1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Kurulu sısteme 40*40*40 eklemek

Başlığı 'AP Portal Blog- Üye Tank Tanıtımları' kategorisinde gbgonenc tarafından 20 Ocak 2010 başlatılmıştır.

1. gbgonenc

gbgonenc

Yer:
    İstanbul Kadıköy
    İsim:
    H.Gökberk Gönenç
    Arkadaşlar merhaba şu an kurulu 140lt+60lt sump olan bir sistemim var.Yaklaşık 5 aydır sorunsuz devam ediyorum.Akvaryumum delinmek için çok eski olduğundan cesaret edemedim ve başka bir forumdan bulduğum bir sistemle suyu borularla aşağı indirip sumptan yukarı basıyorum.Şu anki akvaryumumun yanına 40*40*40 ölçülerinde bir akvaryum yaptırıp koymak ve bu akvaryumu da şu an kullandğım sumpa eklemek istiyorum.Ancak nasıl olucak kafamda soru işaretleri var.Ekliceğim akvaryumdan sumpa nasıl su indirebilirim bilemedim bir türlü akvaryumu nasıl nereden deldiriyim karar veremedim.Fikirlerinizi ve yardımlarınızı bekliyorum.Aşağıda paintde kendi çapımda çizmeye çalıştım.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Hayırlı olsun bulduğun sistemin adı overflowdur. Aşağıdaki örnek linkleri genel dıy bölümünü incelemeni öneriyorum. Kafanı karıştırmasın su giriş ve çıkışı düzenlediğim çiziminde belirtilmiştir. burda:gif Bu sistemin DIY yapılmış şekli bir çok şekilde kendin yap bölümünde bulunmaktadır. Aşşağıda daha sağlıklı birkaç akvaryuma uygulanmış örnek de var. Farklı modelleri katagorisinde.

http://www.akvaryumportali.com/forum/akvaryumlarda-overflowlar-artik-kutulu-olacak-t5922.0.html

http://www.akvaryumportali.com/diy-overflow-yapimi.html

http://www.akvaryumportali.com/forum/240-lt-akvaryum-80-litre-sump-kurulumu-t5759.0.html

3. gbgonenc

gbgonenc

Yer:
    İstanbul Kadıköy
    İsim:
    H.Gökberk Gönenç

Peki 40 lık akvaryuma açılcak deliğin çapı ne olmalıdır.Bir de boru olarak ne kullanabilirim nereden bulabilirim ? Ayrııca taşırma olayını biraz daha açabilirmisiniz.Tamam verdiğiniz linklerin üçüne de baktım 2. linkteki gibi bir şey yapıp camdaki delikten geçirip sumpa vermem gerek.Ancak yukarda da dediğim gibi borunun çabı nasıl olmalıdır?Nereden temin edebilirim?

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Nalburdan ve fırat boru bayisinden 50.lik boru lazım demen temin etmen için yeterlidir. Ancak Fırat boru bayisinde redüksüyon dersen ve durumu anlatırsan somunlu olarak aradığın parçayı alabilir ve daha rahat contalı olarak takabilirsin. 40X40X40 olan akvaryumun deliği 50.lik pimaş boruya göre delinecek.

Bu akvaryum yani 40x40x40 olacak olan akvaryumda su sirkilasyonu boyutuna göre fazla olacaktır. Çünkü ana akvaryumu çevirecek olan su bu akvaryuma ilk olarak düşüp oradan devam edeceği için sirkilasyon yüksek olur biraz. Bunu önlemek için kafa motorunun ihtiyaçtan düşük kullanılması ise ana akvaryumun verimini düşürebilir. Bu yüzden gelelim bu akvaryumlarda nelerin beslendiğine ve ya besleneceğine ?

Ana akvaryum ve küçük olan dahil ? Türlere göre debi ayarı gerek. burda:gif

5. gbgonenc

gbgonenc

Yer:
    İstanbul Kadıköy
    İsim:
    H.Gökberk Gönenç

Abi ana akvaryumda şu an iki tane palyaço yaklaşık 30 kg canlı kaya star polip ve Teoman abiden aldığım xenia ve türünü bilmediğim polip var.Ana akvaryuma bir kaç balık daha eklemeyi düşünüyorum.Küçük akvaryumda da bir kaç küçük damsel türü ve mercanlar düşünüyorum.

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

:F Desene tuzlu su akvaryumu ve 40x40x40 olan akvaryumda akıntı motoruna gerek yok. Ben tuzlu su akvaryumun olduğunu atlamışım kusura bakma. burda:gif Durum anlaşıldı şimdi. deliği 50.lik pimaşa göre açılacak. Gerisi kolay iş. Kafana takılan soru ve sorunlarda burdayız.

7. gbgonenc

gbgonenc

Yer:
    İstanbul Kadıköy
    İsim:
    H.Gökberk Gönenç
  8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Kurulu s1steme 40*40*40 eklemek

Arnen oyle deligin capi 5 cm dogrudur. Fiyati eger pimas takip slikonlarsan 3-5 lira olur birsey tutmaz. Rediksuyon alirsab Firat borudan 5-6 liradir. Sumpa kadar pimas kullansan bile 10-15 lira tutar.

Linki biliyorum o konuyu takip ettim unutkanlik oldu sadece.

Cep mesaj...

9. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Gökberk sumpun biraz küçük ( 60 lt ) olması iki akvaryumun taşmasında sorun olabilir. Sistemi durdurduğunda ,yani sumptaki kafa motorunun fişini çektiğinde veya elektirikler kesildiğinde iki akvaryumda bir miktar su sumpa akacak biliyorsun.Bu iki akvaryumunda taşma seviyesi için yeni kuracağın akvaryumdan su nekadar sumpa taşacak ve taşan su nekadar olacak iyi hesaplayıp ona göre birşey yapmalısın.Sistemi durdurup sumpun ve akvaryumların sularını doldurup taşma sorununu aşabilirsin fakat sisteme ikinci akvaryum eklendiği ve bu akvaryumada bir miktar su sumptan besleneceği için kafa motorun susuz kalma ihtimali var. İmkanın varsa sumpu biraz daha büyüt derim. Enazından 100 litrelik bir sumpun olsa süper olur. burda:gif

10. gbgonenc

gbgonenc

Yer:
    İstanbul Kadıköy
    İsim:
    H.Gökberk Gönenç

Olcay bey sump konusunu bende düşündüm.Ben zaten uygun fiyatlı bir sump aramaktayım.Ancak sisteme eklencek ikinci akvaryumun sumpu taşırma problemi yaratıcağını sanmıyorum.Çünkü sump ağzına kadar dolu değil ve buna rağmen kafa motoru haznesinde baya su var.Böyle bir problem olcağını düşünmüyorum ancak yine tedbirli olmak lazım.
    Temel bey fiyat bilgisi için teşekkürler.Akvaryumu yaptırıp gerekli malzemeleri almayı düşünüyorum.

Saygılar.

11. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya

Gökberk akvaryum yaptırmak için acele etme hafta sonu oturur konuşuruz . :heyo:

12. gbgonenc

gbgonenc

Yer:
    İstanbul Kadıköy
    İsim:
    H.Gökberk Gönenç

Abi nasıl olcak o :D.Ben yaptırmayı düşünüyordum.

13. gbgonenc

gbgonenc

Yer:
    İstanbul Kadıköy
    İsim:
    H.Gökberk Gönenç

Akvaryumun bugün çektiğim resmini koyuyorum.

Saygılar.

14. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Maşallah gözeü görünüyor. İnşallah istediğin gibi bir sistem kurarsın Gökberk kardeşim. Orada Tamer abi , Temel abi gibi hocalar varken insan gözü kapalı tuzlu suya dalar. Korku morku kalmaz insanda.

15. gbgonenc

gbgonenc

Yer:
    İstanbul Kadıköy
    İsim:
    H.Gökberk Gönenç

Hüseyin bey teşekkürler.Evet gerçekten haklısınız gerek Temel bey gerek Teoman abi gerçekten çok yardımcı oluyorlar.İnsanın hobiye olan ilgisi kat kat artıyor. ;)

16. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Tamer abimi ? Tamer abinin ne işi olur tuzlu suyla ilahi Hüseyin. :D Hadi bitkili,tropikal desen neyse. :D

Sanırım Teoman abi diyecektin? :)

Gökberk Maaşallah güzel bir akvaryumun var ama gözüme takılan birkaç şey oldu. Dalga motoru olarak kullandığın normal kafa motorumu ? Taban kumun çok az sanırım ? Ve birde arka fona ihtiyacın var gördüğüm kadarı ile. Birde o pimaşa slikon sürüp üzerini kum sıvalasaydın keşke kurulumdan önce. saat:gif

17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Vay vay vay Süper dekor ve genel görünüm. :helalolsun: Ellerine sağlık görsünler istedin mi nasıl akvaryum kuruluyor. Bunları görüyorlar ondan sonra tuzlu suya geçmek istiyorlar ve sonra bana kızıyorlar herkesi tuzlu suya sokacak bu diye. Bu arada 40x40x40 artı akvaryum ne durumda ?

18. gbgonenc

gbgonenc

Yer:
    İstanbul Kadıköy
    İsim:
    H.Gökberk Gönenç

Temel abi yorumun için teşekkürler.Bu yeni yılla birlikte 10.yılım oluyor bu hobide.Hiç ara vermeden 9 sene tatlı suyla uğraştıktan sonra tuzlusu balıklarının renklerine kapıldım.Sonra internetten aylarca araştırma yaptım.Sonunda akvaryumum bu hale geldi.Hala tatlı su akvaryumlarım var ve üretim yapıyorum.Bu hobiyle birlikte sabretmeyi ve araştırmayı öğrendim.İnternette de araştırma yapınca böyle güzel bir ortamın içine girdim ve sizlerle tanıştım.Kendimi geliştirdim bu hale geldim.Yeni gelicek akvaryum şu an yapılıyor.Bu hafta içi alıcam inşallah.Ancak kafama bir soru takıldı.Evde yaklaşık 20lt Fenerbahçe burnundan 1 hafta önce aldığım su var.Yeni akvaryumu bu suyla doldursam problem olur mu ? Kum konusunu da halledemedim daha bir yerlerden kum bulmalıyım,ilanlar bölümünde araştırma yapıyorum ama öncelikle akvaryumun gelmesini bekliyorum.Aydınlatma olayı da kafamda soru işareti o konuyu nasıl halletcem şimdilik bilemiyorum.

Saygılar.

19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Gökberk zaten araştırmayı sevdiğini anlamak zor değil. Yazmanın anlamı var mı bilmiyorum ama benim taktir ettiğim başka yanlarında var. Fransızca dersi vermen ve ailene yük olmadan okumaya devam etmen gibi. Yürekten kutlarım seni. Aydınlatma konusunu hiç kafana takma Teoman abinin uzmanlık konusu bana güven. O ne diyorsa odur.

Fenerbahçe burnundan aldığın suyu kullanabilirsin ama tuz yoğunluğunu mevcut akvaryum ile eşitlemen gerek. Bunun yanında bu aylarda tuz daha düşük ve kirli nispeten. Suyu aktif karbondan geçirmen gerek. Suni tuzla suyu hazırlaman daha mantıklı bence.

20. gbgonenc

gbgonenc

Yer:
    İstanbul Kadıköy
    İsim:
    H.Gökberk Gönenç

Temel abi teşekkürler utandırıyorsun beni valla :cekingen:.

Tamam dediğin gibi suni tuzla hazırlarım suyu.Aydınlatma işini de Akvaryum gelince Teoman abiyle konuşurum.

Saygılar.

Sayfayı Paylaş