1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Kuvars Kum Hakkında Yanlış Bilgiler

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde ozcan13 tarafından 9 Nisan 2010 başlatılmıştır.

1. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan
    Sa arkadaşlar
    Geçen gün bir arkadaş alıntı yaparak kuvars kum hakkında bazı şeyler yazmış yok balığım doğurmadı felan diye.Benim balığı alalı yaklaşık olarak 1.5 ay oldu ama hala balık doğurmadı aldığımda balık hamileydi karnı çok şiş.Bu akvaryum kumlarına kireç çözücü döktüğümüzde eritmemesimi lazım.Ben daha demin denedim kum diye bişey kalmadı.Ayrıca geçen gün 2 çöpçü aldım biri çok hareketli biri 2 günden beri böyle arkada hiç kımıldamadan duruyor beni farkettiğinde arkalara gidiyor.Kum ve çöpçü hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim.Şimdiden teşekkürler:bt:

2. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    şimdi şöyle bir durum var; toprağa da kireç çözücü dökseniz orası da cozurdar. Kireç çözücü bir asittir. Adı üzerinde doğal bir malzeme olan kireci çözmeye yarar. Doğal malzemeyi asit ile parçalamaya yarayan bir malzemeyi Quartz kumun üzerine dökmekten ne sonuç çıkardığınızı anlayamadım doğrusu. Taşın erimesi size balıklarınızın doğurtmaması anlamına gelmez ki ? Dereden biraz dere kumu alın, dökün üzerine o da erir. Demek istediğim derede ki balıklar ürüyorsa sizinki neden üremesin?

Ayrıca balıklarınız ne tür balıklar özcan abi onları da yazarsanız, belki üstadlarımız sizlere yardımcı olacaktır ancak ben mantık olarak olaya yaklaşmaya çalıştım.

Yani işin kısacası: kum eriyor dolayısı ile doğal değil yaklaşımında bulunduğunuzu varsayarak kireç örneğini verdim. Kireç doğal bi mineral ama onu da eritiyor?

3. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan
    Yazmış arkadaş o yüzden ben böyle birşey sordum.Yoksa bugüne kadar bende böyle bişey duymamıştım.Balıklarıma gelirsek.Black molly hamile olan.1.5 aydan beri hamile fakat yavrulamadı.Bugün akvaryumcu balığı şokla dedi soğuk suya al sonra sıcak suya birden al dedi yavrular dedi.Yanlış bişey olduğunu düşündüm yapmadım.Sizlere bir danışıyım dedim.

4. 1903_33

1903_33

İsim:
    Melih GÜLŞEN
    Özcan abi öncelikle akvaryumcunun dediği doğru birşey mi bilmiyorum.Ama akvaryumcunun dediğini ilk defa duydum(bana göre yanlış ama üstadlar daha iyisini bilir.)Normalde black molylerde hamilelik heralde 1 ay veya 1.5 ayı alıyor.

5. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan
    Bu kuvars kum gh ı arttırıyor mu bir bilgisi olan varmı?

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Özcan abi çeşme suyunun gH değeri ortalama 9 çıkıyor. Bazı akvaryumlarda GH kendiliğinden 15 olabiliyor. Bu da yükselme nedenini bulma zorunluluğu yaratıyor. Toplam sertliğe kumun etki etmesi olası ancak Kuvars kumun yapısı bunu tetikleyecek yapı değil bana göre. Bazen yorumlar okuruz ' suyunuzun sertliğini kumunuzun arasında olan midye kırıkları yükseltiyordur ' şeklinde. Tabi bu ifadeler bir yanda dursun diyecek söz yok altına teşekkürler yazıldıktan sonra. Kireç çözücü dökülen yer köpürüyorsa çözünme olduğu doğrudur. Çünkü bunun en basit örneğini daha dün yaşadım.

Evin önündeki mermerler harç, kalekim, fayans yapıştırıcılar ile baya kirlenmişti. İnşaat halinde çalışmalar vardı. Sonrasında temizlik aşamasında kireç çözücü ile temizlik yapmak istediğinde mermer üzerine dökülen kireç çözücü sadece kirli bölgelerde köpürüyordu. Mermerin temiz alanlarında hiç bir hareket yoktu.

Şimdi bu sonuçla bakarsak kumun çözündüğünü söyleyebiliriz. Fakat unutmamalıyız ki tatlı su içerisinde bu çöüzünmeler o kadar kolay gerçekleşmez. Kuvars kum oldukça yaygın kullanıldığına ve sorun yaşamayan birçok hobici olduğuna göre konu üzerine daha detaylı araştırma gerektiği ortaya çıkıyor.

ozcan13 ve ZeRo-x7 bunu beğendi.
  7. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan
    Bugün akvaryumcu bana dedi kuvars kum suyu sertleştirir diye.Hatta bir tanıdığı tropheus almış renklendirememiş akvaryumcu alan kişi tabanı kuvars olan akvaryuma koymuş balıklar renklenmeye başlamışlar ne kadar doğru bilmiyorum ama bana anlattığı bu.Benim balığın doğurmama sebebininde bu olabileceğini söyledi.:smiley33:

8. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Tropheusların renklenmesini kuma bağlamak yanlış balık renk ve özelliğini vermesinin nedeni kaliteli ve çeşit yem kullanmak ,yeterli tank hacmi ve yeterli ekipmanlara bağlıdır.Özcan hocam kulaktan kulağa çok şeyler var ama sadece kulaktan duyma ,bende quartz kum kullanıyorum ve tropheus gibi zor bir türden yavru aldım senin balıkların doğurmama sebebini söyleyene gittiğinde ,benim takıldığım form var orda bir arkadaş quartz kum kullanıyor beslediği tür tropheus ve yavru aldı diye söyle bakalım cevabı ne olacak.:bt:

9. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan
    O dediki suyu sertleştiriyor bu kuvars kum,cikletler için uygun canlıdoğurana uygun değil dedi.Bende benimki o yüzdenmi yavrulamıyor dedim.O da olabilir dedi.

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Mercan kumunun yapısı kalsiyuma dayanmasına ramen o bile suyu ancak akvaryumun ph değeri 5,5 - 6 değerine düştüğünde salınıp yaparak bir miktar sertleştirebiliyor. Yahut çok fazla akıntıya maruz kalması gerekiyor. Kuvars kum mercan kırığının yanında bu konuda top oynar ancak.

ozcan13 ve cirol bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş