1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Konyada Başbelası Bir Akvaryumcu.

Başlığı 'Forum Arşivi' kategorisinde LostRua tarafından 19 Mayıs 2010 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Bugün bir akvaryumcuya gittim yakından tanıdığım biri ve akvaryum ile ilgili genelde hep oraya giderim haftada bir kesin uğrarım desem daha doğru olacaktır.

İçeri girdiğimde 3 kişi akvaryum beğeniyor papağan türünden alacaklardı. Akvaryum verdi 100 litreye yakın kum salnımılarına önem vermeden 3 çeşit taban kumu oluşturdu yapay bitkileri yapay vazoları herşeyi yapay olan bir akvaryum kurdu iç filtreye geldi sıra öyle büyük ve güçlü bir filtre verdi ki o akvaryumun içindeki balıklara acıyorum.Bir ısıtıcı verdi 300 watt derece verdi dijital mıknatıslı cam temizleyiciler ve daha gereksiz yüzlerce ürün bir topladı ki tüm ürünler 486 TL karşılık geldi. O fiyatı duyunca birden şok oldum yıllardır yaptığım akvaryuma o kadar para vermemişimdir. Onların yerinde olsam ve yakında balıkları kesin ölecektir bu hobiden soğurum. O yüzden yeni başlayan arkadaşlar lütfen uzun zamandır akvaryum ile ilgilenen kişiler ile başlayın bu hobiye yada akvaryumportali gibi gerçekten bu hobiye gönül verenlerden destek alın lütfen yurt dışında kaç çeşit balık türü var birde ülkemizde kaç çeşit bunları geliştirecek biziz o yüzden lütfen bu konuya önem verelim.

2. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    Arkadaşlar herşeye de bu kadar kızmamak gerekir diye düşünüyorum.O adamın amacı sonuçta para kazanmak.Haklısınız yapay bitki,aşırı güçlü bir filtre ve 300 watt gereksiz gözükebilir.Ancak balıklar ölecek gibi kesin bir tabir kullanmak yanlış olur.O yapay bitkiler şimdi zararlı diye adam satmayacak mı? 300 watt ısıtıcı bu adama daha çok para kazandıracak adam satmasın mı? Cam silicisi gereksiz mi? Ne yani karşıdaki adam isteyince akvaryumcu "Abi gereksiz alma" mı desin? Bu kadar da abartmamak gerekir.Bu adamların amacı para kazanmak.Fanus,yapay bitki vs.. vs.. bunlar zararlı şeyler.Ancak adam satmaya mecbur..

3. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Evet adam satmaya mecbur ama biz almaya mecbur muyuz ? Bir bilgilendirme yok. Ve emin ol ki o balıklar ölecek yakında o 3 kişiyi tekrar orada görürsem size söylerim. Bizim amacımız dağol ortamına en yakın şekilde akvaryumumuzu geliştirmek. Ülkemizde kaç tane balık türü var kaç tane akvaryum sevdalısı var. Bizim amacımız evlerimizde balık besleyerek yavrularını mı satmak. 100 tane balığı aynı akvaryuma mı doldurmak küçüçük balıktır diye 50 litrelik akvaryuma 50 tane sarı prenses yavrusu sığar mı demek gerekiyor ? Bu akvaryum para meselesi değil 3 kuruş param olmadığı dönemlerde oldu ama bu sevdadan vazgeçmedim. Emin ol o çocuğun balıkları ölünce bir hevesle aldığı o kadar para verdiği malzemelerin gereksiz olduğunu görünce ne olacak bunu bir düşünsene. Aramızdan bir kişi daha kaybolacak. Bizim amacımız bilgilendirmek geliştirmek öğretmek. İşte o zaman bu ülkeyede akvaryumculuğada katkın olur.

4. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    Doğru söylüyorsunuz.Peki neden bu kişi bu alış-verişi yaparken uyarmadınız? Alış verişi yapan çocuk bu gibi hatalara düştü ise büyük ihtimal hobiye yeni başlamıştır.O nerden bilsin doğal ortam oluşturma olayını...

5. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    O ortamda uyarmak imkansızdı tanıdığım bir akvaryumcu ve sen olsan bana mı güvenirsin yoksa akvaryumcuya mı daha hiç birşey bilmiyor çocuk. Benim burada yapmak istediğim biraz olsun balıklarımızı düşünmeyi akvaryumumuzun boyutlarıyla ilgilenmeyi bırakıp gerçekten akvaryuma sevdalı kişileri arttırmak. Emin olun ki o zaman balık çeşitliliğimizde artacakdır. Burada yapmak istediğim tek şey akvaryum ile ilgili bilgilendirmeleri arttırmak. Kaç tane akvaryum ile ilgili dergilerimiz var. Kaç gazete bir köşesinde buna yer veriyor ? Sizce de bunu kendi kendilerinemi akıl edecekler yoksa bizim gibi akvaryum hayranları sayesindemi gündeme gelecek bu konular.

6. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    Sizce bu dedikleriniz olabilir mi? Gazeteler cinayet haberlerinden,işsizlik haberlerinden,Türkiyede'ki siyasal olaylardan,spor gündeminden yer bulup da gazetelerden bölümler ayırabilir mi?

Dergi konusuna gelince yanılmıyorsam zaten dergi var.Devam ediliyor mu basılmasına bilmem ancak dergi olduğunu hatırlıyorum.

Doğuş Bey Türkiye'de şu anda hobinin ileri gitmesi adına en büyük kozlar "Akvaryum Hobisi İle İlgili Forumlar..." Bunun dışında ne yazık ki hobicileri bilinçlendirme seçenekleri yok.Tek yol interneti olan forumları takip edecek olmayan hobici arkadaşına bildiklerini anlatarak yoluna devam etmesini sağlayacak.

7. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Baş belası akvaryumcular derken yanlış bir başlık sanırım bu, Doğuş.

Her akvaryumcuyu aynı kefeye koyamayız aralarında, hobiye gönül vermiş hobicilikten gelme bir çok akvaryumcuda var, bunları tenziğ ederek konu açmak gerekir. Günümüzde bu kadar çok, bu hobi ile ilgili platformlar varki, alan vatandaşta araştırıp alsaymış, akvaryumcuların mesleği ekmeği bu ticaret çatısı altında, hepsine karşı ön yargılı davranamayız........

Yanılıyormuyum acaba?

fth-94, cirol ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  8. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    İlk mesajımda bunu belirtmek istedim.Sonuçta hep akvaryumcuya kızmamalıyız.Adam ekmeğinin peşinde.Alan kişi neden araştırmadan sormadan alıyor.Nasreddin Hoca'nın fıkralarına benziyor.Hırsız fıkrasına hani Hoca demiş ya; Hırsızda hiç suç yok mu?

Hep akvaryumcuda mı suç? Alan kişide hiç suç yok mu? Bizim halkımızda zaten araştırma öğrenme gibi bir uğraş yok... Bunun sonucunda böyle konular açılıyor ve akvaryumculara suç atılıyor.Biraz da konuya akvaryumcunun bakış açısıyla bakmak gerekir.

murer bunu beğendi.
  9. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Tam olarak onu demek istemedim evet bu yolda ilerleyip sırf paranın içinde koşanlar için demedim konyada tanıdığım 3 akvaryumcu var onların 3 tanesindede bu sorun var bana gerçekten yardımcı olan abilerimde oldu akvaryum konusunda zaten bende bu başlığı anlattıgım akvaryumcuya niteledim.

Bir örnek daha verecek olursam adam sırf toptancıdan getirip suyun içine koyuyor kulaktan dolma bilgiler ile. Sarı prensesler ile lepistesleri aynı yere koyabilirmiyim diye sordum her türlü balığı koyabilirsin cevabı beni gerçekten şok etti. Bu mesajı yazarken adama öyle bir sinir oldum ki eve girer girmez bu mesajı yazdım o yüzden gerçekten akvaryumcularıda tanıyorum gerçekten iyileride var. O kadar malzemeyi birden satınca sinir olmamak elde değil.

10. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    O zaman bu başlık daha doğru oldu ne dersin Doğuş?

11. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Evet gerçekten daha düzgün oldu teşekkürler. Yanlış anlaşılmasınıda gerçekten istemem.

12. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    Aslında Doğuş Bey forumda yazmak anlamsız.Sonuçta elinize hiçbir şey geçmeyecek.Konya'lılar olarak toplanın ve o akvaryumcuların yanına gidin.Anlatın böyle böyle diye.Sonuçta buraya yazınca ne sizin elinize ne de kandırılan yeni hobicilerin eline birşey geçecek.Toplanıp giderseniz etkili olabilir.En azından geniş bir kitle olarak giderseniz adam sizin gibi bir kitleyi kaybetmekten korkup az da olsa düzelebilir.

murer bunu beğendi.
  13. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Haklı olabilirsiniz ama bu sadece Konya'da olmuyor o yüzden bir şekildede olsa hepimizi ilgilendiriyor akvaryum hobisiyle ilgilenen çok az bir kitle var zaten bunları geliştirmek için birşeyler bulabiliriz.

14. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Arkadaşlar bırakın artık akvaryumcuları kötülemeyi, nerden biliyorsunuz adamın kötü niyetli olduğunu, belki o gün adamın bir dünya ödemesi olabilir, malı gelmiş olabilir, adam vergi veriyor, işçi çalıştırıyor, elektriği var, suyu var, telefonu var. Bırakın bu işleri yahu....

Bu konu alış veriş yapanın problemi........

Olurda bir gün özel bir tür getirir bir tekte onda olur, seninde çok istediğin bir türdür, almada göreyim.

Sen bilgili olduktan sonra en kötü esnaftan bile alış veriş yapabilirsin, he işine gelmiyorsa almaz çıkarsın......

Konuyu toparladığımı zannediyordum ama yanılmışım.......
    Üzülerek konuyu kilitliyorum, anlamı, amacı olmayan bir konu durumuna geldi.....................

Konu arşive taşınmıştır.....

cirol bunu beğendi.
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş