1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Kovadan filitre yapımı yardımlarınızı bekliyorum

Başlığı 'Akvaryum Filtre Yapımları' kategorisinde DizD@R21 tarafından 19 Mart 2010 başlatılmıştır.

1. DizD@R21

DizD@R21

İsim:
    Semih DALA
    Selamlar akvaryumportalı ailesi.Çalışmakta olduğum bölgede bir kova buldum ve elimde bulunan kafa motorundan dış filitre yapmak istiyorum ve bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.Yanlız kullanacağım kovada daha önce palstik tavan boyası vardı.Bende boya döküp,boyanın kalkması için içersine tiner döktüm acaba yanlış mı yaptım bu konuda görüşlerinizi bekliyorum.Saygılarımla ve sevgilerimle
    Resimler
    [​IMG] .8.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Kovayı tabi iyi bir durulamak gerek önce. Tiner akvaryum için tehlikeli bir madde. Kesinlikle çok iyi temizlenmeli ve durulanmalı. Tuzlu suda bekletilmeli vs. Bunun haricinde bu kovadan dış filtre yapmak hem zahmetli olur hem de riskli. Ben olsan o kovayı üst filtre yapardım.

Aydı verimi alır hatta suya oksijen katkısıda yaparsınız.

3. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Semih, tinerle yada tinersiz birşekilde kovanın içini mutlaka güzelce temizleyip durulamalısın.Tinerin kalıntılarını ise mutlaka güzelce durulayıp yok etmelisin.

Filitreyi nasıl yapacağın hakkında fikir vermesi açısından aşağıdaki linki veriyorum. Bence çok işine yarayacaktır. ;)

http://www.akvaryumportali.com/forum/empty-t2449.0.html

Semih bu filitre oldukça hacimli olacak belli. Peki bu filitreyi kullanmayı düşündüğün akvraryum kaç lt ? Güçlü bir kafa motoru kullanırsan 1 tonluk akvaryuma bile cevap verebilir bu filitre fakat yaşayacağın sorunu ben şimdiden yazayım.

Kovanın kapağı akvaryumdan gelen suyun basıncına dayanamayıp su sızdıracak.Ve bunun önüne geçemeyeceksin. Bunun önüne geçmenin tek bir yolu var ve oda filitreyi akvaryumun altına değil, yanına ve tam hizasına koymak. ;) Bu şekilde debide bir miktar kayıp oluyor fakat su sizdirma olayıda ortadan kalkıyor basınca dayalı. burda:gif

4. Aguila Negra

Aguila Negra

İsim:
    Serdar MUMCU
    Tavan boyası genelde su bazlıdır,tiner gereksiz olmuş,(zaten kutunun üstünde de yazıyormuş plastik diye).
    Su ile iyice temizle,bu sırada tiner artıkları da temizlenmiş olur,sonrası için kolay gelsin.

5. DizD@R21

DizD@R21

İsim:
    Semih DALA

Serdar abinin dediği gibi kovayı sadece suyla yıkamak yeterli oluyomuş.
    Olcay abim kullanacağım akvaryum 280 litre ama ben diğer akvaryumlarımada kullanmak istiyom.Yani birini temizleyince diğerine almak amacım yanlış mı yapıyom bilmiyom.Kullanacağım motor bu
    Atman CT AT-203 Kafa Motoru;
    Her akvaryuma uyabilecek yapısı ve sesizi çalışması ile kullanışlı bir kafa motorudur.Deniz suyu ve tatlı su'da kullanılabilinir.Uzun ömürlü ve su geçirmez seramiği ile güvenle kullanabilirsiniz. Ayarlanabilme özelliği ile su debisini ayarlayabilirsiniz.Ayrıca gerektiğinde akvaryuma hava vermesi için kullanmanız için difizör aparatı ve cama sabitlemek için 4 adet vantuzu paketin içinde bulunmaktadır.Suya tamamen gömülebilir.

Teknik özellikleri;

Voltaj;220 v /50 Hz

Güç; 25 watt
    Olcay abi kapağı sağlam sert bir şekilde oturuyo ama dediğin gibi güven olmaz akvaryum yanına bırakıcam.Bir sorunum var.Kafa motorunu akvaryumun içersine mi bırakmak?Yoksa kovanın içerisine mi?

6. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Semih her akvaryumu temizlemesi için ayrı yere taşımak zor olmaz mı ? Yada senin akvaryumlar alt altaydı yanılmıyorsam.

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Eğer bu sistemde kafa motoru akvaryum içinde olursa basınç ile su akvaryuma dmnmek zorunda olacağından plastik filtre haznesi yani kova kapağı aşırı zorlanır. Kafa motoru kova içinde olmalı.

8. DizD@R21

DizD@R21

İsim:
    Semih DALA

Selamlar iyi günler temel abi kafa motorunu kovanın altına mı yoksa kapağın alt kısımına mı koysam iyi olur?
    Kafama takılan sorular var izninizle dön:gifEğer kafa motoru kovanın içersinde olursa akvaryumdan gelecek suyu nasıl üst kısımdan vericem.İkinci sorum kapağın altındaysa alttan nasıl su alıcak kafam sürekli takılıyo

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Kovanın altı üstü fark etmiyor aslında. Eğer kovanın altında olursa temizlik daha kolay olur diye düşünüyorum.

10. DizD@R21

DizD@R21

İsim:
    Semih DALA
    Kovadan filitre yapımı yardımlarınızı bekliyorum yeni resimler

Resimleri çektim buyrun bakalım doğru yolda ilerliyor uyuz yorumlarınız ve bundan sonra ne yapıcam söylemenizi bekliyorum huh:
    Kafa Motorumuz bu
    Kullanacağımız malzemlerimiz
    Kovaya musluk takılı halde
    Kafa Motorunun kovada takılı hali
    Bundan sonra kafa motoru ve kovanın arasını silikonlayarak 1 gün kurumaya bıraktım sabahta kovayı su doldurup sızdırıp sızdırmadığına baktım ve sonuç iyi gidiyo :basardim:
    Yarın yarım kalan işleri yapıcam kapağın musluğu ve motor kablosunun kapaktan geçişi

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ellerine sağlık süper olmuş. Kafam dağınık sistem geçişinden dolayı ama motorun su çıkış ağzı vanaya bağlı sanırım. Şimdi diğer vanayı kovanın kapağına takacaksın. Kapaktan akvaryumdan gelen su giriş yapacak. Hepsi bu. Sonra filtre malzemelerinin dizilimi var.

12. DizD@R21

DizD@R21

İsim:
    Semih DALA

Evet temel abi vananın girişine bağladım.Üst kapaklık işim kaldı yarın kapağıda yapıp deniyecem bakalım suyu basıyo mu.Akvaryuma nasıl bağlayacam

13. DizD@R21

DizD@R21

İsim:
    Semih DALA
    Forum yenilendiğinden beri giremiyodum buyrun yarım kalan işlerimiz.Olcay abinin önerisiyle kafa motorunun bulunduğu yere 1 milyoncularda satılan sepetlerden aldım ve kafa motorunun bulunduğu hazneye yerleştirdim bu sayede kafa motoru çalışınca elyafı çekmecektir.Kapağı delme işini yaptım ve kovanın içersine koyacağım malzemler kaldı resimleri en kısa zamanda ekleyecem

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Akıllıca bir hareket bu da yine. Güzel bir malzeme dizilimi ile verimli bir filtre olacağına şüphe yok. Ellerine sağlık. :portal:

15. DizD@R21

DizD@R21

İsim:
    Semih DALA
    Teşşekkürler sağolun temel abi.Malzeme dizilimde siz değerli abilerime güveniyorum yardımlarınızı bekliyorum.Elimde silikonsuz elyaf ve sert borulardan elde ettiğim ufaklı borular var.Bunları seramik yerine kullanmak istiyorum.Daha sonra patates fileleri var elimde 20 yakın onları kullanmak istiyorum.Sünger olarakta sıvacıların kullandığı sert sünger.Fikirlerinizi bekliyorum

16. DizD@R21

DizD@R21

İsim:
    Semih DALA
    Akşama doğru dükkana gidip kalan işlerimi halettim buyrun resimler
    Bu musluğun takılacağı parça tesisatçıdan aldım.
    Kovanın üst tarafından kablo ve parçanın yerini açtım
    Parçayı vurmadan önce konulacağı yere silikon çektim daha sonrada parçaya.Montajına geçtim

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  17. Aguila Negra

Aguila Negra

İsim:
    Serdar MUMCU
    Böyle olursa daha iyi sanki:)

18. DizD@R21

DizD@R21

İsim:
    Semih DALA
    Artık sona geliyoruz.Hazneye koyacağım malzemeleri tamamladım.Silikonsuz elyaf,Seramik,Sert sünger,patates filesi.Kaba pisliklerin tutulması için Seramik kullanıcam.
    Nispeden daha ince kaba pisliklerin tutulması için patates lifleri.Filitre içinse beyaz hortum aldım
    Biyolojik Filitrede ise sert sünger ve İnce pisliklerin tutulması için silikonsuz elyaf.Sırasyla resimler bazıları silindi:

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ellerine sağlık, güzel bir çalışma çıkacak ortaya. Güçlü ve yeterli olacağına şüphe yok. Sanırım sorunsuz çalışcak. Tebrik ederim, umarım istediğinden fazlasını alırsın filtrenden.

20. DizD@R21

DizD@R21

İsim:
    Semih DALA
    İnşallah temel abi siz olmasaydınız belki yarı olda bırakırdım veya olmaz derdim

Sayfayı Paylaş