1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Kusturmadan sonra

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde aximiaxi tarafından 5 Nisan 2010 başlatılmıştır.

1. aximiaxi

aximiaxi

İsim:
    Emirhan Can
    Dişi ahlim ağzına yumurta almıştı erkek çok kovalıyordu ayırma imkanım yoktu şişlik gittikçe küçülünce bende kusturdum.Fakat kusturduktan sonra balığı akvaryuma yerleştirince birşey farkettim.Balığımın gözleri normalinden çok az derecede şişmiş ti ve normalden yine az derece koyu renkliydi.Gözlerinin dışındaki elips şeklindeki o tabakanın uçlarındada mavilik vardı acaba fazlamı hırpaladım yoksa normalmidir böyle birşey olması?:ret:

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Kusturma işlemi sıkça yapılıyor olsa da aslında bazı temel kuralları vardır. Balığı kusturmak için elimiz ile tutuş şeklimizi iyi ayarlamamız gerek. Eğer balığın gözlerine parmaklarınız, eliniz çok sürtünmüş ise bunlar olabilir. Sonuçta bir mukoza tabası var ve hasar alması çok kolaydır.

Kusturmanın manasını pek anlamamakla birlikte kusturma işlemini yapış şeklinizi biz bilemeyiz.

3. balyoznuri

balyoznuri

İsim:
    Aytekin Öztürk
    Emirhan kusturma işlemi gerçekten hayvana acı çektiren bi işlem ve yapmak taraftarı değilim( tabiki hayvanda herhangi bi sağlık sorunu yoksa). Gözün üstüdeki bahsettiğin mavi renk balığı fazla oksijensiz bırakmayla oluşa biliyo. Bu balığın kan dolaşımını yavaşlatıyo ve gözlerde şişme ve mercekelerde hasara neden olabiliyo. Yada Temel beyin dediği gibi çok hırpalayıp göz mukozasına zarar vermiş olabilirsin. Umarım sağlığına kavuşur biran önce. Yanılıyorda olabilirim tabi üstadlardan daha sağlıklı bilgiler vericeklerdir.

4. aximiaxi

aximiaxi

İsim:
    Emirhan Can
    Teşekkürler peki ne yapma mı önerirsiniz ?

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Balığı rahat bırakmaktan ve rahatsız edilmeyeceği bir ortamda bulundurmak dışında yapmanız ya da yapabileceğiniz birşey yok bence.

6. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    Aynen katılıyorum hocama. Balık kusturmak da önemli bir husus. Doğru şekilde kusturmak lazım. Anaca zarar vererek kusturacaksak eğer hiç kusturmayalım daha iyi. Gün gelince kendisi salar. Olcay üstadın videolarını izle. Kusturma üzerine güzel videoları mevcut. Birşeyler kapmaya çalış kardeşim...

7. balyoznuri

balyoznuri

İsim:
    Aytekin Öztürk
    Zaman herşeyin ilacı diye boşa dememişler. Temel hocama katılıyorum. Balığı biraz rahat bırak leke falan kalmıcaktır gözünde.

8. kingsnake

kingsnake

İsim:
    sinan önal
    bir süre ışığıda azaltman iyi olur diye düşünüyorum gözlerin dinlenmesi açısından

9. aximiaxi

aximiaxi

İsim:
    Emirhan Can
    Hepinize çok teşekkür ediyorum.İnş. iyileşir.

10. aximiaxi

aximiaxi

İsim:
    Emirhan Can
    Balığımın gözleri tavsiyeleriniz üzerine düzeldi çok teşekkür ediyorum.Bu arada yumurtalarda iyi durumda kuluçka makinesinde yumurtalar balığın karnı gibi bir durumdalar havayı kestiğim zaman oldukları yerde hareket ediyorlar.Yumrtaların isterseniz vediosunu ve resmini koyayim siz ne zaman nasıl ve nereye çıkaracağımı söylerseniz sevinirim.

11. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Tankının ve yumurtaların resimlerini bekliyoruz

Sayfayı Paylaş