1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Krema Pompasından Co2 Reaktör

Başlığı 'Kendin Yap Genel Portal' kategorisinde hasanaytekin tarafından 6 Aralık 2010 başlatılmıştır.

1. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
    Merhaba abilerim ve kardeşlerim,

Öncelikle bitkili akvaryuma başlayalı henüz 1,5 ay oldu. İlk defa mayalı co2 kullanmaya başladım ve hiç bir şey bilmiyorken, forumları okuya okuya bir noktaya kadar geldim. Mayalı co2'yi direkt hava taşından veriyorken, boşa gittiği çok açık şekilde belliydi ve bir reaktör -ki ne olduğunu henüz dün öğrendim, yapmaya karar verdim. Bunun sonucunda biraz araştırma ile krema pompasından reaktör yaptım.

İş görüyor, fakat daha profesyonel ve dekoratif bir DIY için daha fazla zaman ve en önemlisi daha fazla araştırma gerektiğinin bilincindeyim.

Yalnızca ilk yaptığım DIY'in resimlerini sizlerle paylaşmak istedim. Çözünme %50 civarı, üst kısımda kaçak var, fakat işten gelip henüz yemek bile yemeden yapmaya başladığım için artık 1-2 hafta bu şekilde idare eder, bende araştırmalarımı tamamlar daha dekoratif ve adım adım resimli DIY ile yeni bir konu açarım.

Hatalarım, eksiklerim ve yanlışlarım varsa mazur görün. Bu daha başlangıç ;)

dip not : resimler cep telefonu çekimi. makinam ofiste kaldığı için malesef görüntü pek iyi değil.

Saygılar

volkantr34, YIKIKTEMO ve murer bunu beğendi.
  2. zgrkaralar

zgrkaralar

İsim:
    Özgür KARALAR
    Hayırlı olsun gözlemlerini bekliyoruz artık :)

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ellerine sağlık Hasan güzel olmuş. Fikir yaratıcı tebrikler, performans bilgilerini de eklersen iyi olur.

4. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
    Üst kapak kısmındaki kaçağı onardım. Minjiang'ın en küçük pompası olan ns f260 modelini kullandım. Mayalı sistem 48 saattir çalışıyor ve saniyede 3-4 kabarcık çıkmakta normal şartlarda. İç filtrenin çekim bölümüne ekledim, şuanda saniyede 8 - 10 kabarcık çekmekte. En alt krema çıkış kısmını tamamen silikonlamıştım, çıkardım. Toprakta biraz girdap yaratıp oydu ama Co2 çözünmesi %90'a ulaştı. Alt kısma yakın açtığım 1,5mm'lik küçük delikten, toplu iğne ucu gibi kabarcıklar akvaryumun tümüne yayılmış durumda. Bitkilerin tepkisi 3-4 gün içerisinde belirir.

Işığı bu gün biraz erken kapatıyorum. Balıkların tepkisine bakacağım. co2 ilk defa bu kadar yoğun çözünüyor. Oksijen sorunu çıkabilir diye düşünüyorum. Hoş, şelale filtre suya oldukça iyi derecede oksijen sağlıyor ama yinede kontrol etmek gerek.

Aydınlatma 2 x 15 watt daylight + gro-lux floresan ile sağlanmakta olup günlük 8 saat yanmakta. Yosun oluşumu yok, su pırıl pırıl, bitkilerde çürüme yok. Gelişme sorunsuz görünüyor.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  5. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Co2 reaktörün hayırlı olsun Hasan kardeş.. Gözüme çarpan bazı kısımlara değinmeden edemeyeceğim ki yanlış yapmayalım. Çözünme oranlarımız yanlış öncelikle.. Sağlıklı ve amacına uygun çalışan bir reaktör yapıyorsak eğer içerde vortex'in oluşmasına dikkat etmeliyiz. Burda yapılan yanlışlar co2'nin tepeden değil iç filtreden verilmesi ve iç filtrenin (gördüğüm kadarıyla) pompanın tam ortasından değilde pompanın iç çeperine yandan vuracak şekilde monte edilmesi gerekliliğiydi. Co2 tepeden aktığı sürece iç filtrenin pompaya girdiği alan arasında co2 birikecek ve içeri üflenen su ile aşağıya doğru bir akım oluşacak , buda vortexi meydana getirip %90 ve üstü çözünmeyi sağlayacak. Vortex oluşturulmuş bir reaktörde iğne ucu büyüklüğünde baloncuk dahi göremezsiniz.. Direk çözünür.. Co2 az çözünsün çok çözünsün ertesi gün bitkiler bu değişikliği size belli eder.. İlla ki co2'nin bir kısmı çözünecek ve bunu bitkiler kullanacak. Ama dikkat edin co2'nin çok çözülmesi bitkilere fayda sağlarken balıklarınıza telafisi mümkün olmayan zararlar yaşatabilir. Ph'a olan etkisini göz ardı etmeyin..

6. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
    Teşekkür ederim bilgiler için Volkan abi. Akvaryum küçük olduğu için ufak iç filtre henüz bulamadım. Akvaryumu büyütmeyi düşünmekteyim. Co2 girişi krema pompasına çapraz durumda ve vortez oluşuyor. Öyle ki pompanın iç kısmına, pompanın alt kısmındaki akıtıyı yavaşlatsın diye bulaşık süngeri koydum. Tüm bitkiler çoştu. Java moss'un üzerinde bile onlarca minik yemyeşil yapraklar oluştu. Akvaryumu büyüttüğümde daha profesyonel bir reaktör yapmayı hedefliyor ve planlıyorum. ;)

7. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    O zaman süper.. En azından süper çözünme gibi bir derdimiz olmasın.. Mevcut bitkilerin rahat rahat sebeplenirler imkanlardan :) Şuanda tek gördüğüm çınar ve cabomba bitkileri var sende.. Cabomba'ların çirkinleşicek söyliyim :) Yaprak aralarında ki mesafeler uzayacak.. Co2 cabomba aşkı böyle ne yazık ki :)

8. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
    Evet 4-5 kök çınar, 10 kök kadar cabomba ve 5-6 kök glosso var. Cabomba'larda dal arası ve yaprak arası oldukça açıldı. Boy uzaması neye göre oluyor anlamıyorum ama durup durup 3-4 gün içinde bir anda boy atıyor bazı kökler. Bazılarıysa aynı kalıyor. Çözemedim :) Akvaryumun arkası açık ve çınarlar ışığa doğru hareketleniyor. Bu normal mi?

9. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Bitkilerin ışığa doğru eğilmeleri çok normal bir harekettir.Bunun sebebi ise bitkilerin ışığın dağıldığı alanların gerisinde durmalarındandır.Daha fazla ışık alabilmek için o yöne doğru eğilirler.. Cabomba'ların yaprak araları uzayarak birden boya gitmelerinin tek sebebi co2 takviyesi ne yazık ki.. Tank artık ufak ufak hightech'e geçirilmeye başlandığında kendini kaybeden bitkilerden cabomba ve sessiflora'lar tank dizaynını bozmaya başlıyorlar. O sebepten tümüyle high tech'e geçiş yapıldığında daha zor bitkilerinde tanka eklenmesi bu can sıkıcı budama ve uzama işlerinden bir nebzede olsa sizi kurtarır.Fakat gene ufak çaplıda olsa istenmeyen yosunlarla mücadele için hızlı gelişen bitkilerdende bulundurulması iyi olur.. Aydınlatma iyi ise glosso'lar size bunu belli edecektir zaten.

10. F4iLuR3

F4iLuR3

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Halil Meriç
    Cevap: Krema Pompasından Co2 Reaktör

Gayet başarılı bir fikir ve gayet başarılı gözülüyor

hasanaytekin bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş