1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Korkmayan Balık tavsiyesi

Başlığı 'Genel Balık Konuları' kategorisinde Saruman tarafından 4 Nisan 2011 başlatılmıştır.

1. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR
    Merhaba arkadaşlar, ana tankım 72*43*45(h). Ben perculalar gibi genelde ortalıkta gezen, bakan gözlerden korkmayan, nano tanklara uygun balıklar arıyorum. Cromisler çok korkak saklanıyor, damsel'im 2 taneydi biri öldü sanırım öldükten sonra tek kaldığı için ortalıkta pek görünmüyor.

Perculalar kadar cana yakın bakımı kolay hangi türleri tavsiye edersiniz?

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Korkmayan Balık tavsiyesi

Koloni balıklarının genel tavrıdır hocam. Tek başına takılan türler ve Angel ve yine birçok Tang türü bu korkaklığı sergilemez ama Nano akvaryumlar için uygun değiller. Cüce angel türleri olabilir ama onlarda çok utangaç tavır sergilerler akvaryum ortamına göre. Nano akvaryumlara uygun türlerden Gobi türleride seni kesmez bence.

Sixline wrasse olabilir, küçük boy yellow tang eklenebilir, kardinal olabilir.

Saruman bunu beğendi.
  3. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR

Bende sumpı bitirince en küçüklerinden Blue tang,almayı düşünüyordum, söylediğiniz gibi Yellowda olabilir, büyüyünce takas edebilirim sanırım.Sixlineye de baktım çok güzel balık, cardinallerde harikaymış. Bakalım hayırlısı O zaman sixline ve cardinali aklıma yazıyorum, tang kısmetse...

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Blue tang olur ama küçük boy alınmalı ve ekleyeceksen hocam ilk onu eklersen iyi olur. Benek yapma sorunu vardır adaptasyonda, atlatır sorun kalmaz ve diğer balıklar ondan sonra eklenirse benekli döneminde tüm ahali etkilenmemiş olur.

Saruman bunu beğendi.
  5. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR

O zaman Blue Tangden vazgeçeyim çünkü benim akvaryumda zaten 2 percula, 1 damsel ve 1 cromis var.Balıklarda hastalık olayında pek başarılı değilim.Hiç almayım daha iyi o zaman.Peki karanlıkta bile eklesem yine beyaz benek olur mu? Sabaha kadar alışmaz mı?

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Karanlıkla ilgisi yok ve zaten hemen olmaz bağışıklık sistemi dayanır ve değişir süre. O kadar da korkma ama suyunu sen bizden daha iyi bilirsin. Benim fikrim Yellow tang çünkü alg kontrolünde çalışkandır, Blue tang ancak hazır yer genelde.

Saruman bunu beğendi.
  7. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR

Küçük boy Sarı Tang bulamadığım için, küçük boy mavi tang ekledim. Yarın 1 hafta olacak, henüz beyaz benek olmadı.Ne zaman olur? Yem yiyor, mavi ışıklar yanmadığı sürece ortalıkta dolaşıyor, çok güzel bir balık. Ama nedense Led projektörün mavi ışığından ürküyor sanırım.
    450 litrelik tankında 10 adet büyük boy tang ve daha bir sürü balık besleyen bir arkadaş, rahatlıkla 2-3 küçük boy tang besleyebileceğimi, zaten çok geç büyüdüğünü ve yaşarsa küçük tankımda yanık kalacağı için fazlaca büyümeyeceğini söyledi. Ondan cesaretle, küçük sarı tang bulursam eklemek istiyorum.

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Benek kesin olacak diyemeyiz suyla alakalı ve adaptasyonla alakalı bir durum. Tabii başka Tang olmaması en az düzeyde stres getirdiğinden daha kolay bir alışma gerçekleşiyor. Tang balıkları evet çok hızlı büyümese de büyürler ve hacim büyüme boyu olarak belirleyicidir.

Blue tang sonrası Yellow Tang eklemek daha kolay bir alışma geitirir.

Hayırlı olsun, sağlıkla beslemeni dilerim.

Saruman bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş