1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Kuracağım Yeni Bitkili Akvaryumum (68*38*45h)

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde Siesta10 tarafından 16 Haziran 2010 başlatılmıştır.

1. Siesta10

Siesta10

İsim:
    Ozan Çapraz
    Merhaba;

68*38*45h ölçülerinde yeni bir akvaryum aldım. Daha önce daha küçük bir akvaryumda kendi çapımda japon bakıyordum ama artık daha profesyonel bir şekilde ilgilenmek istiyorum.

Tabandan başlamak gerekirse;

- Elimde, akvaryumunu kaldıran arkadaşımdan aldığım quartz beyaz ve hagen karışımı yaklaşık 20 kiloluk kum var. Bunun 2/3ü karışık durumda, kalan 1/3'ü ise sadece Hagen kumdan oluşuyor.

-Tabanımın siyah olmasını istediğim için üste sadece Hagen kumu sereceğim, onun altında da quartz ve hagen karışımını eklerim.

- 7 Kg'lık Flourite Red alacağım.

- En alta da coco peat sermeyi düşünüyorum.

Taban konusunda aklımda ki soru ise Hagen ve Quartz karışım başka bir akvaryumdan çıktığı için minerallerinde herhangi bir eksilme olmuş mudur, bu durumda Prodac'ın fondo vivo, humu plus, fertil plant gibi şeyler eklesem gereksiz yere masraf mı yaparım yoksa fazlasıyla yararını mı görürüm? Ya da Prodac'ın dışında bir marka ve daha düşük maliyetle de bir çözüm üretebilir miyim? Maliyet/fayda oranında düşünmek doğru olacak sanırım.

Bitki ve Canlılar

Balık olarak, kırmızı burun tetra, kardinal neon vb tetra türlerini beslemeyi düşünüyorum. Belki biraz da canlı doğuran olabilir. Bunlar dışında ekolojik sistem için salyangoz, karides ve Sae gibi yosun ve alg yiyiciler de ekleyeceğim.

Bitki olarak ise,

Rotala, Demersum, Zeytin, Anubias, belki dev Saz, bir kaç tane orta plan bitkisi ( önerilerinize açığım). Burada aklımda soru işareti olarak kalan nokta ise zemini saran bitki olarak ne dikebilirim. İlk olarak subulata düşünmüştüm ama çim türü bitki gözüme çok estetik gelmediği için vazgeçtim. Glossotigma gibi küçük yapraklı ama onun kadar çok ihtiyacı olmayan bir bitki önerirseniz çok sevinirim.

Işıklandırma;

Elimde 5 tane Osram'ın 18w 60 cm'lik floura'ları var. 2 tane de daylight var gene Osram'ın. Birçok kişi Osram iyi olsa da Philips'in bu alanda açık ara önde olduğunu söylüyor. Cevabını bildiğim halde gene de sorayım elimde bulunan Osram Floura'lar işimi görür mü yoksa Philips almalı mıyım? Eğer alırsam ne gibi bir kombinasyon uygulayabilirim? Bitkilerin gereksinimlerini karşılamak kadar akvaryumdaki renklerin canlılığını net olarak gösteren flüorasanları kullanmak istiyorum, çünkü estetikliği bir hayli ön planda tutuyorum. Bu aradaAkvaryum kapağımı da kendim yapıyorum, 5 tane flüoresan yuvası yapacağım sanırım yeterli olur.

Ekipmanlar;
    İlk başta Eheim 2213 almayı düşünüyordum ama maliyet olarak baya bir aştığı ve de yeni modelleri baya bir övüldüğü için Ekol 15'in yeni modellerinden almaya karar verdim. Sonbahara doğru Eheim'ı alırım sanırım belki de Ekol'den memnun kalırsam hiç almam. CO2 için de mayalı sistem kuracağım. 100w'lık da bir ısıtıcı takacağım. Gene sonbahara doğru Uv sterilizer'lerden almayı düşünüyorum. Hava motoru gerekli olur mu acaba?

Son olarak akvaryumun kurulmasına da değinirsek;

Haftaya 1-2 haftalık bir tatile çıkacağım, gitmeden önce tabanı kurup, suyu doldurmayı planlıyorum. Bununla birlikte Tetra'nın Bactoyzm kapsülünden filtrenin içine eklemeyi düşünüyorum ki geldiğimden suyum, canlı koymaya elverişli hale gelsin. Acaba bu Bactoyzm'den bir kapsül yeterli olur mu yoksa belirli aralıklarla eklemeli miyim suya? Bir de hala beslediğim japonları elden çıkartmadım, bunları bu tatil sürecimde bu tanka koymamın bu süreçte bir faydası olur mu yoksa japonları tehlikeye mi atarım. Japonlar yerine salyongoz, karides gibi türler mi beslemeliyim? Başka bir önerileriniz de olur mu acaba bu süreci iyi değerlendirmek için.

Şimdilik soracaklarım bu kadar, biraz uzun oldu zahmet buyurup okuyacaklar ve değerli görüşlerini paylaşacaklar için şimdiden teşekkür ederim.

2. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Öncelikle aramıza hoşgeldiniz Ozan bey.

Anladığım kadarı ile mükemmeli yakalama uğraşındasın.

Tabanda kullanacağın kum yerinde bir karar olup, yukarıdaki yazdıkların malzeme yerine, kendi kullanmış olduğum tabanı önebilirim. En alt tabakaya, Tropica Aquacare - Plant Substrate 2.5 Litre yeterli olur, daha az maliyetli olsun diyorsanız, Prodac fertil plant aralarında 10 TL gibi fark var. Bunun üzerine quartz ve hagen karışım kumunuz, bu katmanın üzerine Sera floredepot 2.4 litrelik yeterli olur, en üst tabakaya ise hagen kumu serdinizmi mükemmel taban olur, hiç macera aramayın derim, benim 10 aydır kullandığım taban bu şekilde, hiçbir bitki türünde sıkıntı çekmedim, çokta memnunum. Yeni peysaj konumu okumanızı tavsiye ederim, ne kadar zamanda neler olduğunu göreceksiniz.

http://www.akvaryumportali.com/vbi/showthread.php?5926-High-Tech-tank%FDmda-yeni-peysaj

Balık seçiminde güzel, önerim ise tetra türlerinin arasına canlı doğuran koymayın, yavruları yiyeceklerdir. Tankımda yaklaşık 17 tür var bunların çoğunluğu tetra grubu, tankının içinde akıntı/sürkilasyon oluşturacağınızdan dolayı, tetralar grup halinde dönüp duracaklardır, seyri çok keyifli. Yosun mücadele ekibinde ise seçtiğiniz türler oldukça iyi, bunların yanına önerim ise, Otocinculus affanis öneririm. (Acele etmezseniz tuzlu suya geçeceğimden dolayı, tankımda bulunan tüm balıkları satışa çıkaracağım, yaklaşık 150 adetin üzerinde çok uygun vereceğim, içindeki bitkilerin satılmasını bekliyorum, balıkları yakalamam imkansız.)

Bitki olarakta genelde hep kolay bitkileri seçmişsiniz, bir kaç tür olarak yeni kurulan tanklara hızlı gelişen bitkiler şarttır ama sizde, anubias dışında hepsi hızlı büyüyen türler, High-Tech tankta başa çıkamazsınız, bu taban ile benim gibi elinizde makas hiç düşmez :D

Orta plan için benim en sevdiğim bitki Hemianthus Micranthemoides,(Micranthemoidesi arka, orta ve ön plan olarak kullanabilirsiniz) Lotus, Cryptocoryne wendtii, gölgede kalmak şartı ile anubias ve java fern türlerini düşünebilirsiniz.

Tabanda ise, Glosotigma'nın bakımı kolay ihtiyaçları fazladır ve hızlı yayılır, ihtiyaçlarıda sizin tankınızda bulunacak. Yüksek ışık ve Co2. Birde benim tankımda bulunan, bakımı kolay olan Staurogyne spec. var iyi ışıkta yayılır, ışığı azda olsa kesildiğinde, yukarı doğru uzar, en fazla 6-7 cm öbek olarak. İlk kurulumda Glossotigma önermem, tabanın oturması gerektiği kanısındayım, en az iki ay sonra yapabilirsiniz, satışıda çok hızlı. :)

5x18 watt güzel bir aydınlatma gücü olacaktır, tankınızda kum hacmini çıktıktan sonra, litre başına 1 wattın üzerinde bir aydınlatma olacaktır. Osraf Floura, Grolüx'ün Osram versiyonudur, beş adet floura çok fazla gelecektir, bitkilerin hepsi yukarı büyüme eğilimi gösterecektir, tankın seyrinde de, çok fazla kırmızılık oluşturacaktır.

Beş floresan kullanımında, aşağıda vermiş olduğum kombinasyon en çok tercih edilendir.

a) Philips TLD 950 deluxe pro 5300k
    b) Philips Aquarelle 10000k veya Aquastar
    c) Philips TLD 965 deluxe pro 6500
    d) Sylvania Grolüx
    e) Philips TLD 950 deluxe pro 5300k

Veya,

a) Philips TLD 950 deluxe pro 5300k
    b) Philips Aquarelle 10000k veya Aquastar
    c) Philips TLD 950 deluxe pro 5300k veya TLD 965
    d) Philips Aquarelle 10000k veya Aquastar
    e) Philips TLD 950 deluxe pro 5300k

Philips 950 bulamazsanız, 965 kullanmanızda hiç bir sakınca yoktur.

Eheim'in kalitesi tartışılmaz, ama dediğiniz gibi Ekol'üde çok öneriyorlar, bencede denemekte yarar var.

Hava motoruna gelince, ilk etaplarda ihtiyacınız olacaktır. Bol bitkili bir tank kuracağınızı var sayarsak, birkaç gün 7/24 kullanmakta yarar var, 2-3 gün sonra aydınlatma açıkken kullanmanıza gerek kalmayacaktır. Aydınlatma kapandığı taktirde, tanka oksijen vermeniz gerekebilir, bunu gözlemleyerek belirleyeceksiniz. Yani bitkileriniz gündüz fotosenteze başladıklarında, geceyi sudaki oksijen idame ettiriyorsa vermenize gerek olmayacaktır. Balıklar su yüzeyine çıkıp, çıkmadıklarını gözlemleyebilirsiniz.

Bakteri oluşumunu hızlandırmak adına Tetra Bactozym konulabilir, bence buna gerek yok, buna vereceğiniz para ile su testleri edinmenizde yarar var, gübrelemede çok yardımı dokunacaktır.
    Ben derimki, tankınızı kurduktan iki gün sonra, japon balıklarınızın bulunduğu sudan alarak, çok düşük ihtimalde olsa aşılama yapmanız yeterli olacak, japonları tanka saldıktan iki gün sonrada %50 su değişimi yaparak tatile çıkabileceğiniz düşüncesindeyim.

Son olarakta, filtrenizin içersine 1 litre Eheim supstrat pro eklemeniz, faydalı olacaktır.

Hayırlı olsun.

fth-94 bunu beğendi.
  3. Siesta10

Siesta10

İsim:
    Ozan Çapraz
    İlginiz için teşekkür ederim Murat Bey, hoşbulduk :)

Aslında mükemmellikten çok ilk başta işin büyük bölümünü halledip, ileride çok baş ağrısı çekmek istemiyorum ama ne yaparsak yapalım illa ki sorun çıkacaktır bunun da farkındayım :)

Tabanı sizin önerilerinizle birlikte şöyle kurabilirim;

Alttan üste;

- Coco Peat
    - Quartz - Hagen karışımı
    -Prodac Fertil Plant
    -Flourite Red
    -En üste de gene Quartz - Hagen karışımı ve en üste ince siyah hagen

Bitki olarak,

Arkanın ortasına Rotala dikerek çalılık görüntüsü vermek istemiştim, köşeye de dev saz ve onun gölgelerine Anubias. Öneriniz olan Hemianthus Micranthemoides bitkisini de beğendim onu da dikeceğim. :) Tabana da Merselia dikmeye karar verdim. Diğer ortaplan bitkileriniz de mutlaka dikkate alacağım, özellikle Lotus ve Wendtii benim de aklımdan geçirdiğim bitkilerdi.

Balıklarınızı Ankara'daysanız eğer ya da şehir dışına da gönderebilirim derseniz seve seve alırım, zaten ben de temmuz gibi canlıları eklemeyi düşünüyordum.

Işıklandırma olarak ikinci önerinizi uygulayacağım sanırım. Osram Floura'lar hiç bir işime yaramayacak sanırım :)

Ekol konusunda dediğiniz gibi yeni modellerini çok övüyorlar 3-4 aylık süreçte denemekte fayda var, eğer memnun kalmazsam eylül-ekim gibi Eheim'a geçmeyi planlıyorum.

Akvaryum kurulumunda da aslında benim de aklıma gelmişti kurulu olan tankımdan aşılama yapmak sizin dediğiniz yöntem gayet mantıklı.

İlginiz için tekrar teşekkür ederim. Şimdilik hep yapacağım, edeceğim şeklinde konuşuyorum. İş uygulamaya gelince farklı bir renk de alabiliyor hem maliyet açısından hem de mevcut şartlar açısından. Uygulama sürecinde de buradan gerekli şartları yazarak bilgi alışverişinde bulunmaya devam ederiz.

İyi günler.

4. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Tabanda kullancağınız bu karışımlara hiç gerek yok bence, boşuna masraf etmiş olursunuz, Coco Peat ve Flourite Red yerine test kiti alın bence.

Taban bitkisi olarakta, Merselia çok zor bir bitkidir, çoğu kimsede tutturamıyor açıkçası, dediğim gibi kurulumdan en az 2-3 ay sonra yapmanızda yarar var, yosun mücadelenizde, micro bitkileri çok çabuk kaybedersiniz.

Ankaraya balık zor tabiki, bu güne kadar hiç kargo ile balık almadım, göndermedim.

Sevgiler.....

Sayfayı Paylaş