1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Kuyruk Yırtılması Neden Olur?

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde Seco246 tarafından 6 Haziran 2011 başlatılmıştır.

1. Seco246

Seco246

İsim:
    Sercan İrik
    Kuyruk yırtılması neden olur, bu sorunu tetikleyen unsurlar nelerdir?

Canlı Türleri Sayısı :Sarı Ve Mavi Prenses - 4
    Akvaryum Ne zaman Kuruldu:1 June 2011
    Nasıl bir Beslenme şekli uyguluyorsunuz: Sera Marka Yem
    Akvaryumunuzda Oluşan Sorun Belirtileri : Kuyruk Yırtılması
    Akvaryuma En Son Yapılan İşlem ve Ekler: İçine uçları çokta sivri olmayan bir taş koydum.Fakat bunun yüzündenmi yoksa birbirlerinemi saldırdılar bilmiyorum.
    Akvaryumunuzun Ölçüleri: 50*40(h)*40
    Akvaryumda Kullandığınız Ekipmanlar
    Filtre,Isıtıcı,Lamba

Fotoğraflar
    Balıklar yerlerinde duramadıkları için çekemedim.

Diğer Sormak İstedikleriniz
    Acaba büyük balık diğerinemi saldırdı.Mavi prenses sarı prenseslerden daha büyük.Hepsi yavru yani 4 cm civarı.Fakat mavi prenses 6 cm.Sarı prensesler 3 tane ve mavi prenses te 1 tane.Mavi prenses erkek ve sarı prenses ler 2d 1e.Ve tüm sp lerinde kuyrukları yırtık...

Bu yazı Seco246 tarafından Hastalık belirleme formu kullanılarak akvaryumportali.com adresine yazılmıştır. İzinsiz kullanılamaz.

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 7 Mayıs 2015
  2. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Cevap: Kuyruk Yırtılması

Sercan öncelikle akvaryumun bu balıklar için oldukça ufak biliyorsun değilmi ? Bu hacimde bu balıkları çok uzun süre sağlıkla besleyemezsin.Balıkların şuan yavru olduğunu düşünürsek sorun yok diyebiliriz fakat bu akvaryumda gelişimlerini tam olarak sergileyemeyeceklerinden balıkların yanık kalması muhtemel. Yüzgeçlerindeki yırtıklar büyük ihtimalle kavga ettiklerinden,yada büyük olan mavi prenses tarafından meydana gelmiştir.Eğer sadece yırtık varsa sorun değil zamanla düzelir fakat kuyruklarda erime varsa ona göre bir tedavi uygulamalısın.Kuyruklarda erime yok değilmi ? Sadece yıtıkmı var? Birde merak ettiğim,4 cm sarı prenseslerin cinsiyetlerini nasıl anladın ?

3. methapor

methapor

İsim:
    Polat

İç güdüleriyle yapmıştır bendede oluyo bazen ve %90 tutmuyor:F:F:F

4. Seco246

Seco246

İsim:
    Sercan İrik

Akvaryumcudan aldığımda o söyledi ve alt yüzgecinin sonunda parlayan ve yumurtaya benzeyen bir iz var.Ordan anladım.Ayrıca erime yok.Bugün mavi prenses yerine splerin boyunda bir dişi aldım.Bu arada diğerlerine göre küçük olan balığı hep kovalıyolar.Sizce neden olabilir ?

Sizce birbirlerine alışırlar değil mi?

5. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Büyük balık küçük balığı her zaman kovalar ama bu bu kovalamalar aşırı düzeyde ise bu durum balıkların bulunduğu küçük ortamın yaratmış olduğu strestendir.Bunuda göz ardı etmemek lazım.

6. Seco246

Seco246

İsim:
    Sercan İrik

Daha yavru oldukları için şu anda burdalar.Ağustos gibi yeni akvaryum yaptırıcam.Ayrıca az önce bir vatoz aldım.Fakat yanında yemini almadım.Üstüme sadece vatozu alacak para aldım.Neyse daha yavru büyük değil.Fakat hiç camı emmiyor.Acaba alışamadı mı? Bu arada vatoz ne yer ?

7. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Vatozlar normal balıklarında kullandığın tüm yemleri yerler Sercan.Ayrıca vatoz için bir yem almana gerek yok.Vatoza özel ilgi göstereyim dersen,bir parça salatalığa çay kaşığı saplayıp suya batır.Vatoz hemen salatalığa saldıracaktır.Vatozlar salatalığa bayılırlar. ;) Ama salatalığı çok uzun süre akvaryumda tutma.Birkaç saat sonra çıkart akvaryumdan.

8. Seco246

Seco246

İsim:
    Sercan İrik

Evet çok fazla bekletirsem su zehirlenir bide rengi değişirmiş :) araştırdımda . Bu arada vatoz delikli taşın içine girdi ve yapıştı çıkmıyor ordan.Taşın delikleri küçük.Nası girdi bende anlamadım.Umarım çıkar.Ayrıca çok sağol Olcay abi.

9. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Rica ederim Sercan. Yardımcı olabildikse ne mutlu.:em:

10. methapor

methapor

İsim:
    Polat

Sen merak etme girdiyse çıkar kedi gibidirler.Yeni aldım demişsin ondan saklanıyodur veya kamuflaj gibi bişey yapıodur.

11. Seco246

Seco246

İsim:
    Sercan İrik

Şimdi onun için bir deniz kabuğu yosunlaştırıyorum.Biraz büyük bir deniz kabuğu.Bir kapa su koydum ve içine biraz yem atıp deniz kabuğunu içine koydum.Sonra üst katımızda babaannem olduğu için onun balkonuna koydum.(Bizim balkonu odaya çevirdik)Neyse deniz kabuğunu kaldırırken hava birikmiş orda herhalde ve baloncuklar yükseldi fakat balon gibi beyaz şeyler vardı suyun yüzeyinde.Bir sp gelip yedi onu.Sizce ne olabilir o beyaz köpük.İçi hava dolu herhalde elimde patlattım ve ses çıktı. Taşı yosunlaştırmak için sadece güneş ve biraz yem gerekiyor değilmi ??

Sayfayı Paylaş