1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

kurulum ve tur secimi icin yardim

Başlığı 'Tatlı Su Akvaryum Tanıtım Portalı' kategorisinde rebeke tarafından 29 Nisan 2011 başlatılmıştır.

1. rebeke

rebeke

İsim:
    kemal beles
    [​IMG][​IMG][​IMG]--------------------------------------------------------------------------------

Dostlarim, 70 litre olan ilk akvaryumumdan sonra nihayet buyuk bir akvaryuma gecis yapabildim.ilk olarak size sormak istedigim 120/45/75 uzunluklarinda saniyorum ki 400 litre civarinda olan yeni akvaryumumu Romanya'da yaklasik 450 turk lirasi karsiligi aldim.

Resimde görülduğü gibi dolabıyla bereaber.Sizce fiyati nasil? İkinci sormak istedigim ilk defa bu kadar büyük bir akvaryum yapacagim icin fikirlerinize ihtiyacim var. Ben Malawi düşünüyorum.sizce de güzel olur mu ve akvaryumumda güzel görünür mü?.Sizin tecrubeleriniz isiginda hangi turler uygun olur..bir diger problemde guvenlik problemleri.daha akvaryuma su koymadim ama simdiden korkmaya basladim.ters bir durum olursa camlar patlarsa falan diye resmen tirsiyorum.max guvenlik icin kurulum asamasinda en onemli yapmam gereken temel sartlar nelerdir.

Şimdiden yardimlariniz icin teşekkürler...

2. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL
    Cevap: kurulum ve tur secimi icin yardim

Kemal Bey öncelikle aramıza hoş geldiniz. Akvaryum fiyat olarak sizin piyasa şartlarınızda uygun ise sorun yok. Türkiye'de de aşağı yukarı o fiyatlara mal olmakta. Tür seçimine gelince akvaryum hacmi hem Malavi hem Tanganyika Türleri için uygun. Güvenlik konusunda çok korkmayın. Ama benim tavsiyem çok soğuk su kullanmayın. Resimlerden anladığım kadarıyla sadece ışıklandırma tertibatı var. 300W bir ısıtıcı ve saatte en az 1200 L/H devirli (1600l/h tercih ederseniz daha iyi olur.) bir dış motor almanız gerekir. Beslemeği düşündüğünüz türler kayalık alanları severler çok keskin kenarları olmayan kayalarla dekor yapabilirsiniz. Kayaları ise kumu sermeden önce koyunuz ki balıklarınız kumu kazdığında istenmeyen durumlar olmasın. Kum tercihi olarak ince kum kullanınız.

İnşallah istediğiniz gibi bir kurulum gerçekleşir. Kurulum aşamalarını resimlendiriseniz size daha iyi yardımcı olmamızı sağlar. Balıkları almak için acele etmeyelim. Önce akvaryumu canlandıralım gerisi kolay.

Saygılarımla;

fth-94 ve rebeke bunu beğendi.
  3. rebeke

rebeke

İsim:
    kemal beles

Teşekkurler Bekir Bey. Çok yararli bilgiler bunlar. Zaten yaklaşik 5 gündür devamli okuyorum ve inceliyorum. Forumda çok faydali bilgiler var. Kumun altina strafor koymamda bir sakinca varmi ? Çunku alti cok derin. Kumun gorunebilmesi icin çok kum koymak gerekecek. Hemde kayalarin dusmesi gibi durumlarda guvenlik olarak. Kurulumun her asamasini sizlerle palasip tecrubelerinizden yararlanmak isterim. Saygilar...

4. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Strafor koyulabilir. Ben strafor kullanmadım ama çok ince bir tabaka kum sermiştim. Evet forumumuz bilgi ve üretkenlik açısından çok zengin emeği geçenlere bende tekrar teşekkür ederim.

5. Bjkolik

Bjkolik

İsim:
    Tolgahan

Akvaryumunuz çok güzel bence Kemal abi.Çok güzel bir görünüm olacağından eminim.:) Bence 450tl böyle güzel bir akvaryum için uygun.Bu akvaryumda ciklet beslerseniz bence daha da güzel bir akvaryum olur.Tabii ki japonlarda çok güzel olur. :) Uzun lafın kısası akvaryumunuz hayırlı olsun gerçekten çok güzel bir akvaryum,mobilyasıda cabası hayırlı olsun inşallah sağlıklı bir şekilde alacağınız balıkları beslersiniz. :)

rebeke bunu beğendi.
  6. rebeke

rebeke

İsim:
    kemal beles

Çok teşekkurler Tolgahan.Güzel dileklerini sana ve bizim gibi tüm akvaryum sevenler icin diliyorum.Saniyorum senin dedigin gibi Malawi ciklet olacak.sevgiler...

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Kemal Bey selamlar,

Akvaryum şekil ve görünüm olarak gerçekten çok güzel ve yine şirin. Sağlıklı balıklar ve nice canlılar beslemenizi dilerim. Tür olarak boyutlara Malawi ve Tanganyika uygun. Tür seçimi göreceli olduğundan bence 'Portal Atlas' bölümüne bakarak seçiminizi yapın derim.

rebeke bunu beğendi.
  8. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Kemal bey öncelikle kararınız hayırlı olsun. Akvaryumu uygun fiyata almışsınız.

Bekir abi size önemli olan bilgileri vermiş. Saatte 1500 litre çevirebilen bir filtre sizin işinizi görür. Patlayıp, çatlamaz merak etmeyin.

Taban ince bir strafor koyabilirsiniz. Dediğiniz gibi hem gerekli kum miktarını azaltmış olursunuz hemde kayaların düşmesi durumunda sıkıntı yaratmaz.

Bence bu tanka tropheus yakışır ama yinede sizin bileceğiniz iş. Portal atlasa bakmanızı öneririm.

> Portal Atlas <

rebeke, The_ReligiouS ve Heliak bunu beğendi.
  9. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Akvaryumun hacmine ve şekline göre fiyatı makul Kemal bey.Birde kendinden sumplu olsaydı on numara olurdu.Dolabın altı müsaitse owerflow kullanarak sump yapın derim. Ama yok uğraşmayayım derseniz güzel bir dış filitre almanız lazım.

rebeke bunu beğendi.
  10. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Akvayumunuz hayırlı olsun Kemal Bey.Fiyat olarak bence çok uygun bir akvaryum.İstanbul,İzmir piyasasını bilemem ancak Antalya bölgesinde böyle bir akvaryumu,hem de sıfır olarak 750-800 liraya bulursanız şanslısınız demektir.Besleyeceğiniz tür ise tamamen zevk ve renk meselesi.Hangi balık sizin hoşunuza gidiyorsa ondan seçin bence.Mesela bir arkadaşım 150*60*60 boyutlarında bir akvaryumda sadece Pangasus beslemekte.Adam onlara hasta resmen.Teknik olarak ise fazla bilgi veremeyeceğim ancak tek bir tavsiye verebilirim.1200 devir yapan filtrelerden biri 120 tl iken bir başkası 400 tl olabiliyor.Bence elektrik sarfiyatından tutun da içindeki kova sayısına kadar mutlaka iyi inceleyin.Sonra pişman olup da daha iyisini almaya kalktığınızda,toplamda yapmış olacağınız masraf epey bir acıtabiliyor.Kendimden biliyorum yani :)

rebeke bunu beğendi.
  11. rebeke

rebeke

İsim:
    kemal beles

]verdiginiz bilgiler icin cok tesekkur ederim .daha oncede soyledigim gibi cok bir tecrubem yok.olcay bey bu akvaryumun ustunde sump var saniyorum.cam var ve bolmeler var.ayni zamanda motorunu da verdiler.ama ben sumpu bilmiyorum.o yuzden en iyisi dis flitre alayim diyorum.burda soylediginiz kapasitede bir dis flitre turk parasiyla yaklasik 350 lira civarinda.eheim marka.saniyorum pahali ve ben daha arastirma yapmak zorundayim...size sumpun resimleri cekip gostersem yardimci olurmusunuz.merakim acaba bu sumpu kullansam verimli bir filitrasyon olurmu.tesekkurler....[​IMG]

12. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Olcay Bey kesinlikle teknik olarak çok daha iyi açıklayacaktır ancak benim bildiğim kadarıyla en iyi sistem sump sistemidir.

rebeke bunu beğendi.
  13. rebeke

rebeke

İsim:
    kemal beles

Resimde de gordugunuz gibi akvaryumun uzerindeki sump cok kucuk ve cok ince. Siz daha iyi bilirsiniz ama ben bunun verimli olacagini dusunmuyorum. Teecrubeli arkadaslarin yorumlarini bekliyorum. Sizce bu kadar kucuk bir sey suyu temizlermi. Saygilar....

14. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Kemal beyy resimdeki sump değil tepe filtredir. Fakat nasıl yaptıklarını çözemedim. Aslında tepe filtrelerde doğru yapıldığında çok iyi iş görüyorlar. Tepeden bir fotoğrafını çekerseniz bölmeler daha iyi anlaşılır diye düşünüyorum.

rebeke bunu beğendi.
  15. rebeke

rebeke

İsim:
    kemal beles
    En yakin zamanda detayli fotogrflarini ekliyecegim. Tesekkurler...

[​IMG][​IMG]detayli resimler....[​IMG][/IMG][/IMG][/IMG][/IMG][​IMG]
    Goruldugu gibi tepe filitrenin araliklari ve yuksekligi cok kisa.ve boyuna camlarin hepsinin uzunlugu esit. Su 4 kanaldan dolanmadan akvaryuma dokulecek.sizce bu sistem 400 litrelik akvaryumu temizler mi. Tesekkurler.....

16. rebeke

rebeke

İsim:
    kemal beles

kimsenin bir fikri yok mu ?

17. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Kemal abi biraz daha uzaktan çekseydin resimleri sanki daha anlaşılabilir olurdu. Ama Sanırım kanalların üstündeki bölmelere elyaf ve kanalların içinede sığacak şekilde bioball koyarak bir filtrasyon sistemi oluşturabilirsin. Bölmeler çok derin gelmedi bana ama elyafların arasına Berraklık için Purigen koyabilirsin sanırım. Üstadlar daha detaylı bilgi verecektir.

Saygılarımla;

rebeke bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş