1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Kusturma ve ev hali

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde omeriyidogan tarafından 27 Şubat 2011 başlatılmıştır.

1. omeriyidogan

omeriyidogan

İsim:
    Ömer İYİDOĞAN
  2. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner
    Cevap: Kusturma ve ev hali

Zavallı hayvan doğurduğuna doğuracağına bin pişman oldu eminim. Yazık ya gerçekten yazık... :(

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Konuşmalardan Karadenizli olduklarını anladım diye düşünüyorum. Kusturma kusturma işte size kusturma! Yıllardır bu yüzden yazıyorum bu şekilde alınmış 100.000 yavrum olacağına 100 tane üst düzey yavru olsun daha iyidir.

Bizim Olcay bolca kustururdu ama garibim bunların yanında profösör maşallah. Yani kusturmadan kusturmaya da acayip fark varmış.

4. omeriyidogan

omeriyidogan

İsim:
    Ömer İYİDOĞAN

Arkada konuşan teyzenin konuştuklarını dinlediniz mi? O konuşma ile balığın çektiklerini birleştirin lütfen.

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ne diyim hocam, ilginç bir olay. Traji komik derler ya işte budur.

6. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Teyzenin konuşmasına göre bayram günü galiba o gün. Balıklarda şanslı aslında mübarek bir günde doğmuşlar.:)

Kusturmak balığa işkence değildir ama bir kusturma videodaki gibi 3 dk sürerse işkence olur tabi. Sarı prenses gibi yavrularını zor bırakan türde bile ehli ellerde kusturma süresi en fazla 10 sn sürer.Ayrıca normal yolla doğan yavru nasıl üst düzey oluyor bir türlü anlamış değilim.Kusturulan yavrular alt düzeymi oluyor Temel abi ?

7. myillar

myillar Marmara Tuzlucu Üstad Üye

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR

Bu mesele kulak temeizleme çubuğuna kadar gider ben şimdiden söyliyeyim:D

8. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Kulak temizleme çubuğuyla kalsa gene iyi. En son samuray kılıcı,şiş,döner bıçağı felanda kalmıştık.:F

9. balyoznuri

balyoznuri

İsim:
    Aytekin Öztürk

Elindeki sanki oyuncak ya bir sallıyo bir sıkıyo yazık günah.Akvaryumu doldur kayayla 100 tane değilde 10 tane sağlıklı balığın olsun.

10. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

90 tane yem olan yavruya yazık günah değilmi peki ?

james_34 bunu beğendi.
  11. balyoznuri

balyoznuri

İsim:
    Aytekin Öztürk

Olcay abi bol kaya yapsan saklanıcak yer yapsan belki daha fazla yavrun olur.Zaten doğadada doğan bütün yavrular yaşıyomu yaşamıyo.Doğanın kuralı bu sonuçta.

12. myillar

myillar Marmara Tuzlucu Üstad Üye

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR

+99999999999

reis bunu beğendi.
  13. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Doğadaki ortam çok başka.Orası başlı başına bir dünya onlar için. Ama akvaryum ortamında nekadar bol kayalık dekor olursa olsun sonuç itibarı ile küçücük bir ortam ve 24 saat boyunca yavrular kocaman canavarların nezareti altında.Bu şartlarda kaç tane yavru hayatta kalmayı başarabilir? Doğada bulunan yavruların hayatta kalma oranları ile akvaryumdakilerin orantısını tartışmak bile yersiz.

Kusturmak şart değil.Gerekirse anne balığı ayrı bir yere alabilir.Yavrular dünyaya geldiklerinde ise ayırılıp başka bir yerde bakılabilir.Ama akvaryumda kendi haline bırakıpta bile bile o yavruları yem yapmak asıl günah bu.

14. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner

Bu konuyu temelden çözecek bir yöntem deniyorum. Eğer kendi akvaryumumda işe yararsa sizlerle de paylaşacam. Kustürma yapmadan hatta dişiyi akvaryumdan bile çıkarmadan %90 yavru kurtarmayı hedefliyorum. Çok yakında :)

15. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Merak ettik şimdi.:smiley33: Nasıl bir yöntem bu ?

16. balyoznuri

balyoznuri

İsim:
    Aytekin Öztürk

Ben cichlid beslerken kayalardan dekor oluşturdum ve yaklaşık 30 kadar yavru büyüttüm.Ben hiçbir zaman kusturmadan yana değilim zorunlu haller dışında tabi.Tabi kusturanada lafım yok bu benim görüşüm sonuçta.Madem çok yavru istiyorum Olcay abinin dediği gibi alırım küçük bir akvaryum ayırırım anneyi orda bakarım genede kusturmam.

reis bunu beğendi.
  17. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Kusturmak ve kusurma anlayışı tabiki herkeste farklı buna hepimizin saygısı var elbete.Örnek olarak Temel abi samuray kılıcıyla kusturma taraftarı.Birşey diyormuyuz? Demiyoruz.:F

Burda amaç herkesinde yanlış anladığı gibi çok yavrum olsun mantığı değil aslında.Burda amaç her doğan yavrunun yaşam hakkını korumak.Bile bile yem olmasına müsade etmemek.:ay:

balyoznuri bunu beğendi.
  18. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner

Yavruların girebilip yetişkinlerin giremeyeceği sıklıkta bir çalı formu. Ama üzeri komple izolasyon ile kaplanmış ve su ile teması kesilmiş bir çalı. Bugün onu da topladım yanlız hafif ıslaklar o yüzden kurumalarını bekleyip öyle izole edecem ve akvaryuma koyup resimlerini forma ekleyecem.

19. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Sanırım genelde canlıdoğuranlar akvaryumlarında kullandığımız,hani hediyelik eşyaların paketlenmesinde kullanılan ipi ( adı aklıma gelmedi şimdi :)) suyun üstüne bırakarak saklanma alanı oluşturduğumuz gibi birşey olacak ? Tabi üzeri komple kapalı su ile teması kesilmiş kısmını anlayamadım ama en kısa zamanda dıy katagorimizde bu yapımınızın paylaşımını bekleriz.:ay:

20. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner

Yok bu ondan bayağa farklı bişey. Bitsin ancak görsellerle anlaşılır sanırım.

Sayfayı Paylaş