1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Konuşan Vatoz

Başlığı 'Japon, Vatoz, Çöpçü ve Diğer' kategorisinde ZeRo-x7 tarafından 3 Haziran 2011 başlatılmıştır.

1. ZeRo-x7

ZeRo-x7

Yer:
    İstanbul/ Beykoz
    İsim:
    Murat Sarıoğlu
    Genel ismi: Konuşan Vatoz

Latinca ismi: Platydoras costatus

Coğrafi Bölge: Peru

Kendi Türlerine Davranışı: Orta derecede agresiftir. Saklanacak yerleri bol olduğu sürece sıkıntı olmayacaktır.

Bakım Zorluğu: 1

Beslenme: Hem etçil hem otçul.

Boyları: Max. 22 cm’ dir.

Akvaryum: Min. 10o litre olmalıdır.

Akvaryum Su Sertliği: Yumuşak

Akvaryum Sıcaklığı: 24°C - 27°C

Akvaryum pH: 5.8 - 7.5 pH

Merhaba bu vatoz türünü akvaryumumda besliyorum yaklaşık iki haftadır peşindeyim:D Gözlemlerimi paylaşmak istiyorum , konuşan vatoz denilmesi ismini neden burdan aldığı suyun dışına çıkardığınızda acayip sesler çıkarmasından'dır. Akvaryumda gündüzleri nerdeyse hiç göremiceniz bir vatoz türüdür hani normal vatozlar vardır siyah nerde o çalışkanlık bunda:D. Gündüzleri kendini iyi kamufile edebiliyo göremezsiniz anca akvaryumu dağıtmanız gerekir , kuma kendini gömüyor eğer saklana'mıcak dekorlar yoksa, etcil bir vatoz türü olduğundan kendinden küçük balıklara hiç acıması yok ben en son çöpcümü zor kurtardım:D Sonra ayrı bir tanka aldım küçük bir tank, ve orda gözlemlerimi yapıyorum. Gündüzleri görünmüyo ama gece loş ışıkda bukadar seri bir balık ilk defa gördüm vatozlarda, gece ufacık yem parçasını suya bırakın nokta atışı ile onu kapıcak görüceksiniz. Yani bu vatoz türünü alcak arkadaşlar gündüzleri izlicem düşüncesiyle almasınlar göremezler akvaryumda ama gece loş ışıkda geçin izleyin nekadar hızlı olduğu görüceksiniz..

Heliak bunu beğendi.
  2. -kubilay-

-kubilay-

İsim:
    kubilay ferik
    Cevap: Konuşan Vatoz

Sizde şuan boyu kaç cm bu balığın.Ayrıca bu nasıl kendini kuma gömüyor ilginç bişey çekebiliyosanız videosunu çekermisiniz kendiini kuma gömerken ki halini

3. ZeRo-x7

ZeRo-x7

Yer:
    İstanbul/ Beykoz
    İsim:
    Murat Sarıoğlu

Kubilay bey iki hafta oldu alalı 6, 7cm akvaryumda anca geceleri çıkıyo ortaya:) Videosunu çekmek hayli zor ama denerim.

4. -kubilay-

-kubilay-

İsim:
    kubilay ferik

Tamam murat abi çekemezsenizde canınız sağolsun balık akvaryuma alışınca belki daha rahat çekebilirseniz o zaman çekersiniz .

ZeRo-x7 bunu beğendi.
  5. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Murat kardeş , sen bu konuşan vatozun kendisini kuma gömdüğünü gördün mü ??? Ben 2 sene baktım bu balığa hiç öyle bir davranışa denk gelemedim.. 2 sene bakıpta böyle bir anı yakalayamadıysam üzülürüm yani...

6. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Konuşan vatozlar herzaman ilgimi çekmiştir ama beslemek hiç nasip olmamıştı. 41 kere Maaşallah olsun vatozuna Murat.:nazar:

ZeRo-x7 bunu beğendi.
  7. ZeRo-x7

ZeRo-x7

Yer:
    İstanbul/ Beykoz
    İsim:
    Murat Sarıoğlu

Volkan abi evet gördüm iki sene bakıpda görmemek üzücü bir durum. Kuma şu şekilde kendini zorda olsa gömdüğünü gördüm akvaryumda saklanıcak yeri olmucak dekor filitre v.s. Sadece kum bırakıp konuşan vatozu bırakırsan, gündüz saklanmayı çok iyi beceriyo zaten , kendini kuma gömme'ye çalışıcakdır yüzgeçlerini ve kuyruğunu kullanarak kürek misali kendini gömüyo bendeki, tabi bu görüntüyü yakalamak biraz şans işi bence ama gömüyo peşindeyim kendini gömmeye çalışırsa video çekicem hemen dijital makineyi sabitledim akvaryumun yanına:D teşekkürler olcay abi .

8. levent.d

levent.d

İsim:
    levent deniz
    Konuşan vatoz bende besliyorum 8 - 9 ay oldu alalı tesadüf bir balıkçıda gördüm ve çok hoş göründüğü için aldım, bu balıktan daha önce hiç görmedim hatta yalan söylemeyeyim ismini bile bilmiyordum geçenlerde mantar oldu ölecek diye çok korktum, tedavi başarılı geçti ve balığım şükürler olsun ki çok iyi, gayet sakin ve uysal bir balık bendeki saklanıyor ama küçük balıklara bir zararını görmedim, henüz konuşamadık kendisiyle ama biz sessizde anlaşa biliyoruz :) bula bilirsem bir eş alacağım, ben birçok vatoz türü besliyorum ( L 144 lonngfin blue eye. L46 pleco ) gibi birçok kaliteli türlerim var ama benim gözümde en değerli olan( platydosar costatus ) tur.
    Arkadaşlar akvaryum hobiciliği benim gözümde dünyanın en zor ama en mükemmel hobisidir, ilk akvaryumum 40 litrelik küçücük bir şeydi şimdi ise 1400 lük dev bir akvaryumum ve içinde eşine çok ender rastlanacak Discuslarım var, balıklarınızı sevin onlarla ilgilenin bunu balıklarınız hissetsin ve buna emin olun ki bunun karşılığını onlar size fazlasıyla verecektir.
    Siz değerli insanlara ve balıklarınıza sağlıklı yaşamlar dilerim.

Sayfayı Paylaş