1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Kreisel yapımı

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde Montimahir tarafından 11 Ocak 2013 başlatılmıştır.

1. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Düşündüğüm proje için fikir ve önerilere açığım...

TencoMelih ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  2. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Ben daha araştırma aşamasındayım, proje aşamasına geçemedik :)

3. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Sol kısma; ısıtıcı, hava taşı, hatta minik iç filtreler koyuluyor. Zeolit sallamayı bile düşünüyorum açıkçası. Bir de Nitrat için spagetti sığarsa, Halil'in LED'leri ile tadından yenmez. Tek sorun, canlıların deli gibi ışığa gitmek istemeleri. Ara siyah bölmelerden emin değilim.

4. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay
    Arkadaşlar cahilliğimi affedin...nedir bu yav?:bilmem:

Okurt ve KGEYGS bunu beğendi.
  5. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Pelajik larva/mikro canlılar, ve deniz anaları için köşesiz ve sürekli dairesel akıntı sağlayan tank çeşidi.

zipkinteam, ogurcay, TencoMelih ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  6. Kızıldeniz Akvaryum

Kızıldeniz Akvaryum

Yer:
    MANİSA
    İsim:
    ilyas özden
    :eek:

7. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman
    BENDE İSTİYORUM BUNDANNNNNNNNNN!!! :eek:

8. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
  9. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    silindirin içine su nereden basılacak siyak olan yerlerden mi ?

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    İlk çizimlerden hamster içine girip çevirecek sandım.:) Sonra biraz kavradım ama biraz açmak lâzım konuyu. Dairenin dönüşü çok çarpıcı, yan taraflarda bir hazne var Mahir, bunlar filtre alanı mı, eğer bu yapı ayrıca filtre yapma imkanı sağlıyorsa bu çok işe yarar. Örnek olarak larva geçişi engellenirse güzel olabilir. Ellerine sağlık böyle bir şeyin üzerine kafa yormaya çok değecek.

TencoMelih ve Montimahir bunu beğendi.
  11. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Temel abi resimlerde beyaz bir yer var orası ince file larvalar diğer bölüme geçmesin diye su o şekilde dönüyor videoda daha rahat anlaşılıyor.

Montimahir bunu beğendi.
  12. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    California üniversitesinde yapılan tam otomatik clownfish üretim sisteminin bir parçası olarak görmüştüm. Yoğunluktan henüz inceleme fırsatı bulamadım.
    Sen çoktan incelemişsindir sanırım Mahir :)

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 23 Haziran 2015
    Montimahir bunu beğendi.
  13. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Yandan motordan çıkış ikiye ayrılarak siyah yerlerden dairenin içine basılacak, aslında myreef creations' un tasarımındaki gibi eşit dağılarak çıksa iyi olurdu ama işi basitleştirmek lazım.

Evet su fileden tank içine geçiyor, canlıların buradan geçmemesii ve kolay temizlenmesi lazım bu filtrenin, takılıp çıkarılabilse iyi olabilirdi.

İçerdeki daire parçası da dairesel hareket sırasında larvaların fileye çarpmamaları için, genel konsept budur.

Belgeyi okudum , güzel sistem.

Normalde sadece daire olarak yapılsa da olur, hatta ana tankın içine yapanlar var. Su kalitesini iyi tutmak için mesajımda yazdığım öğelerin eklenmesi iyi olur.

Matt Pedersen bunun içinde Filefish yetiştirmeyi başarmış.

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 23 Haziran 2015
    TencoMelih ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  14. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay
    Ok anladım....peki niye böyle bir düzenek hazırlamak ihtiyacı duyuluyor...Normal bir akvaryumdan ne gibi artıları var?

15. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Normal akvaryumda larvalar köşelere sıkışarak ölümler olabiliyormuş.

ogurcay bunu beğendi.
  16. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Filtrenin üst bölümde olması yerine altlarda olması daha efektif sirkülasyon sağlar mı acaba?
    Larvaların bulunduğu silindirik bölüm siyah pleksi den yapılırsa ışık konusunda endişeleri giderir mi»

TencoMelih ve Montimahir bunu beğendi.
  17. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Denizlerde açıklardaki pelajik ortamın yapay olarak canlandırılmasıdır. Bu şekilde dönen suda bir plankton çorbası oluşturulabilir, larvaların canlı cansız yemler ile birlikte sürekli suda askıda kalmasını sağlayabilirsiniz, böylece larvalar daha verimli şekilde beslenirler, yeminiz artmaz, hemen çökmez, kolay kolay bozulmaz, maksimumda tüketilir.

Halil' in de yazdığı gibi doğada; akvaryum köşesi, silikon tırnağı, pleksi ucu, ısıtıcı ışığı diye kavramlar yoktur, larvalar her türlü yapay engele takılıp kalma problemleri yaşamaktadır. Bu nedenle en güvenli ortamı dairesel yüzeyler kullanarak yakalayabilmekteyiz, tam daire olmasına gerek yoktur tabi.

Deniz anası akvaryumları da bu şekilde yapılmaktadır.

Bu arada ufak motor ve ısıtıcı tavsiyelerine ihtiyacım var. Motoru da bir vana ile ayarlamak lazım.

18. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Mantıklı Bülent abi. Sıkıntı bu filelerin çabuk tıkanıp bakım istemesi. Pleksi siyah iyi fikir.

19. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Filtreler için otomatik yenileyen bir sistem düşünmüştüm Temel in düz larva tankları için. Çok küçük devir çeviren bir motor ile filtre sürekli yenilenecek. Yollardayım hâlâ, müsait zamanda anlatırım.
    Akvaryum için üretilmiş Küçük motor ülkemizde bulmak zor. 7/24 çalışabilirse Sanayi tipi bulaşık makinesi dozaj pompaları kullanılabilir belki.
    Bulamazsak yurtdışından getiririz.
    Küre şeklinde neden yapmıyoruz larva bölmesini :D

20. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Su kolonunu dar tutmak durumundayız ki larva ile yemin buluşma şansı yükselsin. En ufak iç filtrelerin motorlarını düşünmüştüm. Dairenin çapında genişletme yapılabilir ama tankın enini daraltmak her zaman daha verimli.

Sayfayı Paylaş