1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Kopan yapraklar, kararan bitkiler vs.

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde moquzhan tarafından 16 Eylül 2012 başlatılmıştır.

1. moquzhan

moquzhan

İsim:
    Oğuzhan KAYA
    Selamın aleyküm,

Beyler benim bitkiler konusunda biraz sıkıntım var.

Öncelikle Akvaryumum:

İlk Kurulum Hali:

http://www.youtube.com/watch?v=aoz7qQ9UUXE&feature=player_embedded

4. Ay:

http://www.youtube.com/watch?v=icA0ei3t7bs

Ebat: 50*20*35h [35Litre]

Canlılar: Sayısını bilmediğim Lepistes ve yavruları, Küçük Cüce vatoz, 1 Damızlık erkek cüce vatoz | En son 30 dal olan eledoalar.

Malzemeler: Atman HF-600 (650L/H) Şelale Filtre, 100W Isıtıcı, 20W 6500K Aydınlatma, Beyaz quarz kum. (Kum değişikliği için akvaryumu bozmak istemedim)

Akvaryum Bakımı: Eksilen suyu tamamlama. (Bitkiler yerinden çıktığından dolayı dip çekimi yapmıyorum.)

Kullanılan Yemler: Granül, Pond, Pul, Bemiks ve Evigen vitamin iğneleri Ve Badem yağından oluşan el yapımı yem.

Sorulara gelince:

1) Eledoalarımın yaprakları kopuyor, bu sebeble ölü yapraklar dipte balık pislikleri ile birleşip siyah yumuşağımsı bir tabaka oluşturuyor. Dip çekimi yapayım dedim hemen havalanıyorlar çok fazla temizleyemedim. Bu ölü yapraklara ne yapmam gerek? Maalesef filtrem pek iş görmüyor bu konuda.

2) Yukarıda bahsettiğim gibi dip çekimi için girdiğimde havalanan pislikler ve balık yapraklarının bir zararı olur mu? 5. aydayız, bir sıkıntı yaşamadım.

3) Bitkilerim (tamamı değil) kararıyor. Pis yapışkan bir madde ile bu nedir? Zararı? Yapılması gerekenler....

4) Işığın yani ampülün altında bulunan bitkilerde beyaz dikenimsi kısa yosuna benzer maddeler çıkıyor bu nedir? Zararı? Yapılması gerekenler...

5) Suyum akvaryumda sarımsı görünüyor fakat su bardağına doldurduğumda tertemiz berrak ve sıfır koku mevcut. Bunun nedeni nedir?

6) Ön cama yapışan yeşil küçük noktalar var. Yosun olduklarını tahmin ediyorum. Akvaryumda vatoz olmasına rağmen temizlenmemesi sebebi nedir acaba?

Yorumlarınız için şimdiden teşekkürler.

2. avcitrex

avcitrex

İsim:
    Ferdi ÇINAR
    Bilgim olan konular hakkında yardımcı olamaya çalışacam. Soru numaranıza göre cevap vericem.

1- Söylediğiniz gibi filtreniz bitkili akvaryuma uygun değil zaten, şelale filtre suda oksijeni artırır bitkili akvaryuma uygun değildir.
    2- Suda bulanıklılık balıkları rahatsız eder ayrıca bitki yapraklarınız üzerine siyah tortu oluşturur.
    3- Su bulanınca yaprakların üzerine tortu birikir.
    4-
    5- Camı temizleyin.
    6- Nokta yosunu 2 çözümü vardır birincisi nerite salyangozu bilinen tek yiyicisidir akvaryuma ekleyin, ikinci çözümü akvaryum camımı jilet yardımı yada sert bakamatik türü kartlarla yosundan kazıyarak kurtarmak.
    ayrıca kumunuz çok ince bitkilerinizin dipten kopma nedenide kumunuzdur.

YIKIKTEMO bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş