1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Kurban ?

Başlığı 'Hayata Dair Her şey' kategorisinde suret tarafından 24 Ekim 2012 başlatılmıştır.

1. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Olabildiğince kısa tutup kesebildiğim kadar kestim ve kısalttım… Siz zaten kurban hükümlerini biliyorsunuz da... Ahmet Mahmut Ünlü hocaefendi'nin kitabından alıntılar...
    Bir de bayram tebriği içeriyor J

Tüm sevdiklerinizle birlikte, bir ömür boyu mutlu ve huzurlu olmanız,
    tüm ibadetlerinizin kabul ve makbul olması dileklerimle ;
    Hayırlı bayramlar…

Onların etleri ve kanları asla Allah’a ulaşmaz. Fakat ona sizin takvanız (Allah’a karşı gelmekten sakınmanız) ulaşır. Böylece onları (hayvanları) sizin hizmetinize verdi ki, size doğru yolu gösterdiğinden dolayı Allah’ı büyük tanıyasınız. İyilik edenleri müjdele (Hacc, 37)

İlk kurban ibadeti ilk insan topluluğuyla birlikte başladı. Hz. Adem’in (a.s.) zamanında, oğulları arasındaki bir anlaşmazlıktan sonra ilk kurban kesildi.
    Onlara Âdem'in iki oğlunun haberini gerçek olarak anlat: Hani birer kurban takdim etmişlerdi de birisinden kabul edilmiş, diğerinden ise kabul edilmemişti...” (Maide-5/27,28)
    Hz. İbrahim’in (a.s.) Hz. İsmail’i (a.s.) kurban etmesi de Kur’an’da anlatılmaktadır.

Hadis-i şeriflerden öğrendiğimiz üzere; hayat nimetine şükür, Halil İbrahim (a.s.) mirasını ihya, sırat köprüsünde binek, günahların affedilmesi ve hatalara kefaret olması için kurban kesmek şartlarını yerine getiren her Müslüman için vacib’tir. Peygamberimiz üzerine farz’dır.

Her ümmet için kurban ibadet tayin ettik. Ta ki kendilerine rızık verdiği davarlar üzerine, Allah’ın adını zikretsinler (Hacc, 22:34)
    O halde Rabbin için namaz kıl ve kurban kes.. (Kevser, 2)

Koyun, Deve ve Sığır cinsi hayvandan başkası kurban edilemez.
    (Bu hayvanların türünden olanlar, erkeği, dişisi, burulmuş olanı, olmayanı, kendi cinsine dahildir. Keçi, Koyun cinsinden; Camış, Sığır cinsinden sayılır.)

Kurbanın şartları?
    - Müslüman olmak
    - Hür olmak
    - Zengin olmak (Bir aylık ihtiyaçların dışında 85 gr. altına veya buna tekabül eden bir mala sahip olmak. Borcu olan kişinin borçlarını ödedikten sonra elinde kalan para için de aynı hüküm geçerlidir. )
    - Mukim olmak (Yolcu olmamak)

Ben sizin için baktım, 1 gr. altın 99 tl J

Vakti :
    Kurban kesme günleri üç’tür, bunlardan en faziletli olanı ilk gündür.

Bayram namazı kılındıktan sonra kesilebilir, fakat bayram namazı terk edilirse öğlen vaktine kadar kurban kesilmesi caiz olmaz. Bayramın ikinci ve üçüncü gününde ise namazdan önce kurban caiz olur. Çünkü birinci gün zeval ile bayram namazının vakti eda olmuştur.
    Kim o bayram namazından önce kurban keserse, kendisi için kesmiş olur. Kim o namazdan sonra kurban keserse, onun kurban vazifesi tamam olur ve Müslümanların sünnetine uygun davranmış olur. (Müslim, Edâhâ :1)

Eğer kurban kesme günleri içerisinde kurban kesmeyip onun değerinde sadaka verilse veya yardım yapılsa bu kurbanın yerine geçmez. Ayrıca kurban kesmesi gerekir. Kurban kesmenin vacibiyeti, kan akıtmayla ilgilidir.

Kurbanın büyük ve semiz olması iyidir. Koyun cinsinden en faziletli olan kurban, beyaz, boynuzlu ve burulmuş olan koç’tur.
    Takva sahiplerini Rahman’a binekli cemaatler olarak haşredeceğimz gün (Meryem, 85)
    Kurbanlarınızı büyük cüsseli almaya bakın. Zira onlar, sırat üzerinde bineklerinizdir (Acluni, Keşf-ul Hafa)

Efdal olan kişinin kendi kurbanını kendisi kesmesidir fakat hanımların veya tecrübe sahibi olmayanların zorlanacağı, kendilerini veya hayvanı yaralayabileceği hususları olması nedeniyle işin ehli birine vekalet vermesi suretiyle başkasına vekaleten kurbanını kestirebilir. Bu durumda “Seni kurbanımı kesmeye vekil ettim” diye açıkça söylemesi gerekir. Vekilin kesime başlarken mutlaka besmele çekmesi gerekir.
    Kurban kestirenin de kurbana niyet etmesi şarttır. Zira hayvan kesimi bazen et için olur, bazen ibadet için olur..
    Kurban kesim işinde sahibinin orada hazır bulunması müstehabtır. Çünkü Hz. Ali’den rivayet edildiğine göre :
    Peygamber efendimiz Fatıma’ya şöyle demiştir :
    Ey Muhammed’in kızı Fatıma! Kalk kurbanının yanında hazır bulun. Çünkü onun dökülecek ilk damla kanıyla birlikte işlemiş olduğun bütün günahların bağışlanacaktır.

Kurban kesmeden önce veya kestikten sonra yapılabilecek iki tavsiye edilen dua vardır :
    Kestikten sonra “Ey Allah’ım bu kurbanı benden kabul eyle” diye bir kısa dua yapılabilir.
    Resulullah’ın (a.s.) ve Hz. Ali’nin (a.s.) kurban keserken besmeleden sonra ettiği dua ise şöyledir:
    Hak dinde olarak yüzümü gökleri ve yeri yaratana çevirdim, ben müşriklerden değilim. Muhakkak ki namazım, kurbanım, hayatım ve ölümüm alemlerin Rabbi içindir. Onun hiçbir ortağı yoktur. Bununla emrolundum ve ben Müslümanlardanım. Allah’ın adıyla, Allahım, bu kurban sendendir ve senin içindir. Allah’ın adıyla, Allah en büyüktür, Allah’ım bunu benden kabul buyur. Etlerin dağıtılması hususunda :

Etinden yiyin. Dilenmeyen ve dilenen fakirlere yedirin (Hacc, 28)
    Onlardan yiyin ve eli dar olan fakire yedirin (Hacc, 36)

Kurban sahibinin kurbanının tamamını zenginlere, fakirlere hibe etmesi veya hepsini kendine saklaması her halikarda caizdir, kan akıtmakla kurban ibadeti yerini bulmuş olur. Fakat etin bir kısmını fakirlere dağıtmak en faziletli olanıdır. Ancak kişinin ihtiyacı varsa hiç dağıtmaması bundan daha faziletlidir.
    Resulullah bir başka hadisinde “Önce kendinden başla, sonra başkasını gözet” (El-Bedayi) buyurmuşlardır.

- Kesilen hayvanın hiçbir şeyi satılmaz, satılırsa o kurban, kurban olmaz. (derisi, tüyü, yağı, eti, ayakları, yünü, tiftiği, satıldıktan sonra sağılırsa sütü..)
    - Kesimin mutlaka elle ve besmeleyle yapılması gerekir.
    - Faize girmeyece şekilde ödenmesi şartıyla ve sabit fiyat uygulamasıyla taksitle ve kredi kartı ile kurban alınabilir.
    - Durumları müsait olmayanlar için daha uzak şehirlerde güvenilir kimselere vekalet vermek şartıyla kurban kesilebilir.

Saruman ve ßy Mirac Küçükerdem bunu beğendi.
  2. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Eğer buna rağmen farklı bir durum söz konusu ise daha detaylı bilgiler için siz islam fıkh'ına başvurulabilir, çok detaylı açıklamaları vardır. ne gibi? Bir maddede kurban kesmenin şartlarınadn biri "yolcu olmamak" yazıyor. Ama adam iş için bir şehirlerarası gitti geldi. Veya oraya gitti bayramdan sonra gelecek. Veya oradaydı evine geri gelecek. Veya şöfördür sürekli gezecek. Veya benzeri başka bir şey. Hepsinin birebir açıklaması mevcuttur. Özel durumlarda bu fıkh bilgileri neticesinde kişi asla yolunu kaybetmez. Eskiden şu mu vardı bu mu vardı ne olacak işmdi denilmesi de bu nedenle mümkün değildir. Ben bilmem, en doğrusunu bilen Allah'tır, onun gönderdiği kitap'ta doğru bilgiler vardır. O'nun açıklamasında, tefsirlerde, sünnet ve hadis kitaplarında da detaylı bilgiler vardır. Ben oradan bakarım kopyalar yazarım. Fetva verecek halimiz yok. Siz ne biliyorsanız ben de de o var.

3. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem
    Ellerine Sağlık Burak Abi.. Büyüklerimin Ellerinden Öpüyorum Saygı ve sevgiyle daha nice mutlu bayramlara temo21

suret bunu beğendi.
  4. Handan

Handan

Yer:
    Trabzon
    İsim:
    Su Conker
    Tüm Müslüman Kardeşlerimizin Kurban Bayrami Mübarek Olsun Büyüklerimin Ellerinden Öperim, Küçüklerimin Gözlerinden Öperim Hepimize Daha Nice Bayramlar Nasip Eder Inşallah Yüce Allah (c.c)
    Saygilar Efendim
    Saygilar Akvaryum Forum Portali

Sayfayı Paylaş