1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Kum Tabanım Tuzlu Su da Nasıl Çalışır

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 23 Haziran 2011 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Selamlar,

  Akvaryum kum yatağı biyolojik açıdan faydası anlamında ele alınmaktadır genel itibariyle. Oysa kum tabanı içleri karmaşık bir yapıyı barındırır. Birçok minik kabukluya, solucana, alglere, tek hücreli canlılara ev sahipliği yapar. Bakış açısı olarak görmesek bile aslında minik bir dünyadır. Kum katmanında alg kümeleri ve bakteri kümeleri sudan birçok maddeyi emer. Işık yaşanan dünyada önemli rol oynar, ışığın ulaştığı katmanlar ve ulaşamadığı katmanlar farklı yaşam ortamlarına adapte olmuş bakterilere ev sahipliği yaparken yine birçok yukarıda söz etiğimiz canlılara ev sahipliği yapar. En alt yani en düşük su akımı, en düşük oksijen ve en düşük ışık olan katmanda baskın anaerobik bakteriler bulunur. Elbette bu ortamdan söz edebilmek için kum kalınlığı yani katman kalığı önem arz eder. Genellikle üste yakın ve orta kısımlarda su hareketi sebebiyle daha çok canlı bulunur.

  Son akvaryum kurulumumda kumu çıkarmış ve gerçekten tabandaki tortu ve atıkları çok kolay alabiliyordum ancak kumun akvaryum görünümüne katkısı da gerçekten çok fazla. Bu yüzden tekrar kum kum ilavesi yaparak devam ettim. Kum seçimi aslında biraz da maddi imkana bağlı ve elbette kendi akvaryum şartlarımıza bağlıdır. Yoğun mercanlı ve bir anamda fazla akıntı isteyen SPS türlerinde kum tanecik kalınlığı 0 ölçüsünde satılan buyutlarda olmamalıdır. Akıntıda kumu tabanda tutmak zor olacaktır. Kalın kum yatağı tercih edilecekse sırasıyla 1 mm kum, 0,5 mm kum, 0,25 mm kum, 0,125 mm kum, 0,063 mm ardından 2 mm ve son olarak 4 mm kum çapının serilmesiyle uygun taban oluşturulur. Kum çapı 0.250 mm -0,125 mm olursa tüm organizmalara çalışma ve yaşam alanı sağlamaz ancak ideal bir taban bu çaptaki kumla da oluşturabilir. Balık ağırlıklı akvaryumlarda iri mercan kırığı araları dışkılamadan doğacak tortuyu tutacaktır şeklinde ağırlıkta bir fikir birliği vardır ve kısmen doğrudur ama unutulmaması gereken nerede ve ne kadar besin varsa orada yaşama müsade var demektir. Bu yaşamı destekleyen diğer unsur ise nispeten kalın kum aralarının yaşama olanak sağlamasıdır. Bu yüzden kum tercihinizi kendi şartlarınız ve akvaryum bakım sürenizle belirlemeniz yine iyi bir yoldur. Kum tabanının oluşturulması eğer iyi tasarlanırsa katmanın her kademesi farklı bir temizlik unsuru haline gelecektir. Birçok defa kum katmanı üzerinde izler veya canlıların kendisini görürüz. Yeni başlayan arkadaşların ilgisini çeken bu durumlar oldukça yaygındır ve türler değişebilir ama genel olarak görülen canlılara bir bakış atalım.

  [​IMG]

  1-2 cm uzunluğunda solucanlar kum yüzeyini tararlar. Bir çeşit anemon kum altında oyuk yapabilir. Bunlara sığıntı anemonlar denir. Solucanların bazı türleri ise kumun alt yüzeyinde görülüyor. Bunun gibi solucanlar boru tüp içinde de görülebilir ve aynen kum içinde de su hareketinden faydalanmak için girip çıkabilir.

  Artık besin arıtma tesisi gibi demek mümkündür aslında yaşanan faaliyete bakarsak. Sistemin başarısı veya başarısızlığını günümüz teknolojisinde kum tanına bağlamak mümkün değildir ancak iyi tasarlanmış kum katmanı başarıya destek olacaktır. Biyolojik açıdan buralarda oluşacak çeşitlilik oturaklı kum katmanı sisteminin genel faaliyeti içerisinde aslında günlük canlı beslemeleriniz sonrasında atık yükü ile başa çıkmanıza da yardımcı olacaktır. Bir diğer farklı bakış açısını yürütürsek aslında bu katmanlarda yaşayan organizmaların yumurtaları, larvaları mercanlar için ayrıca besin kaynağıdır.

  Başarı alttan gelir (En azından eskiden Protein Skimmer var mı diye sorduğumuz esnafın 'bu ne diyor' bakışlarının olduğu dönemde böyleydi) ve başarısızlık ise aceleden .

  Sevgiler...
   
  brkfrt bunu beğendi.
 2. E.Özdemir

  E.Özdemir

  Mesajlar:
  140
  İsim:
  Egemen Özdemir
  Cevap: Kum Tabanım Tuzlu Su da Nasıl Çalışır

  Güzel bir paylaşım abi, solucanlar balıklara canlı yem olmuyor mu ki? Birde anaerobik bakteriler yararlı mıdır zararlı mı?
   
 3. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Cevap: Kum Tabanım Tuzlu Su da Nasıl Çalışır

  Yararlıdır anaerobik bakteriler. Aslında onların yaşayacakları ortama sahip alanlar akvaryumlarda pek yoktur. Hobici iserse sağlayabilir ancak özellikle uygun alan oluşturması gerekir. Yani oksijensiz ve su akışı neredeyse yok diyeceğimiz katmanlar gerekir. Balıkların bazı türleri erişkinlerini değil ancak minik larvalarını yiyorlar.
   

Sayfayı Paylaş