmeleyerek uzaklaştırma görüntülerini makinanın pili bittiği için yalnızca ben izleyebildimdans:

Kon kavgas | zlesene.com Video

[IZLESENE]5352189[/IZLESENE]

hiter bunu beğendi.
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Konç Kavgası

Ellerine sağlık hocam. Mücadele azmi nasıl en üst düzeyde değil mi, taban da pırıl pırıl görünüyor. Ne yer ne içerler bunlar?

3. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner

Bence hermit gelir kavga biter :D

4. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Abi ne kavgacı bir koloniye sahipsin bunlar yakında çete de kurarlar.

5. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR

Hermiti tekmeleme görüntülerini de çekebilseydim harika olacaktı.Yeni akvaryumu kurdum ama eski suyum ve kayalarım ile kurduğumdan diatom yaşanmadı.Tabanda WhiteX beyaz kum kullandım, bolca yemleme yaptığım için yere düşenlerden yeterince yiyorlar. Akvaryumun tanıtımını sipariş ettiğim yeni led armatürüm gelince yapacağım.

Ayrıca gözlemlerim sonucu şunu söyleyebilirim ki büyük konçlar ciddi anlamda hermit ile başa çıkabiliyorlar, hatta konçların aslında agresif canlılar olduklarını söyleyebilirim.Özellikle sırtlarından bir şey dolaşsın istemiyorlar.Bazen limpet salyangozları konç sırtında görüyorum, zavallı konç onu sırtından atmak için ne mücadeleler veriyor görmeniz gereken bir olay:)

6. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner

Abi herşey hermitin büyüklüğüne bağlı. Bendeki küçük hermitler kimseye sataşamıyor. Ama bir tane kocaman vardı, kolları kabuğun içine sığmayan. Bir gün baktım konç kayaların üzerinde dolaşıyor. Allahallah dedim çıkmazdı bunlar dekorların üzerine. Ve sonra farkettim ki içindeki bizim koca hermit. Halletmiş o işi. Şimdi çıkardım onu ve onun gibi bir iki hermit vardı büyük onları. Balkonda su değişiminden artan suyun içindeler. Hat har ederek dolaşıyorlar. Akvaryuma geri koysam balıkları bile yiyeceklermiş gibi bakıyorlar :)

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Bu konuda bir merakım oluştu. Ben de iki tane hermit var Burak vermişti yerli olanlardan. Bunlar dekorun tepesine kadar çıkan felaket canlılar ama merakım bunların büyüyüp büyümediği ve yine büyüdüklerinde ki büyürler muhtemelen kabukları yetmezse ne olacak akvaryumda?

8. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner

Büyük salyangoz varsa onu öldürüp kabuğunu alıyorlar, eğer daha da büyürlerse konçların kabuklarını alıyorlar. Kabuk alışları çok acımasızca gerşekleşiyor. Salyangoz yada konçun kabuğuna girip onları içten içten yiyerek bitiriyorlar. Bu şölene genelde karidesler ve bazen balıklar da katılıyor. 1080 çözünürlükte izlerseniz detaylar daha net anlaşılıyor.

Hermit ve karideslerin salyangoz katliamı - YouTube

Dikkatli bakılırsa salyangozun halen daha kabuğunun içinde kurtulmak için çırpındığı görülebilir. Ancak ayni kabuk içinde bir de hermit var. Kabuğun içine girmiş ve salyangozu yiyor. Bu esnada dışardan da karides ve diğer bir hermit hayvanı parçalıyor.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Süper video Özgün tebrikler. Bilgiler çok güzel ama şimdi diyelim ki yani mesela ben de konç ve salyangoz yok. Kısaca ortada bir kabuk yok ve yine kabuk savaşı verecek bir canlı kabuğuda yok. O zaman ne olur bunlar ölürler mi acaba?saat:gif

10. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner

O zaman ne olur hiçbir fikrim yok abi saat:gif

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Deniz kenarından uygun deniz kabuğu bulup ekleyeceğiz akvaryuma sanırım.

12. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Bende çok sayıda vardı. Büyüyorlar, büyürken de kabuk değiştiriyorlar. 2-3 haftada bir akvaryumdan boş bir hermit kabuğu çıkarıyordum. Kabuk derken host edindiği salyangoz kabukları değil, kendi giysisi yani kitin tabakası. Çoğu kabuk değiştirdiklerinde eski hostlarıyla devam ediyordu. Kıskaçlarından büyüdükleri belli oluyordu ama hostları aynıydı. Demek ki bir kaç beden büyük almışlar salyangozlardan seneye de giyerim diye:)

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Hııım bu ilgin. Kısaca sorun etmeye gerek yok o zaman bir süre daha. Güzel gözlem gerçekleştirmişsin Burak kutlarım.

Sayfayı Paylaş