1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Kum seçimi

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde beyazlotus tarafından 16 Nisan 2010 başlatılmıştır.

1. beyazlotus

beyazlotus

İsim:
    Sezer
    2 hafta önce yaptığım akvaryumum var. İçinde yunus, sarı prenses, mavi prenses balıklarından var ve balıklar şuan mutlular. Hiç bir sorunları yok. Ama kum konusunda yanlış kum aldığımı düşünüyorum. Akvaryumcu bana iri taneli lav kırığı verdi. Edindiğim bilgilere göre malawi balıkları kumu ağızlarına alıp başka yere atmayı seviyorlarmış ve yumurtlayınca yumurtalarını ağzına almalarını sağlamak için yumurtaların kumun arasına kaçmaması gerekiyormuş. Benim kumların arasına yumurtalar kaçabilir ve balıklarım kumu ağızlarına alamazlar çünkü kumlar iri taneli.
    Şimdi yeniden kum almayı düşünüyorum. İnternetteki bazı satış yapan sitelerde quartz ve silis kumlardan gördüm. prenses ve yunuslarım için hangi kumu almalıyım. quartzda yumurtlamazlar diyorlar doğrumu. Hangi kum balıklar için ve görünüm için daha iyi olur? Önerebileceğiniz bi kum varmı?

2. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Sezer karedeşim kum seçimi olarak silis kum ve quarts kum kullanabilirsin

silis kum

quartz kum

reis bunu beğendi.
  3. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    İsmail hocama katılmakla beraber,ince dere kumuda kullanabilirsin.

cirol bunu beğendi.
  4. beyazlotus

beyazlotus

İsim:
    Sezer
    Silis kum daha hoş duruyor. silis kum alıcam. Peki şöyle yapsam olurmu: Akvaryumun içindeki kalın kumun üstüne 2-3 paket silis kumdan dökeyim? Kalın kum görünmücek şekilde üzerine ince kum dökeyim. Balıkların yumurtası araya kaçmaz hemde ağızlarına alabilirler böylece. Olurmu?

5. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Bildiğim kadarı ile, cichlidler kumu kazdığından dolayı, alttali lav kırığını üste çıkaracaklardır.....

6. beyazlotus

beyazlotus

İsim:
    Sezer
    O zaman komple değiştirmem lazım. Burdaki akvaryumcu çok pahalı satıyor paketini. İnternetten 15 kg paket alayım. akvaryumcuya göre çok ucuz. Yardım ettiğiniz için sağolun.

Sayfayı Paylaş