1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.
  2. En düzeyli, özgün ve kaliteli içeriğe sahip deniz akvaryumu forumunda bulunmaktasınız. Keyifli paylaşımlar...

Kubbe aydınlatma

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde Mmoner tarafından 21 Aralık 2012 başlatılmıştır.

1. Mmoner

Mmoner

Ad-Soyad:
    Mahir Öner
    Merhaba,

Mimari ile ilgilenen veya hamamda yıkanmayı seven arkadaşlarımız, kubbelerin üstündeki bizim "fil gözü" dediğimiz ufak aydınlatma deliklerini bileceklerdir.

Geçenlerde Bursa Kent Müzesini dolaşırken, Hamam sergisinde bu aydınlatmanın spotlar kullanılarak yapay şekilde kullanıldığını gördüm ve özellikle kare tanklar için aklıma resimlerdeki fikir geldi.

Spotların kullanımı sırasında; kubbe formundan dolayı özellikle dar açılı lens veya spot kullanıldığında ışık bir noktaya odaklanabiliyor, fakat açılar/lensler 80 derecenin üstünde olduğunda ışık homojen bir görüntü veriyor.

Sizce bu tasarımın konvansiyonel aydınlatmalara oranla avantaj sağlaması mümkün müdür?

taakaa ve brkfrt bunu beğendi.
  2. halilkocan

halilkocan

Ad-Soyad:
    halil kocan
    Valla bu aydınlatma konusunda ki uzmanlık sorusu gibi olmuş ok desek bile şöyle bir sıkıntı açığa çıkıyor aydınlatmada led kullanılacaksa ledler için o formda soğutucu gerekli ama power led kullanılmayacak ise olabilir.

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO Kurucu Üye

Ad-Soyad:
    Temel Sert
    Görüntü çok güzel Mahir. Etki olarak düz modellerden daha efektif olabilir, sonuçta led konusunda açı çok önemli. İlginç fikir geldi bana, tasarım da sıra dışı ve biraz da bizim mimariye uygun. :) Ellerine sağlık, led uzmanları ne diyecek bakalım.

4. murer

murer

Ad-Soyad:
    Murat ERCAN
    Bunu armatur şeklinde yapmak, sadece gorsellige hitap eder, bence...

Tapatalk

halilkocan bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş