1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Kuma Sürtünme

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde fth-94 tarafından 14 Aralık 2009 başlatılmıştır.

1. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Sevinçliydim sarı prensesim ağzına yumarta aldığı için ama kursağımda kaldı :( Birde ne göreyim Sp kuma-kayalara sürtünüyor :( Dış parazit belirtisi olduğunu okumuştum. Ne ilaçları kullanmam gerek.

Akvaryumumda vatozlarda var. Sanırım tuz atmamam gerekmiş. Yardım ediniz lütfen...

Not: Dış filtremde kömür var.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Vatozlar uzerinde beyaz benek var mi ? Eger yoksa ilac kullanma isiyi yukselt sadece.

3. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Kuma Sürtünme

Vatozlar üzerinde hiç birşey yok Temel abi. Vatozda sadece ufack bir yara var kayaya çarpmıştı büyüktü baya küçüldü ama . Tırnak ucu kadar birşey. Isı 27 de kaça getirmem gerekli ?Sadece prenseslerimde var bu kayalara sürtünme olayı :(

4. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Kuma Sürtünme

Fatih, kademeli olarak ısıyı 31 dereceye sabitleyip oksijeni bol ver tankına.

5. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Kuma Sürtünme

İç filtre - dış filtre 24 saat çalışıyor. Akşam 12 gibi hava motorunu çıkartıyorum bazenleri ses oluyor diye.

6. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Kuma Sürtünme

İç filtrede elektrik kaçağı olduğunu farkettim. Kontrol kalemini akvaryuma soktuğumda lamba yandı. Tüm fişleri çektim tek tek taktım iç filtrede elektrik kaçağı var. Şimdi kapadım filtreyi ne yapmam gerek ? Acaba balıklar bu yüzdenmi böyle yapıyorlardı ? Ama ben ısıyı genede yükselttim ne yapayım şimdi ?

7. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Kuma Sürtünme

Çıkart at filtreyi Fatih haşlama olacaksın oralarda. :F :F :F

8. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    Kuma Sürtünme

Derhal atmanı tavsiye ederim. Allah korusun bir de elektrik çarpmasın seni. aha:gif

9. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar
    Kuma Sürtünme

Fatih ısıyı yükselt ışıkları kapa sakın ilaç atma yumurtalarıda mahfedersen umarım yumurtalarda sorun yoktur. Geçmiş olsun.

10. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Kuma Sürtünme

Teşekkürler önerileriniz için. Ama sorunu buldum ! Isıtıcıdaymış :( Atman ısıtıcım vardı onda sorun varmış. Kafasını dışarı çıkardım. Sorun çözüldü. Ama Temel abinni yolladığı ısıtıcıyı kullanıcağım büyük ihtimalle ( Önce deneyeceğim ) Filtreyide az kalsın boş yere çöpe atıyordum :) Kuma sürtünme göremedim ondan sonra. İnşallah yoktur veya olmaz.

11. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Kuma Sürtünme

Fatih şuanda balıkta sorun varmı ? Elektirik kaçağı yüzünden balıklarda sürtünme olmaz. Isıyı yükselttiğin için balıkta düzelme olmuştur. Balıklar düzeldi yada düzelmedi her iki durumdada suyu %30 değiştir.

12. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Kuma Sürtünme

saat:gif Şuanda hiç dinlenmiş su yok akşam su azaldu diye damacanadaki 15 lt civarında suyu boşalttım akvaryuma. Doldurdum akşamdan fakat dinlenmedi daha 1-2 gün sonra değiştirsem bir problem olurmu ?

13. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Kuma Sürtünme

3-4 gündür su 30 derecede. dünde su değişimi yaptım peki su ısısnı ne zaman 28 dereceye geri düşürmeliyim ?

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Kuma Sürtünme

Isıyı tut o derecede 1 gün daha Fatih. Kömür ph üzerinde etki eder. Kömürü çıkar filtrenden ve balıkları gözlemle bakalım. Olmaması lazım ama bazen hassas akvaryum dengelerinde olabiliyor.

15. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Kuma Sürtünme

Tamam Temel abi kömürü çıkarıyorum bugun. Yerine 1 adet daha mavi sünger koyacağım.

16. safak

safak

Kuma Sürtünme

Büyük ihtimalle dış parazit metilen mavisi 4-5 gün kullan geçer.

Sayfayı Paylaş