1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Kuma sürtünme, kuma çukur açma

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde Batuhan Erogul tarafından 30 Ekim 2013 başlatılmıştır.

1. Batuhan Erogul

Batuhan Erogul

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Batuhan Eroğul
    Merhaba,

Akvaryumuma yeni balıkları koyduktan sonra neredeyse çoğu balıklar kuma sürtünmeye başladı erkek icemanım kuyruğuyla kuma çukur açarken gördüm ve ağzına kum alıp atıyor ve kum kazıyor bunun nedeni nedir ?
    Sabah baktığımda balığın yüzgeçleri beyazlamaya başladığını gördüm. Sarı kuyruk icemanım beyaz kuyruk icemanmi olcak acaba.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Sürtünme parazit veya sudaki toksit maddelerden olur, ileri dönemi seninde tarif ettiğin gibi yüzgeçlerde beyaz benek veya beyazlamalar şeklinde olur. Kumu kaldırma ve ağız ile taşıma tamamen farklı bir durum, o balığın kendine yuva, üreme bölgesi hazırlama iç güdüsünden ibaret.

Akvaryumda makrakanta, vatoz, pengasus balığı var mı? Isıya su değişimlerinde dikkat etmelisin, bu dönemi atlatmak için %20 su değişimi, 30 derece ısı, verebildiğin kadar oksijen takviyesi yaparak ışıkları kapalı tutman iyi olur.

3. Batuhan Erogul

Batuhan Erogul

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Batuhan Eroğul
    4 tane cüce vardı çıkarttım akvaryumdan. Dün akşam ve ondan önceki akşam 1 damacana su değişimi yaptım bu akşamda yapcam 2 gündür 3 çorba kaşığı kaya tuzu döküyorum eriterek ışıkları kapalı tut demişsiniz geceleri kapalı gündüzde gün ışığı görüyor.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Kaya tuzunu abartmana gerek yok, su değişimleri, ısı yükseltmek ve yemlerine sarımsak suyu emdirmek iyi gelir inşallah.

5. Batuhan Erogul

Batuhan Erogul

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Batuhan Eroğul
    Sarımsak suyu çıkartmayı beceremiyorum :D Bu akşam su değişimi yapıp ısıyı 30 dereceyemi çıkarim ?

6. tsenol

tsenol

Yer:
    İZMİR
    İsim:
    Tahir Şenol
    Sarmısakları iyice döv. Tülbentin içine at. Top halinde ayni yöne burarak sık. Eller azıcık kokar ama suyu da çıkar.

7. Batuhan Erogul

Batuhan Erogul

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Batuhan Eroğul
    Sadece eller koksa yine iyi abi :)

8. tsenol

tsenol

Yer:
    İZMİR
    İsim:
    Tahir Şenol
    Sorma :) Dün evde sarmısak zencefil acı biber suyu yaptım, çöpe attığım posanın kokusu sabaha kadar evi sarmış. En iyisi balkonda falan yapıp çöpe bulaştırmadan direk evden uzaklaştırmak. Ancak balıklardaki etkisi muhteşem. Sanırım balık öyle bir kokulu salgı çıkarıyor ki değil üstüne benek yanına yemi almayan başka balık bile yaklaşmıyor. Şaka bir yana çok etkili olduğu kesin.

Batuhan Erogul bunu beğendi.
  9. Batuhan Erogul

Batuhan Erogul

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Batuhan Eroğul
    2 gün önce sarımsak suyu yapmaya çalışırken az kalsın evden atılıyodum :D Bu akşam bahçeye çıkıp bahcede yapmaya çalışcam :) sarımsak iç parazit için benim balıkda dış parazit var dış parazite ne yapcam ısı arttırmak yetcekmi ?

10. Batuhan Erogul

Batuhan Erogul

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Batuhan Eroğul

Sayfayı Paylaş