1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Kurulum Yapmak İçin Bazı Bilgiler

Başlığı 'Deniz Akvaryumları Yeni Başlayanlar' kategorisinde mehmet_26 tarafından 5 Nisan 2014 başlatılmıştır.

1. mehmet_26

mehmet_26

İsim:
    mehmet OKULU
    Deniz akvaryumu kurulum için bazı sorularım var. Benim özellikle sump deliği ve bölmeleri hakkında yardımınıza ihtiyacım var. Deniz Akvaryumu Kurulumu boyut olarak 130*60*60 olacak.

1 ) Buna uygun sump nasıl, kaç cm ve kaç bölmeli olmalı?
    2 ) Sumptan ana tanka su basan motor tavsiyeniz ne olur?
    3) Ana tanka illa 5 cm delik mi delinmeli?

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Deniz Akvaryumunda Sump linkinde bazı sump çeşitleri hakkında fikirler bulunuyor. Sump ölçüsü aslında dolabın iç alanının müsade ettiği kadar yapılabilir. Uygun olan sol veya sağ tarafta bağımsız bir otomatik tatlı su ünitesi bağlamak için bir bölme bırakmak çok faydalı olur. Bölme sayısı kafa motoru ve su iniş tarafında birer bölme camı eklenebilir, orta kısımda protein skimmer ve ileriye dönük reaktör kullanımı için yeterli alan bırakmak yeterli olur. Yukarı su basacak kafa motoru gücü saatte 4000 litre gücünde uygun olur. Marka olarak Eheim, New jet gibi markalar uygundur. Akvaryuma delinecek delik illa 5 cm olacak denemez ama ölçülere bakarsak 5 cm olmalı en az. Tabii taşırma sisteminin nasıl yapılacağı da bu konuda çok önemli. Arkada kutu olacaksa iki adet delik delinip daha az ses hedeflenebilir.

TencoMelih bunu beğendi.
  3. mehmet_26

mehmet_26

İsim:
    mehmet OKULU
    Temel abi cevap verdiğin için teşekkürler. 5 cm delsem aparat olarak ne kullanılır bilmiyorum. Bugün bir fırat bayisine gittim bir iki gösterdi 5 cm dirsek ve diğer parçaları ama akvaryumdan baya bir içeri giriyor, o bakımdan istemedim arka kutlu sistem dediğiniz nasıl oluyor? Yardımlarınızla yapmışken güzel bir şey yapmak istiyorum.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Öncelikle fikir edinmek için Durso Sistemi | Akvaryum Portalı konusuna bir göz atman iyi olur. Fırat boru bayiilerinde var ama hepsinde yok. Kartal köprüsü E5 yolundan sahile inerken soldaki Fırat boru bayii bu aparatları satıyor.

Öncelikle aşağıdaki parçayı alacaksın ve dişli dirsek alacaksın, söylersen verirler. Bir tarafı dişli dirsek aşağıdaki maşona takılıyor. Bu sistemde akvaryum içinde kalan dirsek ağzı yukarı bakabilir veya aşağı baktırılıp önüne ızgara kutu yapılabilir. Kafana tüm takılanları sorabilirsin, acele etmeden biraz araştırır ve sorarak yaparsan sorunsuz çıkarırsın ortaya, sormaktan çekinme.

normal akvaryumu deniz akvaryumuna çevirme.jpg

Dış kutu sistemi ise aşağıdaki gibi bir sistem oluyor.

akvaryum resimler 033.JPG

P1000760ornekolmasgereken.jpg

Erdem., Erdal, murat parin ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  5. mehmet_26

mehmet_26

İsim:
    mehmet OKULU
    Abi ne kadar teşekkür etsem azdır. Arka kutu sistemini burada büyük ihtimal yaptıramam, cama o ızgara gibi şekil nasıl koyulur bilmem. Ben Eskişehir'deyim ve kime deniz akvaryumu desem ve hangi camcıya gitsem delik için bilgileri yok. 50 lik depo aparatı olarak buldum ama bizde dişli dirsek yok dediler onu bulamadım ve hafta içi diğer bayilere bakacağım artık. Sizin bilgilerinize sığınarak soruyorum dış kutu mu daha iyi yoksa depo aparatlı dirsekli mi daha iyi?

Birde Temel abi, yaptırmakta olduğum akvaryuma protein skimmer lazım bu konuda da yardımcı olursanız çok sevinirim. Işıklandırma konusu artık utanarak acıyorum ama beni artık affet abi, bu kadar sorular soruyorum 10 adet 10 wat mavi power led, 8 adet 10 w beyaz power led var. Bu ledler akvaryum için olur mu? Bu kombinasyon yeterli gelir mi şimdiden cevapların için teşekkürler.

TencoMelih bunu beğendi.
  6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Haklısın malzemelere ulaşabilmek çok önemli ve ne yazık ki böyle olunca buradan yazarken de el kol bağlanıyor. Öncelikle aydınlatma malum deniz akvaryumu için önemli ve sadece mavi ve beyaz power led var olarak bir noktaya varamayız. Ledlerin kelvin değerleri, türü, markası vs çok çok önemli. Eğer bu noktada hatalı başlarsan sonradan üzülürsün. Bu işi yapan esnaflar var, alışveriş portalı kısmında AquaReef Led Aydınlatma Sistemleri var ve fiyatları uygun, bence bir danış. Yahut piyasa da hazır T5 armatürler var, senin boyutlara 54 wat floresan boyunda 4-5x 54 wat T5 uygun gelir.

Protein skimmer olarak Nac 66 en uygun fiyatlı ve fiyatına göre performansı iyi olan model diyebiliriz, maddi imkan el verdiğince reef octopus, ATB veya Bubble King markalarını araştırabilirsin.

Bana sorarsan ve imkanlarını da göz önüne alırsak sana en uygunu akvaryum içinde ağzı yukarı dönük 50 lik bir dirsek, dirsek ağzına bir süzgeç uydurur kullanırsın, sumptan su basan kafa motorunu da saatte 3000 litre su basan modellerden seçer sesi kontrol altında tutarsın. Depo aparatı dediğin parçaya akvaryum içinden ve dışından dirsek takılacak gibi ise olabilir. Yukarı dönük dirsek kullanmayı seçersen akvaryuma deliği sağ veya sol kısımdan üst seviyeye 9 cm aşağıdan ve yan cama da 6-7 cm uzaklıktan delebilirsin. Arkadan siyah havuz boruları ile sumpa tesisatı devam edersin. Yine bir parça boru olarak çıkıp gırtlak hortumuyla kule üstüne sumpa indirebilirsin.

Bozzzok, mehmet_26 ve TencoMelih bunu beğendi.
  7. mehmet_26

mehmet_26

İsim:
    mehmet OKULU
    ÇALIŞMA VOLTAJI: DC 9-11 VOLT

950-1100 LM

Soğuk Beyaz 20000K-25000K

Mavisi de 900 Lümen, elimdeki power led değerleri.

Temel abi bilgilerin için çok teşekkür ederim, artık bu bilgileri icraata dökülüp tam sistem bittiği zaman da resimleri paylaşırım.

TencoMelih ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  8. mehmet_26

mehmet_26

İsim:
    mehmet OKULU
    Temel abi 25 kg minarelli kum 10 kg da mercan kırığı düşünüyorum akvaryum tabanına ama yeterli gelir mi mercan kırığı 5 mm nasıl olur .

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Mehmet akvaryum konularını forumda yazışmalıyız. Konun varsa oradan yoksa açman gerekiyor.

10. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Portala hosgeldiniz. Anlaşılan Temel abiyi özelden biraz sıkıştırımışsiniz :) tasirma sistemi olarak arkadan kutulu durso sistemini öneririm diğer sistemlere göre daha sessiz çalışıyor. Aydınlatma olarak led düşünyorsaniz sponsorumuzun ledlerini oneririz.

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

11. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Dursoda cam izgara seklinde kesilmiyor. Onunde pleksiden kesilen izgara yapistiriliyor. Konular icerisinde bircok ornek resim bulabilirsiniz.

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sayfayı Paylaş