1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Kumdaki Sertleşmeler Acrolarda Rtn(doku kaybı)

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde Onurs tarafından 7 Haziran 2015 başlatılmıştır.

1. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Akvaryumda otomatik su değişimini bidonlardaki bir sorundan dolayı iptal ettiğimden beri yaklaşık 25 gündür su değişimi yapmıyordum.
    bugün kumdaki geçmeyen yeşillikler canımı sıkmaya başladı ve biraz kumu karıştırıp alt üst etmek amaçlı dip çekeyim dedim ama kuma dokunduğumda bütün taban kumunun yüzek alanının sanki gibi kalıplaştığını gördüm daha önce Deniz beyin fosfat çökelmesi ile ilgili bir konusu vardı ama onunki gibi kayalaşma değil elinizle yada maşa ile dokununca dağılma eğilimi var. fosfatım kurulumdan beri foto metre ve diğer testler ile herzaman sıfır çıkıyor.
    son zamanlarda birde özellikle acrolarımda RTN başladı ve birkaç SPS kaybettim. .Ben bunu soğutucuyu sisteme geç eklememe bağlıyordum ısı 28 e çıkmıştı ama kum ile alakası olabilirmi?

Kumları bu hale getiren nedir? (Kum Caraeb sea Special grade) , Kumda bakteri ile alakalı bir sorun olabilirmi buda sülfür salınımına neden olmuş olabilirmi?
    Kafamda çok sorular oluştu açıkçası.
    tank hacmi net 500 Lt su var 250 Lt su hazırladım tropic marine tuz ile ciddi miktarda dip çekerek su değiştirmeyi düşünüyorum önerileriniz duymak isterim .
    Sürekli kullandığım katkılar c balance , ****** XXL ,acropower.
    canlıların durumuna göre kullandığım katkılar b-balance ,potasyum,grotech abc , coraalbooster , Brightwell amino asit
    su değerleri kh 6.7 Ca 460 MG 1350
    Nitrat 3 fosfat 0 Amonyak 0,003 nitrit 0
    Ph 8,3-8,1 arası gece gündüz
    Amonyak normalde 0 ama geçenlerde akvaryumda bir yellow tang öldü ve kayaların arkasında kaldığı için çıkaramadım bu nedenle amonyak 0.008 lere kadar çıktı ama daha üstünü hiç görmedi.
    Akvaryumun genel hali ve canlı yükü

zotiri, King Elvis, Montimahir ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ben o sertleşmeyi biyolojiye bağlıyorum, alt kısımda sülfür bu katman kalınlığında zor gibi Onur. Elbette element çökmesi, fosfat çökmesi gibi durumlarda olabilir ama benim fikrim biyolojik olduğu yönünde. Rtn nedeninin ısı olması da zayıf görünüyor. Yellow tang ölüsü sistemde kaldıysa pinkleyen amonyak Rtn sebebi olabilir. Tank çok güzel Onur, elbette kafandaki veya tanktaki küçük sorunlara çözüm ara ama kesinlikle köklü işlemler yapmadan yap bunu.

Değerler zaten gayet güzel çıkmış.

Onurs ve TencoMelih bunu beğendi.
  3. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Abi ışıklar söndüğü için detay resim koyamadım ama RTN çok can sıkıcı durumda koca staghorn koloniside gitti gidiyor gibi.
    3 gün önce elimden büyük favia beyazladı bilemediğim bir sorun var gibi yada benim oğlan oyun olsun diye suya birşeylermi attı oda olabilir.
    yarın detay resimler ekleyeceğim daha net fikir verecektir durum hakkında ama %50 direk su değişimi çok ciddi bir zarar yaratırmı onu merak ediyorum.

4. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Abi aynı kumu kullanıyorum iki tane rw4 son sürat normalde kumu mahfeder. Yüzeyde bir katılaşma var. Sapasağlam.

5. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Akvaryumda 40.000 lt /saat akıntı var aşağı yukarı kum yerinden oynamıyor elimle dağıtıyorum ancak:(
    Biraz kurcaladımda bende 40 tane felan conch vardı kumun altından conchlar çıktı bu kumu yapıştıran şey sanki conchların icratı olabilirmi?

Sent from my iPhone using Tapatalk

6. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Bende conch yok abi bence tek ortak noktamız votka. Bakteridir bakteri

7. ncpkskn

ncpkskn

İsim:
    Ncp Kskn
    Kum'daki sertleşme bailing yönteminden kaynaklanıyor, katkı girişleri ihtiyacın üstünde girilme yapılmışsa kumda toparlanmaya neden oluyor. Tüketimden fazla giriyorsunuz sanırım katkıyı.

Onurs, TencoMelih, harfuzmani ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  8. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Bence de kesinlikle nedeni balling yöntemi olmalı.
    Fazla dozlanan ve çöken katkılar kumda bu şekilde bir katılaşmaya neden oluyor.
    Onur rtn için acil su değiştirmeni öneririm, ancak bunu sert bir şekilde yapman için bir sebep yok.

Onurs bunu beğendi.
  9. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Bende katkı girişide yok abi. Yinede kum taş gibi.

10. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Karbon döngüsü grafikleri ve detayları ile iyi okumanızı tavsiye ederim...

Umarım yardımcı olurlar...

3. Videonun 3. Kısmı karbonat olarak karbon dönüşümde kimyasal anlatımda görüleceği üzere suya giren karbondioksit konsantratyonu suda önce karbonikaside oradan bikarbonata oradanda karbonata dönüşüp spsnin Bedene girer yada girecek beden bulamazsa dibe çöker kayaç oluşturur. Bunu yaparken fosfor magnezyum mineral vs ne bulursa alır kaya oluşturur...

2. Kısmı ise bakterinin karbon çevrimi... Eğer tankında nitrojen döngünde problem yok ise bu kısım atlanır.

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 7 Haziran 2015
    Onurs, TencoMelih ve Montimahir bunu beğendi.
  11. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Bu yüzden Votka.....

Etil alkol karbon çevriminin biyolojik olarak son ürünüdür... Sps içinde bakteri içinde motor görevi görür

Onurs ve King Elvis bunu beğendi.
  12. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Girilen fazla katkı dibe çökeceğine bedene girer ve Kayaçlaşma oluşmaz

13. King Elvis

King Elvis

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Aşkın Önver
    Maşallah ...o koca imparator mercanlara dokunmuyormu?

Onurs bunu beğendi.
  14. King Elvis

King Elvis

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Aşkın Önver
    Kesinlikle %100 haklısın Fatih ..önerine katılıyorum Onurun benzer durumu bendede olmuştu çökelti şeklinde bir tabaka oluştu kumda girilen çok çeşitli katkı aşırı sık aralıklarla dozlandığından oluşuyor Onurun tankın da bu kadar çeşitli katkının gerek olduğunu düşünmüyorum grotech ABC yi kullandıktan sonra balance katkıları kullanmamanı ayrıca potasyumu test yapmadan kullanmamanı öneririm ...bunlar geçmişte benim de yaşadığım tecrübeler
    Mercan yüküm fazla olduğu halde CA MG KH ihtiyaç kadar dozaj pompası ile , haftalık 50 ml ( bunu haftalık 3 güne bölerek ) GAROTECH ABC ve 10 günde bir 15 ml GAROTECH M amino asit doz uyguluyorum ayrıca haftada 2-3 gün ara ile votka 2 ml ve ihtiyaca göre potasyum veriyorum ...dozlama yaparken aynı gün başka katkı girilmemesini en az 2 gün aralıklar ile dozlanmasını öneriyorum

Düzenleme: 7 Haziran 2015
    Onurs bunu beğendi.
  15. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu

Videoda görüldüğü üzere çöketmeye pek benzemiyor durum ama kumlardaki yeşil rengede dikkat çekerim bu durum uzun süredir bu şekilde.
    Sorunun tek bir cevabı yok gibi sanırım birçok faktörün birleşmesi ile alakalı bir durum var gibi.

Aşkın abi imparator mercanlara dokunmuyor hiç her çeşit yemide yiyor bu konuda çokmşanslıyım galiba ama hiç aç brakmıyorum.

YMR_AY, King Elvis ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    O görünen algler de yapışmaya neden olabilir.

17. King Elvis

King Elvis

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Aşkın Önver
    Bence bu çokelti aynısı benim tanktada oldu geçmişte , portalda konusuda var
    Aman Onurcum çok sev o balığı çok değerli bir balık o zaman reef safe imparator angel...kulağa hoş geliyor
    Maşallah uzun ömürlü besle kardeşim

YMR_AY bunu beğendi.
  18. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Bana çökelti gibi gelmedi sanki, alg kaplanmasında da o hali alabiliyor.

Onurs bunu beğendi.
  19. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Şimdi benim aklımdaki hatalarım ve yaptığım denemeleri paylaşırsam hep beraber etkenleri belirleyebiliriz belki ne kadar çok farklı fikir olursa sanırım sonuca ulaşmamız daha doğru ve hızlı olacaktır.
    Dediğim gibi tek bir neden olma ihtimali düşük bu aksaklığın arkasında.
    Akvaryumdaki duruma bakarsak acrolardaki RTN dışında hiçbir aksaklık veya ölüm yok yellow tang dayakdan öldü.bütün baıklarım çok sağlıklı yem alıyor ve hiçbir hastalıkları yok powderlardaki çok az miktardaki benek dışında.

Öncelikle son 25 günde yaşananları sıralayım bu dönemde hiç su değişimi olmadı akvaryumda.

1.Daha öncede söylediğim gibi uzun süredir su değişimi yapamadım.
    2.son dönemde soya sütü ve farklı amino asit denemelerim oldu.
    3.Akvaryumda bir tam sayım yaptım 1 adet yellow tang ve 2 adet karides ile 10 tane conch eksik.
    4.Seneye yi ilk aldığımda Fatih beni Amonyak konusunda uyarmıştı değerim 0,008 di ben yellow tangin öldüğünü anladım değeri kontrol ederken ama hiç bir şekilde müdahalede bulunmadım bu dönemde çünki tankın biyolojisini görmek istiyordum.
    5.Bu dönemde tanka ek bir katkı nerdeyse hiç eklemedim grotech abc hiç kullanmadım .Sadece arada bir önerilenin 1/10 u kadar coral booster kullandım oda flatwormdan etkilenen mercanların toparlamasını hızlandırmak için.
    6.Yine bu dönemde akvaryuma XXL Emprador ve 2 Adet L boy Blue tang ekledim ve benekden korumak için sürekli ozon ve uv çalıştırdım.
    7.Birgün ozonu timerdan söküp direk bağladım ve o arada iş konusunda bir sorun çıkınca niden çıkıp ozonu unuttum 300mg ozon 2 saate yakın sürekli çalıştı.
    8.refraktometre bozukmuş bu nedenle tuzluluğum 1022 ye düşmüş tuz ekleyerek 3 günde kademeli tuzluluğu 11025 e çıkarttım.
    9.Akvaryuma soğutucu almakda geç kaldım bu arada akvaryum ısısı 28 i geçti geceleride 23 e kadar düştü çok ciddi bir dalgalanma oldu özellikle acrolar için.
    10.Flatworm için Sağolsun Hakan Aksunun gönderdiği ilacı kullandım salifert flatworm exit.Ölenleri toplayıp aktif karbonu bağladım sisteme.
    11. Fritz 460 ile bir deneme yaptık akvaryumda çok güçlü bir bakteri kültürü.İçeriği bacilicus familyasından bakterioplanktonlar.

Şimdi geneldeki Sorunlar.
    1.Kurulumda 40-50 tane conch eklemiştim adamlar sanki tavşan gibi 24 saat çiftleşip her yeri yumurtaya boğdular.gece ışıkları açınca bütün camlarda yüzlerce kabuklu canlı var.
    2.Bir dönem bio pellet kulanırken akvaryuma bir miktar pellet kaçırmıştım bir kısmını toplasamda bir kısmıda kayaların altına ve kumun içine karıştı kaldı öylece.
    3.bir ara testim bozuk olduğu için ca değerim 550 nin üzerine çıktı sonra katkıyı keserek kademeli aşağı çektim bu değeri.
    4.Akvaryum karbon kaynağı olmamasına rağmen çok ciddi bir biyolojik altyapıya sahip içinde canlılar ölüp çürümesine rağmen hiçbir zaman N ve P sorunu yaşamadı.
    5.Kurulumda beyaz benek,brooklynella,Odinium (kadife ) hastalıkları yaşadım ama ozon vasıtası ile atlattım.
    6.O2 ve Ph seviyelerim herzaman iyi düzeylerde oldu kurulumdan beri.
    7.Ev ormanlık alanda olması nedeniyle hep bir toz problemi var evde.
    8.Evde 4 yaşında oğlum var herşeyi beklerim :)

Şimdi bunların ışığında benim kafamda şöyle bir senaryo oluştu.
    +Ölen canlılar akvaryumda nitrifikasyon bakterilerinin popülasyonunu patlatmış olabilir. Besin bitincede popülasyon ölmeye başlamış olabilir şuanda amonyak 0,002 civarına kadar düştü.
    +Konchlar sürekli çiftleşerek kumu yumurta tarlasına çevirmiş ozon etkisi ile bu yumurtalar bozulmuş ve kumda pis bir organik atık oluşmuş olabilir.
    +akvaryuma kaçan biopelletler iç kısımlarında denitrifikasyon bakterileri barındırır bir miktar .kum altında yapışma nedeni ile su sirkülasyonu durduysa bunlar ölerek sülfür salgılamış olabilirler.
    +Isı dalgalanması ve düşük besin seviyesi acroları enfeksiyonlara açık hale getirdiğini biliyoruz bilimsel olarak bendeki RTN nedenide bu olabilir diye tahmin ediyorum.
    +Ozon ve uv nin beyaz benek nedeni ile son 1 ayda yoğun kullanımıda mv seviyesini yükseltip sudaki biolojik yaşamın ciddi miktarda hasar görmesine neden olmuş olabilir.
    +Canlı kum kullanımının aslında çokda mantıklı bir şey olmadığı fikride kurulumdan sonraki araştırmalarımda vardığım bir kanaat.
    +Votka dozlamasına başladım ama 5 gün felan oluyor sorunlar bundan önce başladı zaten.
    +Ro dan gelen su son zamanlarda 6-8 tds veriyor bir etkisi olabilirmi emin değilim reçine süresi doldu sadece.

Açıkçası kafamda deli sorular :)

1)Planım ise şu şekilde conchları akvaryumdan atıyorum .Yerine turbo snail ekliyorum zaten bir işe yaradıklarınıda düşünmüyorum uzun süredir gözüm üstlerinde sevişmek dışında bir numaraları yok :)
    2)250 LT su hazırladım . Bugün 125 Lt değişim yapıcam 3 gün sonra tekrar bir 125 LT ve daha sonra 50 ser LT ile devam ederek bütün suyu değiştirmeyi düşünüyorum.
    3) Su değişimi esnasında kumu komple çekerek yeni kum ile değiştirmeyi düşünüyorum. (Burada ciddi bir kum tavsiyesine ihtiyacım var.)
    4) Elimdeki Chemi pure blue ve fritz aktif karbonu sisteme takıcam.
    5)C-balance dışındaki bütün katkıları kesiyorum.
    6) Votka dozlamaya devam edicem.
    7)yeni kum ile beraber sisteme fritzzym 9 ekleyerek zayıflayan nitrifikasyon bakterilerini tekrar kazandırmayı düşünüyorum.
    8)Uv yi komple kapatıcam ve sadece günde 3-4 sefer ozon kullanımı ile devam edicem bunuda 1 ay sonunda tamamen iptal edicem ozon sadece powder blue ların beneğini kontrol altında tutmak için .
    9)istavrit chromisleri ,Fox face ve powder blue tanglerden birini sistemden çıkarıcam şimdilik .
    10)ro nun reçinesini yeniliycem.
    11)Akvaryumu pestler konusunda ciddi şekilde bir daha gözden geçiricem.
    12)Ne kadar ölü canlı kalıntısı varsa kumların içinde veya kayalar arasında hepsini bulup sistemin dışına atıcam.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  20. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Bu videoları bunun için ekledim ölen her canlı sadece amonyak değil karbon kaynağıda

Gözden geçirmen gerekenler

Azot döngün tammı
    Karbon oksijen döngüsü tammı
    Ph dengen
    Vs.... Bunlar hepsi bir komples küçük bir dünya..

Spslerin sadece stres ve ısı kaynaklı gözüküyor. Stresin ilk hedefi ısı ve tanktaki co2 artışı

Onurs bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş