1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Kusturma Günü

Başlığı 'Tatlı Su Üretme ve Yetiştirme' kategorisinde Burak23 tarafından 11 Haziran 2010 başlatılmıştır.

1. Burak23

Burak23

İsim:
    Burak Özgür
    2 Günlük Yunus Kusturulurmu? temel2:

2. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Burak bey,eğer yumurtaları koyacağınız bir eggthumberiniz yoksa iki günlükken kuturduğunuz yumurtalar heba olacaktır. Yunusların normal süresi iki haftadır.

Not: Aynı başlık altında ayrı konular açmanıza gerek yoktur. Aynı başlıklı diğer konularınız silinmiştir. Bilginize.

3. Burak23

Burak23

İsim:
    Burak Özgür
    Yumurtalığım var...

4. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Yumurtalık,yani eggthuberiniz varsa ve kullanmasını biliyorsanız sorun yok. İki günlük yumurtaları kusturabilirsiniz fakat neden böyle birşeye ihtiyaç duyuyorsunuz?

5. Burak23

Burak23

İsim:
    Burak Özgür
    Yunusum erken atıyor yumurtayı ve çok zarar görmemesi için...

6. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Siz bilirsiniz. egthumberiniz varsa kusturabilirsiniz şuan balığınızı. Yumurtalar eggthumberde gelişimlerine devam edeceklerdir. Ancak balığınızın nasıl bir zarar görebileceğini anlayamadım?

7. Burak23

Burak23

İsim:
    Burak Özgür
    Geçen ay yavru yaptığında 2 hafta sonra kusturdum ve balığım yüzemiyordu bile ölümden zor kurtuldu diyebilirim o yüzden...

8. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Tuhaf :smiley33:

Balıklar 2 haftalık kuluçka süresince kolay kolay formunu kaybetmezler. Balığınızda başka bir rahatsızlık vardır yada size belkide balık iyice formunu kaybetmiş gibi gelmiştir diye düşünüyorum.saat:gif

9. Burak23

Burak23

İsim:
    Burak Özgür
    Yavruluğa koymuştum o yüzden hareketsiz kaldı...

10. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Ağzı dolu dişiyimi yavruluğa koydunuz anlayamadım ?

11. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Size birşey söylemek istiyorum... Herşey doğal halinde güzeldir siz kusturmaya devam edeceksiniz ne olacak dişiniz kendini tatmin edemeyecek yavrularına bakmak için ağızlarına yumurta alıyorlar. Ama siz ayırıyorsunuz. Herşey doğal güzeldir... Lütfen birde bu yönden bakın boyutlarınız iyiyse kayalık varsa dert etmeyin ve dişinin yavruları korumasına şahit olun.

12. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş
    Ben eggthumber da olsa 4. günü dişiyi kusturuyorum. Mantar olma riski biraz daha az oluyor yumurtaların.

Hiç kusturulmayan ve kendisi yavruları bırakan balık SCR;

4. günü kusturulan ve düzenli olarak yavru veren SCR;

Doğadaki ortam ile akvaryum ortamı aynı kefeye konamayacağı için kusturmak anaç balık için en güzel yoldur.

İlk resimdeki dişinin yavru alması ortalama 2 - 2.5 ayı bulur.

Bazı şeyleri buna göre düşünmek gerek...

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    İki balıktan 2.ci kusturulan balığın daha güzel ve sağlıklı olduğunu mu çıkaralım Can fotoğraflardan ?

14. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş
    Abi , 2. resimdeki balık gerek üreme gerekse normal yaşam açısından son derece iyi durumda.

Ama ilk resimdeki Scr ise midesi çökmüş durumda , çok şükür yem almama gibi bir durum yok ama diğeri ile arasında dağlar kadar fark var.

Akvaryumda doğa ortamı tam olarak sağlanamadığı için yumurtayı ağzında tutan balık ( kuluçka süresince) yıpranmakta. Bunun en güzel örneğide kendi balıklarım olan Scr'lerin fotoğraflarıdır...

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    İlginç bir tecrübe tabi ama mesela İsmail seri olarak ürettiği Tropheuslarda tam tersini gözleyip yazıyor. Balığın yapısıyla alakalı olabilir veya ağzı doluyken yem almayabilir ama birçok tür ağzında yumurta varken yem alır. Göreceli sanırım biraz.

16. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Temel hocam benden önce yazmış resmini paylaştığım balığımın yumurta alalı 26.günü çektiğim resim.Diğer dişim 41 gün sonra yavruları saldı ve karın çökmesi gibi bir sorun yoktu ve ardından 56 gün sonra tekrar yavru aldı şuan 20 günü ve yumurtaları tutuyor.

17. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Can aslında sende haklısın. Tabi hernekadar akvaryumlarımızda doğallığı taklit etsekte tabi tam olarak doğallığı yakalayabilmemiz mümkün olmuyor.Zaman zaman yavru tutan balıklarımızın formlarında bozulmalar görsekte tam olarak bunu yavru tutmasına bağlamamak gerekir.Bu birazda balığın yapısı ile alakalı diye düşünüyorum.:smiley33: Normal kuluçka süresi balığa zarar vermez ama normalinden fazla tutarsa ki,, bilirsiniz birçok balık stresten vs yavrularını bırakmak için güvenli bir ortam olmadığından yavrularını bırakmaz. Bu uzun kuluçka süresi balığın formunu bozmaya başlar. Tabi ilk birkaç yumurta tutuşunda olmasada ilerleyen zaman içersinde balık bunu tekrarladıkça formunuda kaybetmeye başlar.Bazı balıklar evet ağzı doluyken yem alır. Hatta bazıları ağzındaki yumurtaları bile birer ikişer yer. Yani balık formunu kaybetmemek için elinden geleni yapar.Ama uzun süre yavru tutan balık yeterli beslenemediği formunu kaybedebilir.

Kusturma konusunu bugüne kadar birçok kere tartışmışızdır. Her tartışmanın ardından çıkan sonuç;ağırlıklı olarak kusturmanın gerekli olduğu yönünde.Beni bilirsiniz,bende kusturmaktan yanayımdır.Bir batında 120-130 yavru aldığım balığıktan,kusturmayınca 40-50 yavru alıyorum.Buda ciddi bir yavru kaybı.Ne bileyim işte sabah sabah uykudan kalkınca aklıma çok bişey gelmiyor yazacak.:D Ama ben balığın gerektiğinde ümmüğünü sıkarım arkadaş.:F

Sayfayı Paylaş