1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Kum Seçimi

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde basma tulumba tarafından 26 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

 1. basma tulumba

  basma tulumba

  Mesajlar:
  2.568
  Yer:
  Ankara
  İsim:
  Burhan Mutlu
  Merhaba arkadaşlar.

  Yeni bir kurulum yapacağım (aslında sessiz ilerlemek istiyordum) :)
  Kum olarak ne önerirsiniz demeyeceğim ancak cidden ne önerirsiniz ?? :))
  Asıl mevzu, süreci hızlandırmak için canlı kum kullanmayı düşünüyorum ancak yabancı forumlarda okuduğuma göre bu canlı kum aslında pek de matah bir şey değilmiş.
  Benim sorum şudur ki:
  Eğer bir miktar canlı kum ve daha çok ölü kum kullanacak olsam, canlı kumu aşağıya mı yoksa yukarıya mı koymam daha akıl karı olur?
  Bir de dip tabakaya midye kırığı ya da mercan kırığı kullanacak olsam, kalsiyum ve karbonat takviyesinde ve PH tamponlanmasında yardımı olur mu? Yoksa bir süre sonra etkisini kaybederek KH da dalgalanmalara sebebiyet verir mi?
  Konu hakkında yanlış bir şeyler biliyor ve saçmalıyor olabilirim. Uyandırırsanız sevinirim.

  Saygılarımla...

  Tabii bir de merak ettiğim,
  canlı kumdaki bakteri kültürü ile kullanacağım Prodibio bakteri kültürü çakışması da söz konusu değil midir?
   
  YIKIKTEMO ve veysel bunu beğendi.
 2. veysel

  veysel

  Mesajlar:
  15.624
  Yer:
  ankara (aydın)
  Mercan kırığı 3-5 mm şaşma bundan Burhan. :) Bakteri kültürü kullanmana gerek yok iyi bir canlı kaya ve senin şimdiki tankı bozmadan yaparsan oradan su ilavesi ile yeterli olur. Sonra bakteri besini olarak epar girebilirsin yada prodibionun bakteri besinini girersin. Aralarındaki fark fiyat farkı bana göre başka bir fark pek yok.

  Dediğim gibi mercan kırığı benim bildiğim kadarıyla çok büyük ph düşüşü olmadıktan sonra yani su asidik hale yaklaşmadıktan sonra erime yapmaz. Ph bu seviyelerde olunca zaten canlı kalmaz akvaryumda.
   
  basma tulumba bunu beğendi.
 3. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Hayırlı olsun Burhan kararın. Kum olarak seçim önemli, mercan kırığı 3, 3,5 mm uygun, Caribsea arag-alive uygun. Ben tuhaf olduğum için son kumu biraz farklı yaptım. İnce Caribsea kalsiyum reaktörü medyasını kum olarak kullanıyorum, fena değil.:)
   
  basma tulumba bunu beğendi.
 4. basma tulumba

  basma tulumba

  Mesajlar:
  2.568
  Yer:
  Ankara
  İsim:
  Burhan Mutlu
  Çok teşekkür ederim Veysel ve Temel Abi...
  Evet işin aslı aklımda 110*70*50 ölçülerinde bir tank vardı. Tam olarak 100 gallon Reef diyebilecektim buna.
  Armatürü halletmiştim ve eşimi de ikna edip Vertex Alpha 250 gibi şahane bir Protein Skimmer alıyordum.
  Ancak ne oldu da işler değişti? Forumlar işte, insan insanı tutmuyor :)
  Biri armatürü söz verdiği halde başkasına sattı, Alpha stoklarda kalmadı cart curt...
  Ben de madem öyle o paraya canlı alırım diyerek, RedSeaMax 250'ye dönüş yaptım. Hayallerim de alçıya alındı.
  Bu arada tam hobiyi bırakacakken, misafirim olup da gazı veren Yusuf Bey'e buradan ayrıca teşekkürler, tabii Mesut Bey'e de :)

  Temel Abinin bir yazısında okuduğum üzere, 8 cm kum yüksekliği yapacağım. Ayrıca dipte midye kırığı kullanma fikri de, Temel Abiyle aynı paralelde düşünerek midye kırığının bir medya olarak kullanıldığını okumamdan ileri gelmekteydi :)
  O halde mercan kırığından yardırıyorum, 6 cm mercan kırığı üzerine 2 cm arag alive dayarsam güzel diyebilir miyiz?
  Aklımda daha önce kullandığım Fiji Pink var bu arada.

  Selamlar...
   
  YIKIKTEMO ve veysel bunu beğendi.
 5. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  DSB yani derin kum yatağı olarak çalışacaktır. Eğer biyolojik dengeyi iyi sağlarsan birçok yönden artı sağlar. Fakat her akvaryum yapısında sağlıklı bir DSB yakalanamıyor. Bunun nedenlerinin başında sistemde çok güçlü ps olması, biyolojik yapıya çok az besin kalması gibi faktörler var. Denge sağlanamaz ise geri dönüşü zor olmayan bir sistem olduğu için denemekten zarar gelmez. Midye kırığı yerine yine gözenekli bir malzeme olan aragonit kullanmakta mümkün, tercih meselesi birazda.

  Forumda birçok arkadaşın taban sorunu yaşadığını aslında sinsice gözlemliyordum, bu yüzden belkide en son bakılacak olan taban kumu türünü bazı akvaryumlarda ilk sorgulanması gereken malzeme olarak gördüm ve köklü değişimler yapıldı. Kısmen attım tuttu diyelim.:)
   
  basma tulumba ve veysel bunu beğendi.
 6. basma tulumba

  basma tulumba

  Mesajlar:
  2.568
  Yer:
  Ankara
  İsim:
  Burhan Mutlu
  Haklısın Temel Abi, kesinlikle katılıyorum.
  Tatlı sudan kalan en önemli tecrübem, kuma el değilmemesi ve dip çekimi yapılmaması ile görevi temizlikçi kadroya bırakarak şahane su elde edilebildiği yönünde olmuştu. Düşünün ki, PH olarak hiç tutmamasına rağmen aynı tankta bir dönem eve misafir gelen Puffer balığı da ve daha sonra Discus da hiçbir pigment kaybına ya da kararmaya uğramadan yaşayabilmişlerdi. Hem de filtrasyonu pipo filtre ile yapılıyordu. Bütün sırrın kumda gizli olduğu sonucuna varmıştım çünkü kum dışındaki değişkenler bir anlam ifade etmiyordu.
  Bu yüzden belki de en önemli seçimim kum olacak şu anda. DSB incelemelerinde gördüğüm hep şu oluyor "My DSB is DYING", yaşatandan çok öldüren var bunu diye işin aslı tırstım biraz :) Bu arada mercan kırığı 3-3,5 mm satan yer tavsiyesi almak isterim.
  Abilerim amacım fantezi yapmak değil ancak 3 kat kuma ne derdiniz?
   
 7. veysel

  veysel

  Mesajlar:
  15.624
  Yer:
  ankara (aydın)
  Burhan senle dsb kum yatağının nasıl işlediğini konuşmuştuk hatırlarsan, Temel abi de söylemiş. Madem böyle kalın bir tabaka düşünüyorsun bence 0 numara mercan kırığı kumu alta ser üstüne de 3 mm kalınlığında mercan kırığı yap bence bu şekil daha iş görür çeşitli kumlardan kaynaklanan sorunlardan da başlamadan kurtulmuş olursun.
   
  basma tulumba bunu beğendi.
 8. halilkocan

  halilkocan

  Mesajlar:
  7.761
  İsim:
  halil kocan
  Hiç düşünmeye kafa karıştırmaya gerek yokarsa live bende kullanıyorum ama bence 3-5mm mercan kırığı yerini hiçbiri tutmuyor . Canlansın istersen kır bio degist bak keyfine . Zaten canlı Kaya ile de bir milyar bakteri gelecek . Çok takılma bu hobide çok tartışıldı o bu şu diye ama en iyi sonucu veren mercan kırığı bence .
   
  basma tulumba ve veysel bunu beğendi.
 9. basma tulumba

  basma tulumba

  Mesajlar:
  2.568
  Yer:
  Ankara
  İsim:
  Burhan Mutlu
  O zaman bu iş tamamdır. Sorun çözülmüştür. Konuya bir sonraki gönderimim kumların akvaryuma girdiği andaki foto olacaktır diyebilirim.
  Yardımcı olan herkese çokça teşekkürler :)
   
  veysel bunu beğendi.
 10. bulents

  bulents Özel Üye

  Mesajlar:
  5.730
  Yer:
  İstanbul
  O kalınlıkta tabanda,3-5 mm mercan kırığı ile dsb çalışmaz. 8 cm yerine 3-4 cm yap keyfine bak. Ya da mercan kırığını ince kullanacaksın.(0,5-1mm)
  Carib sea iyi kumdur. Kimse ben kurdum biyoloji sorunum oldu diyemez. Görüntü ve biyoloji dışında başka beklenti varsa bilemem tabii.
   
  basma tulumba bunu beğendi.
 11. KGEYGS

  KGEYGS

  Mesajlar:
  4.527
  Yer:
  ANKARA
  İsim:
  Yusuf Şahin
  Kararın hayırlı uğurlu olsun. Gaz için teşekkürü bir kaç ay sonrasına sakla Burhan. Belki de nereden bulaştım yeni kuruluma diyeceksin. Her şeyin hayırlısı umarım hayal ettiğin gibi olur. Kum konusunda, 3-5 mercan kırığı kullanıyorum. Eskiye nazaran iyi. Daha geçen gün salınım yapmıyormu diye garip bakanlar oldu. Yapıyorsa da hissetmiyorum :D
   
  basma tulumba bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş