1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Kuru ve ıslak kule yapımı

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde LostRua tarafından 3 Ocak 2015 başlatılmıştır.

1. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY

Buyrun arkadaşlar kulemiz simdi ben bunun üst tarafi 10 cm seklinde kuru alan olacak yani suya temas etmeyecek. Benimde düşüncem suya değecek yere 3 - 5 mm mercan kırığı koyacağım suya değen üst kısımlara bioball suya temas etmeyen yerede elyaf koyacağım. Su elyafdan süzülecek tortu olsa bile elyafta kalacağı için ve su dışında olacağından nitrata katkısı olmayacağını düşünüyorum. Bioball ise suyu havalandırıp yüzeyi genişletecek. Mercan kırığıda bakteriler için düşünüldü. Hemde 3 - 5 mm olduğu için torduda olmayacağını düşünüyorum. Sizinde fikirlerinizi almak istedim.

Sent from my iPhone using Tapatalk

veysel bunu beğendi.
  2. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Eline sağlık Doğuş dıy yapılan her zaman benim için kıymetlidir.

3. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Teşekkür ederim abi. Peki abi bahsettiğim ihtiyaçları karsılayabilecek mi bu yaptığım? Elyaf kullanımı ve tortu konusunda.

4. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Karşılar Doğuş, ara sıra delikleri kontrol etmek lazım yosun tortu vs tıkanma yapaıyor mu diye. Elyaf suya değmeyecek zaten gözlemle değişimini yaparsın.

5. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Artı olarak gerektiğinde karbon, zeolit ne bileyi file içinde kullanılan fosfat tutucular vs burada yerini alabilir.

6. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Aynen abi medya malzemeleri içinde güzel alan olacak. Peki mercan kırığı yerine lav taşı kırığı yada aquaclay kullansak. Benim bildiğim çok gözenekli bir madde yada kiremit? Mercan kırığı 3-5 mm ile o kadar bir avantaj sağlayabileceğimi zannetmiyorum. Hem dediğin gibi abi medya malzemelerinini kullanımı içinde çok rahat olacak bu kule. Hemde oksijen oranında uğraşa değer bir artış olmasını istiyorum. Çıkardığı sese değmesi gerekir.

7. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Olmaz suyu yumuşatan medya olmaz.Mercan kırıklarını büyük koyarsın gözenekli yapısıyla mükemmel bir bakteri yatağıdır. Denize adım attın Doğuş tatlı su ile bağını tamamen kopar en azından bu kurulumun için.

LostRua bunu beğendi.
  8. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Tamamdır abi bakalım kuleyi biraz daha genişletmek gerekir. Zamanla arge calışmalarımda olacak bu wet & dry sistemini açıkçası çok beğendim. Ps yükünü hafifletip daha rahat çalışmasına neden olacak gibi bakalım.

veysel bunu beğendi.
  9. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Uzun süre tankımda kule kullanıp yer açılsın diye çıkarttım.Sumpta tortu olayını baya azaltıyor.Bir katına çorap içinde kalın mercan kırığı kullanıyordum.Yeniden koyacağım bu gidişle.

10. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Dört dörtlük psler yokken sumpta deli gibi kullanılıyormuş bu sistemler şimdide wet and dry sistemle oksijen oranı hayırı sayılı düzeylere gelmiş ben tam o sistemi yapamamış olsamda. (İncelediğim kadarı ile yağmurlama olarak su bioballara dökülmeliymiş. Bende mercan kırığına dökülecek.) ona rağmen su deliklerden geçerken şiddeti azlacağı için bakterilere uygun alan açacaktır. Hem en kötüsü mercan kırığı düzenli bir kh salınımı yaptığı konusunda yazılar var. Ama eski tarihli belkide şimdi doğruluğu tartışılır.

veysel bunu beğendi.
  11. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Bu arada güncelleme yapayım Konya kazan ben kepçe her akvaryumcu gezildi ne bioball var ne de sump için kullanılabilecek mercan kırığı. Nasıl bir ortamda tuzlu su akvaryumu kurmaya çalışıyorum anlatıcı olmuştur heralde. Her tuzlu su akvaryumunda kumda camda kayada karada her yer aptisia.

veysel bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş